מה זה ריבית דריבית, איך מחשבים אותה והאם היא תקפה רק בהלוואה או גם בפיקדון? הנה כל מה שצריך לדעת על אחד המושגים השכיחים בעולם הכלכלה, כולל דרך החישוב

כסף

אז כמה הרווחתם השנה מהריבית של הריבית?


רבים מכם נתקלו בוודאי במושג ריבית דריבית. כלומר, ריבית שצוברת ריבית. נשמע לכם מוזר? הנה כל מה שצריך לדעת על המושג השכיח בעולם הכלכלה.

מה זה ריבית דריבית?

בהגדרה הפשוטה, מדובר בריבית שצוברת ריבית נוספת. איך זה קורה? ובכן, נניח שהפקדתם סכום מסוים בפיקדון. הסכום הזה צבר ריבית חודשית, שנתית, או רב שנתית. לא משנה כמה כסף קיבתם בסוף התקופה, מה שחשוב שתדעו הוא שבתקופה הבאה סכום הריבית שתקבלו יהיה גבוה יותר. הריבית תתקבל על הקרן עצמה והריבית שנצברה עד כה.

דוגמא: הפקדתם סכום של 10,000 שקל בפקדון כלשהו. נניח שהריבית היא 5% שנתית, בפיקדון ל-3 שנים. כמה כסף תקבלו בתום שלוש שנים? ובכן, בשנה הראשונה תקבלו 500 שקל, בשניה כ-525 שקל (משום שאתם מקבלים ריבית על הקרן ועל הריבית בשנה הראשונה) ובשלישית – 551.25 (כלומר, ריבית על הקרן ועל הריבית של השנתיים הראשונות).

בחישוב לינארי – הייתם אמורים לקבל לאחר 3 שנים 1500 שקל. אבל לפי החישוב של ריבית דריבית יהיו לכם 1576.25 דולר, שזה קצת יותר מ-76 דולר כתוצאה מריבית דריבית.

אז כמו שהבנתם, הריבית הזאת אינה מחושבת באופן לינארי. אם חשבתם להכפיל את גובה הריבית במספר התקופות – טעיתם. כפי שתראו בהמשך, מספר התקופות הוא תמיד בחזקה. לכן מתקבל אותו רווח עליו דיברנו קודם לכן.

איך מחשבים ריבית דריבית? (כולל נוסחה)

חישוב ריבית דריבית על פקדון או הלוואה נעשה באמצעות נוסחה. כדי לדעת איך לחשב ריבית דריבית, מציבים את המספרים בנוסחא והתקבול כולל את הריבית בתוספת הריבית שהוצמדה אליה. חשוב לציין כי הנוסחא שלפניכם מחשבת את הריבית דריבית בתוספת קרן.

הנוסחה היא: (A = P (1+r/n.

A הוא הערך העתידי של הפקדון, כולל הריבית.

P הוא סכום ההפקדה הראשונית.

n הוא מספר הפעמים שבהם הריבית מצטברת מדי שנה.

t משקף את מספר השנים של הפיקדון.

r הוא שיעור הריבית.

במילים פשוטות: סכום ההשקעה = קרן (1*שיעור הריבית לחלק למספר הפעמים בהן הריבית מצטברת כל שנה) בחזקת מספר השנים של ההלוואה או הפיקדון.

חישוב הריבית בלבד

רוצים לחשב את הריבית בלבד? הציבו את המספרים בנוסחה הבאה:

ריבית דריבית = P (1 + r/n) (nt) – P

כעת תוכלו לחשב את הריבית המצטברת שקיבלתם או החזרתם בעקבות הפקידון או ההלוואה.

נניח שהחלטתם להפקיד 10,000 שקל בפיקדון בריבית שנתית של 3%. כדי לדעת מה יהיה ערך ההשקעה לאחר 10 שנים, הציבו אותם במשוואה. הסימן ^ מסמל חזקה (בחזקת השנים כפול 12 חודשים). הנוסחה הנכונה במקרה הזה תהיה:

A=10,000(1+0.03/12)^(12*10)

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה