בעולם ההשקעות, נעשה שימוש במונחים המגדירים את תנאי השוק ואת המגמה בערכי המניות – "שוק שורי" ו "שוק דובי".

למונחים אלו יש משמעות רבה והם קובעים במידה ניכרת את האופן בו משקיעים וסוחרים מתנהלים בשוק המניות.

מאחר ומגמות השוק מהוות כוח מרכזי ומשפיע על ההחלטות שיש לבצע בתיק ההשקעות שלנו בחלוף הזמן, ככל שנבין את משמעותם של השוק הדובי והשורי, כך יהיה ניתן להפיק את המרב מכל השקעה שניכנס אליה.

ההיבטים של מגמות השוק הם רבים ומגוונים וכדי להבין כיצד הם באים לידי ביטוי במצבך הייחודי, חשוב ללמוד להשקיע בשוק ההון או לקבל ייעוץ מקצועי.

עם זאת, כדי לקבל היכרות ראשונית וחיונית על מגמות השוק וכדי להבין מה ההבדל בין שוק שורי לשוק דובי, אספנו עבורך כמה עקרונות בסיס ששווה לגזור ולשמור.

שוק דובי – מהו?

שוק דובי מכונה כך על הדרך שבה הדוב תוקף את טרפו, ע"י חביטה כלפי מטה ומייצג שוק הנתון בירידה ובו ערכי המניות צונחים ללא הרף.

על מנת להגדיר שוק כדובי, יש לזהות מגמה ארוכת טווח. לרוב, לא ייחשב השוק כדובי אלא אם כן חלה צניחה בשיעור של 20% ומעלה מנקודת השיא האחרונה.

ככל שאמון המשקיעים יורד, כך המגמה מזינה את עצמה ושיעורי המכירה הגבוהים ממשיכים ומורידים את ערך המניות.

שוק דובי

ה "דוב" – מסמל ירידות בשווקי המניות

שוק שורי – הפנטזיה האידיאלית של עולם המניות

על פניו, שוק שורי הוא גן עדן למשקיעים. זוהי כנראה גם הסיבה שפסל השור מקבל את פניהם של כל הבאים אל וול סטריט (הרחוב המפורסם בניו-יורק בו מרוכזות הרבה מהבורסות ופירמות השקעות).

שוק שוורים הוא שוק הנתון בעלייה ומתנהל בתנאי כלכלה יציבים ונוחים. השוק נקרא כך על צורת התקיפה של השור אשר פוגע עם קרניו כלפי מעלה.

בשוק שוורים ניכרת עליית מחירים מתמשכת.

ככל שזה נוגע לשווקי המניות, שוק שוורי מציין עלייה במחירי מניות החברות.

בתקופות בהן השוק הוא שורי, לעתים קרובות אמון המשקיעים הוא גבוה יותר.

אין די בעליות נרחבות כדי להגדיר את השוק כשורי, על המגמה להוכיח את עצמה כבת קיימא וארוכת טווח ומעוגן בהערכות כי המגמה יציבה ותימשך לתקופה.

שוק שורי

ה "שור" – מסמל עליות שערים ומגמה חיובית בבורסה

מה ההבדל בין שוק שורי לשוק דובי וכיצד נשקיע בכל אחד מהם?

לאמון המשקיעים ולאופן התנהלותם בהשקעות יש השפעה רבה על שינוי המגמה או הנצחתה.

כך למשל, מאחר ולא ניתן לחזות מתי השוק יגיע לתחתית והמגמה תשתנה, משקיעים רבים יעדיפו לא להסתכן ויחליטו למשוך כספים ולהמתין וגורמים בפועל להמשך הירידה במחירים. הדברים באים לידי ביטוי במגוון מישורים.

(ראו גם את המאמר שהכנו על Capitulation – כניעה בשוק ההון).

השינויים בפעילות הכלכלית

מכיוון שהחברות שמניותיהן נסחרות בבורסות מהוות חלק משמעותי בכלכלת המדינה, קיים קשר הדוק בין שוק המניות ובין המשק כולו.

השוק הדובי לרוב מציין פחד של משקיעים מן העתיד לבוא או כלכלה חלשה בה מרבית העסקים אינם מפיקים רווחים עצומים מכיוון שכוח הקנייה של הצרכנים פוחת.

ככל ששיעור האבטלה יעלה כתוצאה מכך, כך גם כוח הקנייה ירד אף יותר ואת מעגל הקסמים הזה, קשה לשבור. ירידה זו ברווחים משפיעה באופן ישיר על האופן בו השוק מעריך את המניות.

בשוק שורי, נוצר מעגל הקסמים ההפוך. אנשים יותר אופטימיים לגבי הכלכלה ו/או יש להם יותר כסף להשקיע – והם ששים לעשות זאת. ריבוי הרכישות מניע את הכלכלה ומעלה את ערכי המניות.

היצע וביקוש לניירות ערך

בשוק שורי המשקיעים נוהרים להשקיע וניירות הערך נחטפים. לכן, הביקוש לניירות ערך הוא עצום וההיצע נמוך מאוד. ככל שהתחרות גוברת, כך עולה ערך המניות.

לעומת זאת, בשוק דובי משקיעים רבים ממהרים למכור וככל שהביקוש יורד  וההיצע גובה, המחירים ממשיכים בנפילה חופשית.

קבלת ההחלטות בעת השקעה

כפי שאנו רואים, שוק דובי ושוק שורי אינם רק מהווים אינדיקטורים למשקיעים, אלא מספרים לנו לא מעט על אופן התנהגותם ועל האמון שלהם בחברות.

על אף שהמסקנה המתבקשת היא כי עדיף תמיד להשקיע בשוק כשהוא דובי, הדבר אינו נכון בהכרח. בשני המצבים הללו, ניתן לבצע השקעות משתלמות, אך חשוב שנדע כיצד עושים זאת.

כשהשוק הוא שורי, חשוב שנוכל לקבל את כל המידע כדי לבסס כי אכן מדובר במגמה ארוכת טווח ולבצע רכישות בשלב מוקדם כדי לנצל את העלייה ולהפיק רווחים משמעותיים. גם כדי לזהות את נקודת השיא האופטימלית למכירה, חשוב שנשמור את האצבע על הדופק.

בשוק הדובי, על אף הסכנות להפסדים, ניתן לבצע לא מעט השקעות נבונות. לרוב, הן יהיו לטווח קצר יותר או בסיכון נמוך יותר, אך הן עשויות להשתלם לא פחות. כמו כן, ניתן להרוויח גם מירידה במחירי המניות והמדדים על ידי מכירה בחסר (שורט)

הן לשווקי הדובים והן לשוקי השור תהיה השפעה רבה על ההשקעות שלך, ולכן מומלץ להקדיש זמן כדי לקבוע לאן תישוב הרוח. 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה