שורט או מכירה בחסר (השם בעברית לשורט) זו שיטת מסחר בבורסה שכדאי מאוד להכיר.

אם פעם היה ניתן להרוויח רק שמחיר המניה עולה, הגלגל התהפך והיום ניתן גם להרוויח מירידה במחירי המניות! נשמע תמוה? יכול להיות שאם לא יצא לכם להכיר עדיין את הנושא – אז כן. 

אבל, התנודתיות בבורסה, משברים כלכליים שצצים כל כמה שנים ונגיפים (וירוס הקורונה) שמוחקים בתוך חודש שליש מהשווי של וול סטריט – טומנים בתוכם הזדמנויות לייצר רווחים גבוהים.

אז מה זה שורט ואיך עושים שורט על מניה? בואו נסביר איך זה עובד;

מה זה Short?

איך עושים שורט על מניה

בעסקת שורט המשקיע או הסוחר בעצם מוכר מניות שלא בבעלותו – הוא משאיל אותן מבעליה המקוריים בתמורה לעמלה (מכן השם העברי של שורט, מכירה בחסר), מוכר אותן ומתחייב להחזיר את כמות המניות ששאל בסיום העסקה.

נשמע מורכב נכון? אז זהו, שלא – הכל קורה בלחיצת כפתור אחת. 

איך זה מתבצע

1) הברוקר שדרכו אתם סוחרים או בית ההשקעות שדרכו אתם משקיעים מחזיקים עבור לקוחותיהם כמות מניות כמעט בלתי מוגבלת.

2) שלקוחות רוצים לבצע שורט ולוחצים על הכפתור הייעודי במערכות מסחר, הגוף דרכו אתם מבצעים את הפעולה משאיל באופן אוטומטי חלק מהמניות בתמורה לעמלה שמשלמים לו (ברוב המקרים מדובר על עמלה סטנדרטית של קניה ומכירה שעליה סיכמתם במעמד פתיחת החשבון) ומתבצעת עסקת מכירה בחסר

3) מאותו הרגע אתם "חייבים" לברוקר או לבית השקעות את הכמות של המניות ששאלתם, והרווח (או ההפסד) שלכם תלוי במחיר מהרגע שבו החלטתם שאתם עושים שורט על מניה. 

ככל שמחיר המניה עולה לאחר ביצוע העסקה, הסכום שאותו תצטרכו לשלם עבור קניית המניות מחדש והחזרתן יהיה גבוה מהסכום הראשוני שבו שאלתם את המניות – וייווצר לכם הפסד.

ככל שמחיר המניה יורד לאחר ביצוע העסקה, הסכום שאותו תצטרכו לשלם עבור קניית המניות מחדש והחזרתן יהיה נמוך יותר מהסכום הראשוני ואז – יווצר לכם רווח.

למשל, הנה דוגמה לעסקת שורט;

פתחתם את מערכת המסחר שלכם והזנתם הוראת שורט על 100 מניות של חברה מסוימת שמחיר כל מניה הוא 100$ – ברגע ביצוע הפעולה, השאלתם מניות בשווי 10,000$.

בהנחה והשורט עבד כמו שצריך, מחיר המניה הגיע ל 80$ והחלטתם שאתם רוצים לממש את הרווח שנצבר – ברגע הזה למעשה  אתם צריכים להחזיר 100 מניות לברוקראז' שממנו השאלתם את המניות.

ואם המחיר הנוכחי (80$) והפער שנותר בין המחיר שהשאלתם למחיר שקניתם הוא למעשה הרווח שלכם – 2000$.

אי אפשר לעשות שורט על מניה בכל מקום

אחרי שלמדתם איך עושים שורט על מניה, חשוב שתדעו גם שלא כל הגופים מאפשרים לבצע דרכם עסקאות מכירה בחסר.

לדוגמה, אם אתם עדיין משקיעים או סוחרים דרך הבנק, סביר מאוד להניח שלא תהיה לכם אפשרות לבצע דרכו עסקאות כאלו בכלל (זכות ששמורה רק ללקוחות בנק שיש להם הרבה כסף ומבצעים המון פעילויות בבורסה). 

רוב בתי ההשקעות המקומיים מאפשרים לבצע עסקאות שורט על כמות מוגבלת של מניות בבורסת תל אביב ובוול סטריט (הבורסה האמריקאית) בכפוף לחתימה על מסמכים ייעודים. 

ברוקרים ייעודים של מסחר בוול סטריט לרוב מאפשרים לבצע עסקאות שורט בקלות יתרה ולפעמים גם ללא עלויות מיוחדות (בזכות כמות המניות הגבוהה שהם מחזיקים ללקוחות מרחבי העולם) על מגוון רחב יותר של מניות – אך לא בבורסה הישראלית.

הסיכונים בעסקת שורט, סיכון אינסופי

למכירה בחסר יש גם חסרון שחשוב שתכירו. 

להבדיל מפוזיציית לונג (מונח מקצועי לעסקה רגילה של קניית מניה) שבה ניתן להפסיד עד 100% מהכסף במידה והחברה שאת המניות שלה קניתם פושטת רגל בן לילה, בעסקת שורט ניתן להפסיד יותר מ 100% מהכסף ולמעשה הסיכון בעסקה מסוג זה הוא  אינסופי!

דוגמה;

בואו נניח שאתם משקיעים במניה כרגיל. כלומר, רוכשים מניה ומחכים לעלייה במחיר שלה כדי למכור אותה ולהרוויח.

הרווח שלכם הוא בהתאם לעליית הערך של המניה – והוא בלתי מוגבל.

מבחינה תאורטית המניה יכולה לעלות ב 300% ברגע (למשל אם רכשתם מניה של חברת תרופות שבזה הרגע גילתה תרופה לסרטן – אמן!).

מה היה קורה אם הייתם עושים על המניה הזו שורט? 

הפסדתם 300% ! 

במידה ותחליטו לסיים את העסקה באותו הרגע ולקנות את המניות באותו הרגע כדי להחזיר אותן לברוקר – הסכום שאותו תהיו חייבים לשלם עבור קניית המניות יהיה גבוה ב 300% מהמחיר שאותם שילמתם כדי למכור בחסר את אותן המניות.

במקסימום, אם מחיר המניה היה הולך לטובתכם (נניח, שחברת התרופות שעשיתם עליה שורט התגלתה כתרמית) – בהחלט הייתם מרווחים במקרה זה אך תקרת הרווח שלכם היא 100% (שמחיר המניה מגיע ל 0) לכן פוטנציאל הסיכון בלונג הוא 100% ובשורט הוא- אינסופי.

הגנה על תיק ההשקעות

שורטים יכולים לשרת אותנו גם כאשר אנו רוצים להפחית את הסיכון בתיק.

קחו לדוגמה אדם, שברגע שהוא ראה שהקורונה מתחילה להשתלט על סין, מכר חצי מתיק ההשקעות שלו והשקיע את הכסף בעסקאות שורט – מה היה קורה? 

במקרה הרע הוא היה מגן על החצי השני שנותר לו (על ידי רווחים מעסקאות שורט) ובמקרה הטוב הוא היה אפילו מרוויח (אם המניות שעליהן בחר לעשות שורט ירדו יותר מהמניות אותן הוא מחזיק בלונג).

שורט סקוויז 

מכירה בחסר לפעמים יוצרת מצב מיוחד שנקרא "שורט סקוויז" אשר מביא לעלייה זמנית במחיר של המניה.

שורט סקוויז מתרחש כאשר הרבה משקיעים וסוחרים מחליטים למכור בחסר מניה מסוימת מתוך ציפייה שהערך שלה ירד בתרחיש מסוים (למשל חברת אנרגיה שמחיר הנפט יורד) והתחזית התממשה. מה יקרה אחרי שמחיר המניה ירד 20% ? כל השורטיסטים ירוצו לקנות מניות – ושהביקוש לקניית מניות עולה, כך גם המחיר שלה עולה.

עוד תרחיש לשורט סקוויז מתרחש כאשר בניגוד לתחזיות ערך המניה עולה (למשל כי מחיר הנפט קפץ בפתאומיות), מה יקרה במצב כזה? 

ככל שמחיר המניה עולה כך גדל ההפסד של מי שביצע את עסקת השורט. כאשר כמות גדולה של משקיעים או משקיע מוסדי גדול נמצאים בעסקה כזו והם נאלצים לרכוש מחדש את המניות – הם בעצם יוצרים ביקוש עודף שמוסיף למגמת העלייה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה