...
מה זה ספליט (פיצול) במניות?
כל מה שצריך לדעת על פיצול במניות (Stock Split)

מאת מערכת INSIDERS , מעודכן ל-25/09/2023 , 10:17

צוות אנשי שוק ההון מנוסים ומקצועיים, שמשתפים פעולה במטרה לספק לכם את המידע הכי איכותי ומדויק בעולם ההשקעות.

נבדק על ידי אלעד הגל

סוחר כבר יותר מ-12 שנים, מומחה בזיהוי וניתוח דפוסי התנהגות של משקיעים ואחד ממייסדי INSIDERS. המוטו של אלעד להשקעות מוצלחות: כשכולם קונים, החכמים בורחים.

ספליט במניות (פיצול במניות) הוא תהליך בו חברה מחלקת את המניות שלה מחדש, למספר גדול יותר של מניות כדי להגביר את הנזילות ואת האפשרות לסחור בהן.

לדוגמה, חברה מסוימת שהמחיר של המניה שלה הוא 1000$, מעוניינת לעשות ספליט ביחס של 1 ל-4 במטרה להוריד את המחיר שלה ו”להנגיש” אותו לציבור משקיעים גדול יותר. במקרה הזה, כל מניה שהחזיק משקיע לפני הפיצול תהפוך ל-4 מניות, והמחיר של כל מניה ישתנה ל-250$.

משמע, שלמרות שמספר המניות הקיימות יעלה, השווי הכולל של המניות ואחוז הבעלות בחברה לא ישתנו מכיוון שכמות המניות של כל בעלי המניות בחברה יוכפל ב-4 והמחיר של כל אחת מהן יתחלק ב-4 בהתאם.

עבור משקיעים וסוחרים שיחליטו לקנות את המניה של אותה חברה אחרי הספליט, העלות והערך שלה יהיו בעצם נמוכים יותר. (25% מהערך של המניה לפני הספליט).

חברות מפצלות את המניות שלהן במטרה להוריד את המחיר ולגרום לו להיות “נגיש” יותר עבור משקיעים (קל יותר לקנות מניה ששווה 250$ לעומת מניה ששווה 1000$), להגביר את האטרקטיביות של המניה (פסיכולוגית, מחיר נמוך יותר גורם ליותר משקיעים לרצות לקנות את המניה אחרי הספליט למרות שהערך שלה זהה) וכתוצאה להגביר את מחזורי המסחר

לאחר הספליט, מחיר המניות החדש והחלוקה מתעדכנים באופן אוטומטי. כך למשל, אם יוחלט על פיצול במניות ביחס של 1 ל-3, לכל משקיע המחזיק במניה במחיר 30$, יהיו 3 מניות במחיר 10$ כל אחת. 

סרטון הסבר מקיף על פיצול במניות: