ספליט במניות (או פיצול במניות) הוא תהליך בו חברה מחלקת את המניות שלה מחדש למספר גדול יותר של מניות כדי להגביר את את הנזילות ואת האפשרות לסחור במניות החברה.

למרות שמספר המניות הקיימות עולה, הערך של המניות נותר זהה מכיוון שהפיצול אינו מוסיף שום ערך אמיתי.

לדוגמה, אם אנחנו מחזיקים במניה אחת של חברה מסוימת שהמחיר שלה הוא 1000$ – ספליט ביחס של 1 ל 4 יגדיל את מספר המניות שאנחנו מחזיקים בחברה לארבע במחיר 250$ לכל אחת. "אחוז הבעלות" שלנו בחברה יישאר זהה בגלל שהכמות של כל בעלי המניות הוכפלה ב 4 ולא רק שלנו.

אם נחליט אחרי הספליט לקנות מניה אחת של החברה, העלות שלה תהיה 250$ והערך שלה יהיה בעצם נמוך יותר (25% מהערך של המניה לפני הספליט שעלתה 1000$).

אז מה זה ספליט במניות, מתי מתבצע ספליט ואיך ספליט במניה משפיע על המחיר שלה?

איך מרוויחים מספליט במניות (split)?


מה זה ספליט במניות? 

להבדיל מריוורס ספליט במניות, ספליט במניות הוא צעד בו חברה מפצלת את המניות הקיימות שלה למספר מניות גדול יותר.

ברוב המקרים, חברות בוחרות לבצע פיצול במניות כדי שיוכלו להוריד את מחיר המניה לטווח שנחשב לנגיש יותר בעיני מרבית המשקיעים, יאפשר רכישה קלה יותר (קל יותר לקנות מניה ששווה 250$ לעומת מניה ששווה 1000%) וכתוצאה לשפר את מחזורי המסחר. 

עדיין נראה לכם מורכב? הנה דוגמה פשוטה מחיי היומיום; 

נניח שבסופרמרקט מארז של 10 יחידות מהמוצר האהוב עלינו נמכרת במחיר 50 ש"ח ואנחנו קונים אותו בכל פעם שאנחנו מגיעים לסופר.

בינתיים, הייתה עלייה חדה בביקוש למוצר שהביאה לעליית המחיר של המארז ל 80 שקלים. פתאום, המחיר כבר לא כל כך משתלם ויכול להיות שנוותר עליו – אנחנו רוצים את המוצר, אבל לא מספיק כדי להיפרד מ-80 שקלים.

בשבוע שלאחר מכן, הגענו שוב לסופר וגילינו הפתעה משמחת.

המוצר שלנו זמין עכשיו גם במארזים של 5 במחיר 40 שקלים. השווי של המוצר לא השתנה כלל, אבל הנגישות שלו לקהל הצרכנים השתנתה באופן משמעותי.

אותו עיקרון חל גם בשוק ההון – לרוב המשקיעים נוח יותר לקנות 100 מניות במחיר 10$ ולא 10 מניות במחיר 100$. על אף שהשווי הוא זהה, העבודה ביחידות קטנות מאפשרת גמישות גבוהה יותר בתמהיל ההשקעות ומעודדת את המסחר בבורסה.

לאחר שנעשה ספליט במניות, מחיר המניות מתעדכן באופן אוטומטי. כך למשל, אם יוחלט על פיצול במניות ביחס של 1 ל-3, לכל משקיע המחזיק במניה במחיר 30$, יהיו כעת 3 מניות במחיר 10$. 

במילים אחרות, מספר המניות בשוק ישלש את עצמו, אבל המחיר למניה לאחר פיצול המניות יחולק בשלוש.

מתי מתבצע ספליט במניה

לרוב, הצעד נעשה כאשר מחיר המניה של החברה עולה משמעותית.

כשמחיר המניה של החברה נעשה גבוה מאוד, הדבר מרתיע מאוד משקיעים ובסופו של דבר המסחר בה נפגע (מאותן סיבות שפורטו לעיל). והספליט במחיר, הוא זרז מעולה לפעילות מחודשת במניה – ממש כמו שקרה ברגע שבוצע ספליט במניה של טסלה (tesla).

בנוסף, הגדלת הנזילות של מניה מקלה על המסחר במניות עבור קונים ומוכרים. הנזילות מספקת גמישות גבוהה בה המשקיעים יכולים לקנות ולמכור מניות בחברה מבלי להשפיע יותר מדי על מחיר המניה.

איך ספליט במניה משפיע על המחיר שלה?

על אף שתיאורטית פיצול לא אמור להשפיע על ערך המניה אלא רק על המחיר שלה, לעתים קרובות הוא מביא להתעניינות מחודשת של המשקיעים – דבר שיכול להשפיע לטובה על הערך שלה.

אמנם ההשפעה הזו לרוב זמנית בלבד, אבל המציאות בשטח מצביעה באופן חד משמעי שבכל פעם שחברות מובילות בשוק ביצעו פיצול במניות, מספר גדול יותר של משקיעים החזיקו במניות בחברות הללו ונהנו מסל השקעות מגוון יותר.

חברות הצומחות במהירות, עשויות לפצל את המניות מספר פעמים ככל שהמחיר שלהן עולה ומבטיחות סחירות גבוהה ואטרקטיביות בשוק.

ההיסטוריה מצביעה על מגמת עליית המחירים

במקרים רבים, "ספליטים" גרמו לחיזוק המגמה והובילו לעלייה משמעותית במחיר המניות.

אחד מהמקרים המשמעותיים ביותר אירעו בחודש אוגוסט 2020, כשחברת שטסלה פיצלה את המניות שלה ביחס 1 ל-5. המניה, שנסחרה סביב ה 2000$ למניה הייתה שווה לאחר הספליט באזור ה 400$ – המשקיעים נהרו אליה ובתוספת של פעילות עסקית טובה לתקופה מחיר המניות הוכפל (הגיע ל 800$) תוך ארבעה חודשים.

אז האם ספליט במניות שלי מעיד על חדשות טובות?

התשובה לשאלה הזו לא כל כך חד משמעית.

במובן מסוים, גם אם לא תהיה עליה במחיר המניות בתקופה הקרובה, נוכל לפחות להרוויח מהגמישות והנזילות החדשה שתהיה עכשיו זמינה לנו.

כשהמניות שלנו מפוצלות, נוכל להמשיך להחזיק בשתיים מהן, למשל, למכור שתיים נוספות ולרכוש במחיר שנקבל עבורן במניות של חברה מבטיחה נוספת.

הגיוון הזה מאפשר לנו לקבל החלטות מושכלות יותר ולשפר את טווח האפשרויות שלנו. אם העלייה בפעילות בשוק אכן תגרום לעלייה במחירי המניה, הרווחנו פעמיים.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה