כחלק מהרצון שלנו להעביר למשקיעי וסוחרי העתיד את כל המידע לו הם נחוצים לצורך הצלחה בהשקעות וגריפת רווחים ממסחר בבורסה, אנחנו עובדים ימים ולילות כדי לחשוב איך להנגיש לכם את כל המידע שרלוונטי עבורכם.

בין כל המושגים המקצועיים, החלטנו הפעם להקדיש את הפוסט הזה כדי להסביר לכם מה זה פוזיציה (Position).

מה אתם יודעים על פוזיציה?

מה זה פוזיציה?

פוזיציה זה בעצם המונח המקצועי לעסקה פתוחה בבורסה. סוחרים ומשקיעים ברחבי העולם משתמשים במונח הזה כדי להסביר אם ואיזה עסקאות הם עשו. לרוב, המונח מתגלגל על לשונם של סוחרים יותר מאשר משקיעים, מכיוון שהראשונים עושים הרבה יותר עסקאות מהשניים.

המונח, מן הסתם מגיע מהשפה האנגלית (position) שפירושו מצב, עמדה ועוד.

דוגמאות לפוזיציות

והנה התכלס; אם קניתי את המניה של אפל (AAPL) בעסקת לונג (רכישה למטרת מימוש רווחים בעת עליה במחיר המניה) – משמע שיש לי פוזיציית לונג פתוחה על המניה של אפל. אם עשיתי שורט (מכירה בחסר) על חברת טסלה (TSLA) – משמע שיש לי פוזיציית שורט פתוחה על טסלה.

פוזיציה (עסקה) פתוחה 

עסקה פתוחה היא בעצם עסקה שטרם סוכמו הפרטים שלה. אם אנחנו מחזיקים בפוזיציה מסוימת והיא ברווח – מדובר הרווח על הנייר בלבד (רווח שטרם מומש), אם אנחנו נמצאים בפוזיציה מופסדת – מדובר בהפסד על הנייר שטרם קיבל תוקף.

למעשה, כל פוזיציה (עסקה) פתוחה היא רווחית או מופסדת בפוטנציה. ועד שלא סגרנו אותה, הרווח או ההפסד בחשבון הוא תאורטי בלבד.

דוגמא לפוזיציה פתוחה

למשל, אם קניתי מניות של פייסבוק (FB) במחיר 150$ ועדיין לא מכרתי אותן, זה אומר שנכון ליום זה (29/7/2020) יש לי פוזיציה פתוחה על פייסבוק עם רווח, על הנייר של 80.12$ לכל מניה שרכשתי (מחיר המניה של פייסבוק ברגע הבדיקה 230.12$). 

אם אנחנו נלך בכיוון ההפוך, בהנחה וקניתי את פייסבוק במחיר הגבוה ביותר שמניית החברה הגיעה אליו נכון למועד הבדיקה (246.84$) והמניה עכשיו נסחרת במחיר  230.12$ – אני בפוזיציה פתוחה מופסדת שבה על כל מניה שרכשתי אני בהפסד של 16.72$.

איך מנהלים פוזיציה פתוחה?

גם אם בחרתם להיות משקיעים הרוכשים מניות ומחזיקים בהן לטווח ארוך, וגם אם בחרתם להיות סוחרים לטווח קצר אשר סוגרים את העסקה במהירות (תוך ימים, שעות ואפילו שניות במקרים מסוימים) – במצב של עסקה פתוחה תמיד ישנו סיכון וצריך לדעת איך לנהל אותו!

כשאנחנו נכנסים לפוזיציה, האידאל הוא לדעת מלכתחילה מה הסיכון שאנחנו מוכנים לקחת על העסקה (לדוגמה, הפסד מקסימלי של 10%) וגם, מה הרווח שאנחנו צופים לו.

פלטפורמות למסחר מאפשרות להציב פקודות הגנה ורווח המאפשרות לנהל פוזיציות פתוחה בשיקול דעת מבלי לעקוב כל הזמן אחרי מחירי המניות שהחלטנו לעשות עליהן עסקאות.

הנה דוגמאות לחלק מהפקודות שניתן להציב במערכות מסחר כדי לנהל פוזיציה פתוחה;

פוזיציה פתוחה

פוזיציה פתוחה

עצירת הפסד (Stop Loss)

עצירת הפסד היא פקודה המאפשרת להגביל את ההפסד הפוטנציאלי של המשקיע באופן אוטומטי. לדוגמה, כאשר משקיע נמצא בפוזיציה פתוחה מתוך ציפייה שמחיר המניה יעלה – יכול להכניס פקודת stop loss במחיר מסוים, ואם המניה תגיע אליו – הפוזיציה תיסגר (המניה תימכר) אוטומטית.

בנוסף, ניתן להשתמש בפקודה זו כדי להגן על רווח שכבר צברנו בפוזיציה במקרה למשל בו העסקה כבר ברווח של 10$ למניה, ניתן לקבוע שאם מחיר המניה ירד ב 5$מהמחיר הנוכחי – הפוזיציה תיסגר. 

לקיחת רווח (Take Profit)

באופן דומה לעצירת הפסד, ניתן גם לתת פקודה לסגירת עסקה פתוחה ברגע שערך המניה עולה ומגיע למחיר מסוים שנקבע מראש. המשקיע / הסוחר קובע כמה הוא מצפה להרוויח מעסקה ונותן מראש את הפקודה לסגור את הפוזיציה בהתאם. 

לימיט (Limit)

רוצים לקנות מניה במחיר נמוך יותר מהמחיר הנוכחי? גם את זה ניתן לעשות. אם אתם מאמינים במניה מסוימת, אבל חושבים שהמחיר הנוכחי גבוה מדי והנסיבות הנוכחיות מצביעות על כך שהמחיר שלה ירד בזמן הקרוב – הצבת פקודת לימיט תאפשר לכם לקנות את המניה במחיר שקבעתם מראש מבלי להסתכל ולעקוב אחרי הגרף כל היום.

דוגמה לניהול יחס סיכון סיכוי בפוזיציה פתוחה

שימוש בפקודות במערכות מסחר, מאפשר לנהל סיכונים בצורה נבונה ולהגדיל את הסיכוי לרווחים ממסחר בבורסה. ולכן, כל פוזיציה פתוחה יש לנהל בצורה המיטבית. 

הנה דוגמה נכונה לניהול פוזיציית לונג;

שמנו עין על מניית NIO (מניה של חברה סינית המייצרת רכבים חשמליים). המניה, הונפקה למסחר בבורסה ברבעון האחרון של 2018 וכחובבים של רכבים חשמליים החלטנו לקחת את הסיכון ו"להמר" על המשך עליות במחיר המניה. 

רכשנו את המניה במחיר 7.45$ והחלטנו שהסיכון המקסימלי שאנחנו מוכנים לקחת במקרה הזה הוא 25% הפסד. ולכן, שמנו פקודת הגנה (Stop loss) במחיר 5.58$. פקודת הרווח שהחלטנו לשים היא בשיעור של 40% ולכן שמנו פקודת לקיחת רווח (Take profit) במחיר 10.43$.

מהרגע שרכשנו את המניה, המחיר שלה התחיל לרדת יחד עם זאת היא לא הגיעה למחיר שבו הוצבה פקודת ההגנה שלנו. לאחר כחודשיים בערך, מחיר המניה עלה – ופקודת הרווח התממשה. 

לפרטים נוספים, מוזמנים למלא פרטים בטופס הלימודים שלנו בחלקו העליון של העמוד או ליצור איתנו קשר

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.


 

WhatsApp זמינים לכל שאלה