מה זה חוזה הפרשים (CFD) ולמה כדאי לכם לסחור בו? מה היתרונות והחסרונות? איך הרגולציה השפיעה על התחום ומה קורה בישראל? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על מסחר בחוזה הפרשים


ככל שהתחרות בשוק ההון גוברת והופכת משוכללת יותר, כך עולה בשנים האחרונות המודעות לחוזי ההפרשים – CFD בשמם המוכר.

בניגוד לעבר, אז היו בתי השקעות ומוסדיים המשקיעים הכמעט בלעדיים בהם, בשנים האחרונות החלו גם משקיעים פרטיים להיכנס לעולם חוזי ההפרשים וזאת בשל ההזדמנויות הטובות שהוא מייצר, לצד הסיכונים כמובן.

לא מעט שאלות עולות כאשר שוקלים לסחור ב CFD.

מה זה CFD ואיזה סוגים של חוזים קיימים? למה כדאי לסחור ב CFD ולא רק במניות, איפה ניתן לסחור ב CFD בישראל ועוד. הנה כמה נתונים שיעשו לכם סדר.

מה זה CFD?

מסחר ב CFD החל לצבור תאוצה בעיקר בזכות העובדה ששימש בעבר קרנות גידור לפזר את הסיכון בתיק בצורה נכונה.

אם פעם היה נהוג לסחור בעיקר באגרות חוב ובמניות, כיום CFD הפך לכלי חשוב ושימושי מאוד בתוך המסחר בשוק ההון.

CFD הוא קיצור של המונח Contracts for Difference – חוזה הפרשים.

חוזה הפרשים הוא חוזה בין שני צדדים, מוכר וקונה, שקובע כי הקונה ישלם למוכר את סכום ההפרש שבין הערך הנוכחי של מכשיר פיננסי כלשהו למחיר הבסיס (מחיר הקניה / מכירה). במקרה שבו המחיר יעלה, המוכר ישלם לקונה את ההפרש.

במילים פשוטות, CFD הוא מכשיר פיננסי שמבוסס ועוקב אחרי המחיר של מכשירים פיננסים וניירות ערך אחרים.

למשל, תוכלו לקנות חוזה הפרשים על מניית "אפל" בדיוק באותו מחיר שהמניה נסחרת ולהרוויח במידה והמחיר שלה עולה תוך כדי שאתם נהנים מיתרונות נוספים.

יתרונות וחסרונות של מסחר ב CFD

מסחר ב CFD מאפשר גמישות רבה מאוד: אפשר לסחור עם מינוף (עד יחס של פי 100), עלויות המסחר שלו נמוכות יחסית, אפשר לבצע שורטים במהירות יחסית, הוא נזיל ואפשר לממש אותו במהירות מבלי להיות תלוי בהיצע וביקוש.

כפי שהבנתם, הסוחר משקיע בחוזה שמחירו משתנה. כלומר, המחיר נקבע למעשה כהפרש בין המחיר בו נקנה החוזה לבין המחיר הנוכחי שלו.

סיפור השורטים הוא אחד המרכיבים החשובים עבור הסוחרים. כך למשל, סוחרים שמעוניינים למכור מניות באמצעות שורט, צריכים בדרך כלל למלא טפסים, להקצות בטחונות מתאימים ולהגיש בקשת אשראי. באמצעות חוזה הפרשים, הם יכולים לבצע עסקת שורט בצורה פשוטה וקלה יותר.

יתרון נוסף של החזקה בחוזה הפרשים הוא הדיבידנד. כן, משקיע שרוכש CFD על מניה מסוימת, יקבל את הדיבידנד בדיוק כמו משקיעים שרכשו את המניה – ביום הקובע.

לעתים, מחזיק בחוזה הפרשים יקבל את הדיבידנד אפילו לפני רוכש המניה. חשוב להדגיש כי במקרה של סוחר שמחזיק בשורט, יהיה עליו לשלם דיבידנד.

החיסרון המרכזי של CFD הוא העובדה שברגע אחד אתם יכולים למחוק את כל ההשקעה שלכם.

נכון, המינוף בחוזה הפרשים הוא גבוה, אולי אפילו מכלים רבים אחרים, אבל כך גם הסיכון.

דוגמא למינוף בחוזה הפרשים

תחילה, חשוב להדגיש: במסגרת מסחר בחוזה הפרשים, מאפשר הברוקר לסוחר לסחור בסכום גבוה משמעותית מאשר ההון שהפקיד אצלו. כלומר, אם הפקדת סכום של מאות דולרים בלבד, תוכלו לקבל כח קנייה של עד עשרות אלפי דולרים.

כפי שהבנתם, המינוף הוא הכלי המרכזי שהפך את החוזים לאופציה כל כך פופולרית.

תמורת סכום קטן, תקבלו מעין הלוואה מהברוקר. במידה וקיבלתם, למשל, מינוף של 1:50, על כל 1,000 דולר תוכל לקבל 50,000 דולר.

במקרה כזה, עליה של אחוז אחד תיצור רווח של 50 אחוז. מצד שני, ירידה של אחוז בלבד תגרור מחיקת החשבון.

מסחר ב-CFD לעומת מסחר במניות

כבר הבנתם שקניית CFD יכולה להקנות לכם זכות לקבלת "דיבידנד" ממש כמו קניית מניה, אבל איזה עוד הבדלים קיימים בין מסחר ב-CFD למסחר במניות?

ראשית, חשוב להדגיש כי המסחר בחוזה הפרשים הוא בעיקר במניות בינוניות וגדולות. משמע, לא ניתן לקנות CFD על כל המניות שנסחרות.

מסחר במניות כולל כמובן סיכון לא קטן ואם נוסיף את עניין המינוף, ברור כי הסיכון גדל. למעשה, במסחר "רגיל" במניות סוחר רוכש את המניה ומרוויח או מפסיד בהתאם לעליה או לירידה שלה.

יש אפשרות לקבל מינוף במסחר במניות, אבל ביחס נמוך משמעותית מהיחס שניתן ב CFD (עד פי 4 בתוך יום המסחר ועד פי 2 לטווח ארוך).

בחוזה, אפשר למנף את ההשקעה על בסיס קבוע כך שלמעשה תוכלו לרכוש כמות גבוהה יותר של "מניות" בכסף שלכם.

כלומר, אם הקצבתם סכום של 3,000 דולר עבור עסקה מסוימת, תוכלו להשקיע סכום נמוך בהרבה (החל מ 30 דולר בלבד) עבור העסקה באמצעות בחוזה הפרשים.

עוד אחד מההבדלים המרכזיים הוא שהרגולציה בארצות הברית לא מאפשרת מסחר יומי במניות לחשבון שהשווי שלו נמוך מ-25 אלף דולר. ולכן, לא כל אחד יכול לפתוח חשבון למסחר תוך יומי – במסחר ב CFD זו לא בעיה.

יעוד כמה הבדלים שכדאי לשים אליהם לב: סוחרים בחוזי הפרשים משלמים ריבית גבוהה יותר על המינוף ויש להם "נזילות בלתי נגמרת" (אפשר לקנות כל כמות בכל מחיר) 

שיטות המסחר העיקריות בחוזה הפרשים

נהוג לחלק את אסטרטגיות המסחר בחוזי הפרשים לשני חלקים. בגדול, מדובר בפוזיציית שורט ובפוזיציית לונג.

במקרה של פוזיציית שורט, בדומה למניות, הסוחר צופה לירידה מסוימת בשווי הנכס שהוא בחר ולכן בוחר בהוראה זו. בעסקה כזאת, הסוחר מתחייב לרכוש את החוזה מיד בסיום העסקה, כלומר הרווח או ההפסד נובע מההפרש במחיר. אם המחיר ירד, הוא הרוויח. אם עלה – הוא הפסיד.

כך למשל, סוחר מסוים הניח שמחיר הנכס ירד באחוזים גבוהים במהלך תקופת החוזה. במקרה שבו המחיר עלה, העסקה שלו תהיה בהפסד והוא ישלם את ההפרש בין מחיר הפתיחה לבין מחיר הסגירה. 

כפי שכבר הבהרנו, עסקאות בחוזים נעשות בדרך כלל לטווח קצר, כך משקיע בפוזיציה הזאת מאמין שמחיר מניה מסוימת, או נכס אחר, ירד בצורה מהירה בתקופה קצרה. מאחר והסוחר יכול לפתוח מספר עסקאות במקביל ללא עמלות, גובר השימוש בשתי הפוזיציות.

במקרה של פוזיציית לונג, מדובר במקרה הפוך. הסוחר רוכש את הנכס מתוך אמונה שערכו יעלה בתקופה הקרובה, כלומר באותה תקופה שבה הוא מחזיק בחוזה. גם טווחים ארוכים, מוגדרים בדרך כלל כמספר שבועות בלבד (למרות שניתן לערוך חוזה גם לתקופה של מספר חודשים ויותר), כך שבמסגרת החוזה הממוצע, הסוחר בדרך כלל מאמין שערכו של הנכס יעלה תוך ימים או שבועות.

איפה ניתן לסחור ב-CFD בישראל

בארצות הברית, למשל, ישנם כללים חמורים לגבי חוזה הפרשים ומוצרים ללא מרשם. כלומר, סוחרים לא יכולים לסחור בחוזים, אלא אם הם רשומים לבורסה מסוימת.

ישנן בורסות ספציפיות בהן ניתן לסחור בחוזים ובאופציות, אחת מהן היא הבורסה בשיקגו.

גם הבורסה בלונדון מוכרת מאוד כמי שמפעילה מסחר בחוזה הפרשים.

החל מחודש יולי 2002, מדינות רבות כמו קפריסין, צרפת, גרמניה, איטליה, הולנד, יפן, פורטוגל, פולין, רומניה, רוסיה, שבדיה, טורקיה, שוויץ ובריטניה, כמו מדינות נוספות, החלו לעסוק בחוזי הפרשים – וכך גם בישראל.

CFD בישראל נסחר לרוב על ידי זירות בפלטפורמות מסחר שונות.

זירות המסחר הם חברות שמספקות מערכת מסחר באינטרנט, שמאפשרת לנו הסוחרים להיחשף למספר אפיקי השקעה.

בשנים האחרונות נהוג כי המערכות הפכו למתקדמות מאוד וכוללות אפשרויות מינוף חדשות וכלים מתקדמים לניהול המסחר בחוזה הפרשים.

המהפכה האמיתית בתחום הגיעה במהלך שנת 2016, אז זירות המסחר הפכו להיות מפוקחות על ידי הרשות לניירות ערך.

מכיוון שהתחום הפך להיות מפוקח, אתרים המפעילים זירות מסחר זכו להתעניינות רבה. הכוונה היא לא רק למסחר ב-CFD, אלא גם למסחר בתעודות סל, פורקס, סחורות וכדומה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה