כשאומרים כניעה, מה התמונה הראשונה שעולה לכם בראש? סביר להניח שמדובר על אדם שמרים ידיים או מנופף בדגל לבן. כניעה (Capitulation) בשוק ההון ממחישה בדיוק מצב כזה, רק שבמקום להרים דגל לבן – סוחרים ומשקיעים נכנסים בפאניקה למערכת המסחר כדי למכור את כל ההחזקות שלהם.

כל דבר יכול להוביל להידרדרות שסופה כניעה

וממש לאחרונה (פברואר 2020) חווינו Capitulation בקנה מידה יחסית גדול בעקבות מגפת הקורונה. המגפה, שגרמה לעולם שלם להסתגר בבתים ולאנשים רבים לאבד את עבודתם, גרמה למכירת חיסול בבורסה שהובילה לירידה של יותר מ 30% בשווי של המדדים המובילים. 

הפחד מכך שהמגפה לא תחלוף, חברות יוותרו ללא פעילות וכולם ישארו מחוסרי עבודה, הובילה את המשקיעים בשוק ההון למכור מחשש שלא יהיה להם כסף להוצאות היומיות שלהם (מגורים, מזון וכד').

בסוף שנת 2018, חווינו "מיני" כניעה כאשר מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עלתה שלב ולמשקיעים היו חששות מההשפעה שלה על הכלכלה העולמית. 

בעוד שעל המקרה השני השווקים הכלכליים יתגברו ופרצו לשיאים חדשים, בזמן כתיבת שורות אלו מגפת הקורונה עדיין בעיצומה ועדיין לא ניתן לדעת מה יהיו ההשלכות שלה על השווקים. 

מה שבטוח, שההיסטוריה מראה דבר אחד – כל משבר שהיה סופו היה להסתיים בכך שהשווקים העפילו על השיא הקודם שלהם והגיעו לשיאים חדשים. 

סוחרים יומיים או משקיעים בשוק ההון? הוזילו את העמלות שלכם למסחר בבורסה

Capitulation

Capitulation

למה יש כניעה Capitulation ומתי זה מפסיק

משקיעים חוששים מהפסדים ופשוט נכנעים. הם מעדיפים להיפטר מכל הנכסים הפיננסיים שהם מחזיקים (השקעה במניות, תעודות סל, אג"חים), אפילו במחיר של הפסד. הדעה הרווחת בקרב משקיעים ששוק ההון נכנס למצב של כניעה היא שהגרוע מכל טרם הגיע, ומכאן הם יכולים רק להפסיד יותר ויותר – ואז כדור השלג מתחיל להתגלגל.

פאניקה ולחץ מכירות בבורסה מביאים לירידות שערים. ירידות השערים מובילות לפאניקה נוספת וירידות נוספות במחירי המניות. משקיעים שהסתכלו על תיק ההשקעות שלהם רק כמה ימים לפני כן מסתכלים שוב, ורואים שהחסכונות שלהם נשחקים בקצב מסחרר וגם הם מחליטים למכור. וכך זה ממשיך וממשיך.

הכניעה נעצרת כאשר מתחיל להיות איזון במצב; כל הספקנים כבר מכרו את המניות שלהם וכל ה"אמיצים" מחליטים לנצל את ההזדמנות ולקנות נכסים במחירים נמוכים משמעותית ממה שהם היו קודם לכן – מעין נקודת שיווי משקל (אותה כמות זהה של קונים ומוכרים).

מכאן, כל חדשה טובה (חיסון לנגיף הקורונה או הסכם סחר בין ארה"ב לסין) יכולה לתדלק את המשקיעים ולגרום להם לחזור ולקנות נכסים בשוק ההון. והנה, העליות מחליטות. 

Capitulation = הזדמנות

זכרו שערך הנכסים בשוק ההון מושפע מגורמים שונים, ועיקר התנודות היומיומיות מושפעות מגורמים פסיכולוגיים ולרוב אינן משקפות את הערך הפונדמנטלי (הכלכלי האמיתי) של הנכסים.

סוחרים ומשקיעים מנוסים אוהבים ויודעים לנצל הזדמנויות, בייחוד שהם הזדמנויות טובות. ולכן כאשר השוק בפאניקה והציבור מוכר את הנכסים ברשותו בלי הבחנה, נולדות הזדמנויות חדשות. 

ניצול הזדמנויות על בסיס ניתוח טכני ומסחר לטווח קצר

ידוע שתנודתיות גבוהה שווה זהב לסוחרים לטווח קצר (כדוגמת מסחר יומי בשוק ההון). וסוחרים ניזונים מפאניקה (או אופוריה) ומנצלים את ההשתוללות ולחץ המכירות כדי לגרוף רווחים מהירים מתנודות חזקות בבורסה.

מכיוון שרוב האסטרטגיות בניתוח טכני מתבססות על יחס סיכון סיכוי, מימוש הקרן (הסכום המקורי שהושקע) ויצירת רווחים מרווחים שכבר נוצרו – הסיכויים עולים משמעותית שהתנודתיות גבוהה.

ניצול הזדמנויות במצב Capitulation של משקיעים לטווח ארוך

משקיעים לטווח ארוך נוטים לנצל את ההזדמנות, לרכוש נכסים במחירי מציאה ומתעלמים כמעט לחלוטין מהגורמים הפסיכולוגיים והתנודות קצרות הטווח – במקום זאת הם מסתכלים על הנתונים הפונדמנטליים של החברה בה הם רוצים להשקיע (דוחות כספיים, המצב של החברות המתחרות בסקטור וכו') ומכוונים לרווחים בטווח הארוך.

למשל במשבר הסאב פריים בשנת 2008, מניות של בנקים וחברות נדל"ן נמכרו במחירי רצפה ומשקיעים אשר החליטו "להמר" על ההתאוששות שלהם ועליית מחירי המניות בטווח הארוך, יכלו להרוויח אלפי אחוזים.

רוצים ללמוד לנצל הזדמנויות בבורסה? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי שוק ההון

לא יודעים? לא משקיעים

דיברנו עם לא מעט משקיעים אשר בחרו למכור את כל המניות שלהם (ואפילו לפרוע את הפנסיה שלהם) בעקבות מצב של כניעה (Capitulation) ללא ידע בסיסי ומבלי להתייעץ עם גורם מקצועי, וברוב הפעמים – זה נגמר ברע.

אם אין לכם ידע בשוק ההון אל תקנו או תמכרו מניות על סמך המלצות של חברים או תחושות הבטן שלכם. ברוב המקרים חוסר הידע יחזור אליכם כמו בומרנג ויגרום לכם להפסיד כספים שחסכתם במשך תקופה ארוכה – סתם.

אנו מציעים לכל מי שמתעניין בשוק ההון שירותי הכוונה מקצועית, ללא עלות ואם אתם מתלבטים האם להתחיל להשקיע באופן עצמאי או להפנות את הכסף שלכם לטובת חברה אשר עוסקת בניהול תיקי השקעות, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע.

WhatsApp זמינים לכל שאלה