כדי להצליח לזהות את נייר הערך הנכון בזמן הנכון, חשוב שנעשה שימוש בכלל המדדים שיאפשרו לנו לאתר במדויק את ההבדלים בין ההזדמנויות השונות. מבין שלל הכלים שעומדים לרשותנו, אין ספק שקורלציה הוא אחד המדדים החשובים ביותר. 

אז מה זה קורלציה ואיך היא באה לידי ביטוי בשוק ההון?

מדובר על מונח מרכזי בתחום המחקר והסטטיסטיקה ומתאר את מידת הקשר בין שני משתנים.

כשזה מגיע לעולם הפיננסים וההשקעות, תמדוד הקורלציה את האופן בו שני ניירות ערך מתנהגים ביחס זה אל זה.

כדי לבנות תיק השקעות יציב ואמין, נעשה שימוש נרחב בקורלציה. וכאן נסביר לכם בדיוק איך מחשבים אותה וכיצד עושים בה שימוש אופטימלי. 

קורלציה
ההשפעה של קורלציה בתחום הקמעונאות

 

מה זה קורלציה ואיך היא באה לידי ביטוי בשוק ההון? 

מדובר על מונח סטטיסטי המתאר את אופי ושיעור היחס בין שני משתנים – אם שני המשתנים נעים באותו כיוון, נאמר כי משתנים אלה הם בעלי קורלציה חיובית. ואם הם נעים בכיוונים מנוגדים, יש להם קורלציה שלילית.

כך למשל, אם יש לנו שתי מניות הנמצאות במגמת עליה, שיעור העלייה של כל אחת מהן יקבע את שיעור הקורלציה החיובית. אם מניה אחת תהיה בעליה והשנייה בירידה, הפער במגמות יקבע את שיעור הקורלציה השלילית.

אותו מתאם נועד בראש ובראשונה לתאר את עוצמת היחס בין שני המשתנים ולהעניק ליחס הזה ביטוי מספרי.

הערך המספרי הזה מכונה מקדם הקורלציה. ערכי המקדם נעים בין 1.0- ל 1.0, כש-1 ייחשב למקדם מושלם.

זוהי למעשה המחשה לכך שכשנייר ערך אחד נע במגמה מסוימת, נייר הערך השני נע בדיוק באותו שיעור של מגמה, בין אם מדובר בעליה או ירידה.

קורלציה שלילית מושלמת (1-) פירושה ששני ניירות ערך נעים בכיוונים מנוגדים ביחסים זהים לחלוטין. קורלציה אפס (0), לעומת זאת, משמעה כי אין שום קשר ניתן למדידה בין שני ניירות הערך.

מדוע קורלציות הן קריטיות בתחום הפיננסים?

לקורלציות תפקיד בעל חשיבות מכרעת בשוק ההון ובעולם הפיננסים מכיוון שהן משמשות משקיעים ואנליסטים לחיזוי מגמות עתידיות ולניהול הסיכונים בתיק.

בימינו ניתן לחשב בקלות את הקורלציות בין הנכסים שלנו באמצעות מערכות מסחר ומגוון שירותים מקוונים. על אף שהיא
מציגה לנו בעיקר את מצב העניינים בזמן אמת, היא יכולה לשמש גם ככלי חשוב לחיזוי.

ככל שהתוצאות שנקבל לאורך זמן יהיו עקביות, כך נדע לקבל החלטות חשובות בנוגע בניהול התיק שלנו. לכן, יש לה גם תפקיד חשוב בהפקת, תמחור ובדיקת כדאיות שלל מכשירים פיננסיים מורכבים.

צעדים ראשונים בחישוב קורלציה

בעת בחירת נכסים לתיק שלך, עליך לבחור מתוך מגוון רחב של תמורות ושילובים. לא משנה אילו קלפים הגורל יחלק לך, ככל הנראה חלק מהנכסים שלך יהיו בקורלציה חיובית, חלקם היו בקורלציה שלילית, והשאר יתנהלו סביב האפס.

מומלץ להתחיל בחישוב עם הקטגוריות הרחבות ביותר (כמו מניות, אג"חים, נדל"ן וכו'). לאחר מכן, נתחיל להחיל חישובים על קטגוריות המשנה (מוצרי צריכה, תרופות, אנרגיה, טכנולוגיה וכו'). לבסוף, נבחר את הנכס הספציפי שברצונך להחזיק.

ככל שיהיו בתיק ההשקעות שלך יותר נכסים שאין ביניהם קורלציה מובהקת, יעלו הסיכויים שיישארו בידיך השקעות בטוחות יותר. גם אם אחת תיכשל, השאר לא ייפלו בעקבותיה.

משקיע מחשב קורלציה

דוגמה לקורלציה בשוק ההון

לפני שנבחן את מהות הקורלציה במונחים של הסחר בשוק ההון, נבחן תחילה דוגמה מעולמות קצת אחרים.

נניח שנערך מחקר על מנת לבחון את הקשר בין איכות הבידוד בבית ובין חשבונות החשמל.

המחקר מצא שקיימת קורלציה שלילית בשיעור של 0.92 בין עלויות הבידוד וגובה החשבונות. כלומר, איכות הבידוד עומדת ביחס הפוך לעלויות חשבון החשמל. 

כשזה מגיע להשקעות, המטרה העיקרית שלנו היא לוודא שהסיכון לתנודתיות הוא נמוך ככל הניתן.

בדיקה מתמדת תאפשר לך לזהות מגמות לא רק ביחס המניה אל עצמה או ביחס למדדים נפוצים, אלא גם בין ניירות שונים בתיק ההשקעות שלך. 

נבחן דוגמה בשוק ההון:

נניח שלרשותך תיק השקעות בשווי 150 אלף דולר. 80% ממנו במניות ועוד 20% באג"ח. בשנה טובה, רכיב המניות בתיק שלך מניב תשואה של 14% והאג"ח מניב 3%. כלומר, התשואה הכוללת בתיק מופחתת באופן משמעותי על ידי רכיב האג"ח.

במבט ראשון, היינו רוצים לעבור ל-100% מניות כדי להבטיח לעצמנו תשואה גבוהה. עם זאת, אם נבחן את התנהגות ניירות הערך בשנים חלשות יותר, נראה שבעוד שהמניות במגמת ירידה, תשואת האג"ח עשויה לנסוק לעתים קרוב ל-10%.

כלומר, על אף התשואה המתונה יותר, האג"חים משמשים כאמצעי מווסת סיכון באמצעות מקדם הקורלציה השלילי הגבוה יחסית בתיק ההשקעות שלך. 

לכן, כפי שאנו רואים כאן, אין תיק השקעות מאוזן ללא בדיקות קורלציה מדויקות ותכופות. בדרך אל בניית תיק ההשקעות החדש שלך, חשוב לוודא שכחלק מהייעוץ שלך, נבחן גם שיעור הקורלציה כדי להבטיח השקעה יציבה ומשתלמת.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

WhatsApp זמינים לכל שאלה