מה זה IRA והאם באמת אפשר לנהל קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות השתלמות באופן אישי? כמה זה משתלם כלכלית והאם אפשר לחסוך משמעותית ואולי להרוויח כסף? כל זה, וגם המגבלות שחלות עליכם, בכתבה הבאה

כסף

תחום צומח. נהלו את הכסף שלכם באופן עצמאי


רבים מכם בוודאי מנהלים את קופות הגמל בחברות ההשקעות והביטוח. הדבר הזה מאפשר לכם לקבל שקט נפשי ובסוף השנה – את תוצאות עליית או ירידת הריבית שצברה הקרן ישירות לתיבת הדואר שלכם.

אבל מה אם היינו מספרים לכם שאתם יכולים לנהל את כספי הפנסיה, ההשתלמות וקופת הגמל שלכם בעצמכם? כן, ממש כמו חשבון מסחר עצמאי בבורסה.

בשנים האחרונות עולה קרנה של תופעה חדשה – קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי. היא מוכרת יותר בשם IRA, שזה קיצור של המונח Individual Retirement Account. 

הכלי החדש הזה נותן לכם אפשרות לנהל בעצמכם את ההשקעות שלכם בכלים הפנסיונים. אבל מה הוא בדיוק אומר ולמה שבכלל תרצו לקחת פרויקט כזה על עצמכם? הנה חלק מהתשובות לשאלות שלכם.

מה זה קופת גמל בניהול אישי (IRA)?

נתחיל עם מה שאתם יודעים, שזה אומר: קופת הגמל, שנמצאת בבית ההשקעות שמנהל את הכסף שלכם. מדי חודש אתם מזהים את ההורדה הזאת בשורה התחתונה של השכר שלכם או באמצעות ההורדות שלכם כעצמאיים.

הכסף שלכם מושקע במסלול שבחרתם, בין אם מדובר במסלול סולידי כמו אג"ח או מסוכן יותר כמו מניות. מלבד שיחה ראשונית עם נציג המכירות שלהם, לא התבקשתם לבחור דבר.

קופת גמל בניהול אישי מאפשרת לכם לקבל את הניהול לידיים. כלומר, תוכלו להשקיע ברוב סוגי ניירות הערך, כמו פיקדונות, מניות או אג"ח ואפילו בקרנות סל. כל זה נכון כאשר מדובר בקופה הונית. אם מדובר בקופה קצבתית, כפי שתראו בהמשך – ניתן להשקיע במוצרים עוקבי מדד בלבד.

מה זה קרן השתלמות בניהול אישי  (IRA)?

אם שאלתם, אז האפשרות לנהל בשיטה הזאת תקפה גם לקרן ההשתלמות שלכם. כן, כל אדם שהוא שכיר או עצמאי שיש לו קרן השתלמות או קופת גמל, יכול לנהל בעצמו את התיק.

אז מה קורה במצב הנוכחי, בו תבחרו לנהל את קרן ההשתלמות שלכם בעצמכם? כלומר, מה ההבדל בין חשבון שאתם מנהלים לחשבון מנוהל? ובכן, התשובה לכך היא די פשוטה. בחשבון IRA אתם יכולים לבחור לווסת ולשנות את ההשקעה שלכם. אפשר גם לפקח על החשבון ולקבל החלטות בכל רגע נתון. בקיצור, לנהל את הכסף שלכם דרך מסחר בבורסה (בצורה עקיפה, כמובן) לפי ראות עיניכם.

איך זה קורה? פשוט. אתם לוקחים את הכסף בקרן שלכם לידיים. מנהלים חשבון, בוחרים את הרכב התיק, מחליטים האם ומתי להמיר מט"ח (במידה ורכשתם ני"ע זרים) ואז רוכשים את המניות או ניירות הערך שתרצו.

חשוב לציין כי ישנה אפשרות אחרת לנהל חסכון IRA. אפשר להיעזר במנהל תיק השקעות שזאת ההסמכה שלו. זה יקל עליכם לקבל החלטות במידה ואתם עדיין לא מיומנים מספיק.

חשוב לציין: חסכון פנסיוני המורכב מכספי קצבה, יכול להתנהל רק באמצעות מוצרים מחקי מדד. את כספי ההון תוכלו לנהל כראות עינכם אך לא יותר מ-10% על כל נייר ערך משווי התיק.

יחד עם זאת, אפשר לרכוש מוצרים רבים בתחום משום שיש קרנות רבות שנכללות בו, בניהן כאלה שמחקות את המדדים הגדולים, כמו ת"א 125 או ת"א 35. 

גם כאלה שמחקות מדדי אג"ח, כמו תל בונד 60, נמצאים בקטגוריה. תוכלו לבחור גם לחקות מדדים ספציפיים, כמו מדד הטכנולוגיה, מדד הנדל"ן או הבנקים. כך תוכלו לשלוט על כספי הפנסיה שלכם – תחת המגבלות כמובן.

היתרונות בניהול IRA

בניהול בשיטה הזאת, יש כמה יתרונות שכדאי לשים אליהם לב. מלבד שליטה מלאה על החלטות ההשקעה והתאמת אופי ההשקעה לרצונות שלכם, קיימים עוד מספר פרמטרים חשובים. 

כך למשל, מי שמנהל לפי IRA מקבל הטבת מס משמעותית על רווחי הון מתוך כספי החיסכון שהפקיד. שנית, עלויות המסחר שלו והעמלות יהיו מופחתות עבור כל פעולה שיעשה, בין אם מדובר בקניה או במכירה.

למה אנחנו חוסכים במס? משום שניהול IRA בא להחליף את ניהול קרן ההשתלמות או קופת הגמל שלכם, ששתיהן פטורות ממס. לכן, תוכלו לקנות ולמכור מניות באופן חופשי ללא תשלום מס. כפי שבוודאי ידוע לכם, בקרן יש הטבת פטור ממס עבור רווח הון (עד תקרה מקסימלית שנקבעה), כך שתוכלו לחסוך פעמיים כעצמאיים – פעם אחת במס ופעם שניה עם הפטור.

לעצמאים קיימות שתי הטבות מס והן; ניכוי מס עד 4.5% מההכנסה, שמותנה בכך שההכנסה החייבת במס לא תהיה גבוה מ-263 אלף שקל. בנוסף, קיים פטור ממס רווחי הון עד הפקדה שנתית של קצת יותר מ-18 אלף שקל.

כמה דמי ניהול תשלמו?

ובכן, אין צורך בתשלום למנהל תיקים ולכן דמי הניהול יהיו נמוכים מאוד, בין 0.2-0.3 בממוצע (ייתכן שגם פחות). בחשבון מנוהל על ידי חברת השקעות תשלמו בין 0.3 במקרה הטוב ל-0.8 במקרה הרע.

חשוב להדגיש כי עמלות המסחר יתווספו לדמי הניהול. לכן, למי שרוצה לחסוך בעמלות – מומלץ לו לנהל מוצרים עוקבי מדד.

חשוב לציין כי בחירה בניהול IRA כזה דורשת לא רק מיומנות, אלא גם אחריות רבה. כבר לא מדובר בתופעה שבה הכסף מנוהל ואתם מתעדכנים פעם בחציון, או פעם בשנה, בנוגע לכסף שלכם. תצטרכו להיות במעקב כדי לגרום לחסכונות לצמוח ולדעת מה קורה איתם.

לא תנהלו? הכסף "ישכב" בחשבון ללא מעש. תנהלו לא טוב? העתיד שלכם יהיה פחות טוב פיננסית.

האם יש סכום מינימלי לפתיחת IRA?

בדקנו. חלק מהחברות הגדולות דרשו מאיתנו סכום שנע בין 100K-150K שקל. אז נכון שיש חברות שלא ידרשו סכום מינימלי, אבל יש חברות שדורשות אף יותר – סכום שנעים בין 300K-400K לפתיחת החשבון הזה.

גם דמי הניהול משתנים מחברה לחברה. בחלקן תמצאו דמי ניהול סביב 0.23%-0.17%, אחרות ידרשו סכומים מעט גבוהים יותר. חלק מהחברות ידרשו דמי ניהול שיכולים להגיע עד 0.8% מהתיק שלכם. קצת מוגזם לא? מצד שני, אל תשכחו שהכדור עובר, לפחות עד שתחליטו אחרת – לידיים שלכם.

בינתיים, אל תשכחו: IRA אולי יחסוך לכם עמלות וכסף, אבל תצטרכו להיות מחוברים לשוק ההון כדי להצליח. מצד אחד, יש כאן סיכון של חוסר ידע. מצד שני, תמיד אפשר להיעזר במנהל השקעות מוסמך כדי לבצע פעולות שיכולות להכריע את עתידכם הכלכלי.

האם קיימות הגבלות?

בטח, למרות שחלקן לא נוגעות לרובנו. תוכלו לנהל כספים בקרנות השתלמות שלא עולות על 5.2 מיליון שקל. כספי פיצויים אחרי מס או כספי ירושה תוכלו לנהל ללא בעיות.

כספים בקופות גמל תוכלו לנהל תחת הגבלות מסוימות שנובעות מתיקון 190 (התיקון לפקודת מס הכנסה, שנכנס לתוקף ב-2012 ומטרתו למקסם את הרווח מהחסכונות שלכם בעקבות מעבר ממשכורת חודשית לקצבה חודשית).

מגבלות נוספות שקיימות: בתיקים קטנים תוכלו לרכוש נייר ערך של תאגיד בצורה מוגבלת. כלומר, עד 10% משווי התיק. בקרנות מחקות אין מגבלה. מה שכן, קיימת מגבלה גם על רכישת חוזים עתידיים ואופציות. כמה אתם מוגבלים? שווי הבטוחות, במקרה הזה, לא יעלה על עשירית משווי התיק.

בקופות קצבתיות, כמו שהבנתם, יש מגבלה – אבל בקופות הוניות ניתן לסחור ללא מגבלת סכום או נייר. בהן תוכלו לסחור לא רק בפיקדונות, אג"ח וניירות ערך, אלא גם באופציות וחוזים עתידיים ואפילו באג"ח של מדינות זרות אם קיבלתם אישור לכך.

המטרה, כמובן, היא לצמצם את הסיכון שלכם בהיעדר ידע. בסוף, אומרים במשרד האוצר, אנחנו רוצים להגן עליכם ולהבטיח את העתיד שלכם בשוק תנודתי. זו הסיבה לכל המגבלות הללו.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה