מה זה NFT, למה התחום הפך לפופולרי ומה ניתן למכור באמצעותו? האם ניתן לשלם בקריפטו תמורת עסקה כזאת? ובכלל, כמה הייתם משלמים על תמונה של חתול שמשאיר אחריו שביל של קשת?


 

לפני מספר חודשים הסיפור הזה עלה לכותרות.

הציוץ הראשון בטוויטר, שאותו צייץ המייסד ג'ק דורסי, עמד למכירה. והסכום? יותר מ-2.5 מיליון דולר.

מה זאת אומרת עומד למכירה ומה יש לעשות איתו, אתם שואלים? 

ובכן, דורסי צייץ את המשפט הראשון בטוויטר, משפט שכל אחד מאיתנו יכול לקחת, לשכפל ולהעתיק. אבל החשיבות העצומה שלו עבור אספנים או אנשים שרוצים לקנות ייחודית היא חלק מה-DNA החדש בשוק ההון.

למושג חדש שצומח בעיקר בשנתיים האחרונות קוראים NFT. שזה בעצם קיצור של המונח Non Fungible Token ופירושו "אסימון חסר תחליף". מדוע הוא נקרא כך? משום שבניגוד למטבעות קריפטו אחרים, הוא אינו ניתן להחלפה.

NFT (Non Fungible Token) madness

מה זה NFT?

NFT הוא מעין מטבע חד פעמי, המאפשר לרכוש נכס שכולל, שימו לב – תמונה, גיף, שירים או סרטון. הוא כולל בעיקר יצירות אמנות מכל הסוגים, אבל גם קלפים ומוצרי אספנות אחרים. ישנם אסימונים שבאמצעותם אפשר לקנות נדל"ן, אדמה או משחקים.

כלומר, הקונה יקבל בעלות על יצירה דיגיטלית תמורת סכום מסוים.

חשוב לציין: אסימוני ה-NFT, כפי שהם מכונים, קיימים בבלוקצ'יין ואינם ניתנים לשכפול.

ניתן להשתמש בהם כפי שמציגים כל יצירת אמנות.

הוא מהווה זכות קניינית, אבל אותו אדם שמחזיק בו לא יוכל לקבל תמלוגים במקום היוצר המקורי.

אבל במקרה הזה, ההבדל מביטקוין (למשל) הוא מהותי. אם נחליף מטבע ביטקוין או אתריום אחד באחר, נקבל את אותו דבר. במקרה הזה, מדובר ביצירה תמורת יצירה. ערך משתנה.

חשבו על זה כך: בעולם האספנים האמיתי, החלפת תקליט מקורי ונדיר של פרדי מרקורי בזה של מייקל ג'קסון. מה שווה יותר? מה יהיה שווה יותר? כנראה ששני הצדדים משוכנעים שהאחר שווה יותר.

טוויטר

המחיר: 2.5 מיליון דולר. הציוץ של דורסי | צילום מסך: טוויטר

למה משמשים NFT?

אבל איך בכלל אפשר למכור שיר שלא שייך לאיש מלבד היוצר? ובכן, התשובה לכך היא פשוטה: המסמך הזה יקנה לכם בעלות עליו, או על סתם תמונה שראיתם. זה הכל.

הטכנולוגיה שעליה מתבסס NFT היא הבלוקצ'יין, המוכרת לנו מעולם הקריפטו, אלא שכאן לא מדובר במטבע לטווח ארוך, אלא באירוע חד פעמי.

רוצים עוד דוגמא ל-NFT? בחודש מרץ 2021 פורסם כי אמן הרשת מייק ווינקלמן, שכינויו הוא Beeple, מכר יצירה דיגיטלית שלו תמורת 69 מיליון דולר. 

לפני מספר חודשים נמסר הגיף של "החתול והקשת" (Nyan Cat), אותו אחד שמוכר לחובבי המחשבים, תמורת כמה מאות אלפי דולרים. קליפ של הכדורסלן לברון ג'יימס נמכר גם הוא בסכום חסר תקדים של 200 אלף דולר.

אבל למה בכלל אנשים מוכנים לשלם כסף תמורת הדבר הזה, כלומר תמורת יצירה שאין בה ממש וכל אחד יכול לצפות בה? הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לדעת, הוא שהמחזיק ב"נכס" לא יקבל כל תמלוג על הנכס שלו.

הוא לא יוכל לטעון שהנכס הומצא על ידו. הוא יקבל בסך הכל מטבע שמוכיח שהוא הבעלים של אותה תמונה או סרטון ויוכל, כפי שאתם שומרים כל מטבע מבוזר אחר, לשמור אותו בארנק חם או קר.

מה המטרה העיקרית של NFT?

המטרה העיקרית של מסחר ב-NFT היא התקווה של הסוחר שערכו יעלה. כלומר, אם הקליפ של לברון ג'יימס יהיה שווה יום אחד מיליון דולר, אותו אדם שרכש את היצירה יוכל למכור את ה-NFT שלו ולהרוויח הרבה כסף.

אגב, אם אתם רוצים לדעת איך מייצרים וקונים NFT, תוכלו לקרוא עוד כאן.

חתול קשת

600 אלף דולר לחתול, לעשירים בלבד. Nyan Cat

איך קונים NFT?

אז למי ששואל איך משקיעים ב-NFT. ובכן, כדי ליצור NFT תצטרכו לקבל החלטה באיזה בלוקצ'יין להשתמש.

אתריום, כאמור, הוא המטבע המוביל לעניין הזה, אבל גם מטבעות אחרים כמו בינאנס סמארט וקוסמוס עושים את העבודה. אם אתם רוצים לרכוש דרך בינאנס סמארט, תוכלו לעשות זאת רק דרך פלטפורמה שתומכת בו.

אבל רובכם, אנחנו מניחים, רוצים לדעת איך קונים NFT. אז בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. אז לפני שאתם ממהרים לרכוש את המטבע הבא, חשוב להחליט מאיזה מרקטפלייס אתם מתכוונים לרכוש אותו, מהו סוג הארנק שבו תשתמשו ועוד.

כמו כן, תצטרכו לקנות NFT באמצעות מטבע קריפטו אחר. חלק מה-NFT נמכרים ביום ושעה מסוימת, כך שתצטרכו להכין את עצמכם בהתאם.

כיום ישנן מספר זירות מסחר שמוכרות NFT. הזירה המוכרת ביותר היא OPENSEA, אבל ברשת קיימים עשרות זירות רבות אחרות.

בקיצור – אם תשמעו על מכירת סמיילי ב-20 מיליון דולר ויש לכם מעט כסף בצד, תוכלו להתהדר בבעלות עליו בתקווה שתסחרו בו בעתיד בסכום גבוה יותר.

כפי שהזכרנו קודם, זכויות היוצרים לא יימסרו למי שקנה. הוא גם לא מאפשר לכם לשלוט על ההצגה של אותו פריט ברשת. מה זה כן נותן? אפשרות לעשות קופה בעתיד אם העסק הזה יתפתח.

ואם לא, תמיד תוכלו לומר שאתם הבעלים של GIF החתול והקשת, או כל GIF דמיוני אחר

NFT וקריפטו

תחום ה-NFT, שהחל בעיקר דרך מוצרים דיגיטליים בתחום המוזיקה והתמונות, הגיע בשנים האחרונות גם לענף הקריפטו. כלומר, לא מדובר ברכישת מטבעות קריפטו, אלא בתשלום עבור NFT באמצעות מטבעות. המטבע הפופולרי ביותר היה איתריום. 

עד לאחרונה הוא גם היה המטבע היחיד שבאמצעותו היה אפשר לסחור ב-NFT. הוא עדיין נחשב לפופולרי, אבל התחום התפתח גם למטבעות נוספים.

כך למשל, לאחרונה הודיעה טוויטר על האפשרות לרכוש ציוצים באמצעות ביטקוין.

הציוץ של דורסי יצר באז סביב נושא ה-NFT וכעת ברשת החברתית מקווים להפוך את העניין לביזנס של ממש. כרגע, אפשרות התשלום פתוחה דרך אפליקציה בשם סטרייק.

אם בא לכם לרכוש ציוץ של אילון מאסק, כדאי שתכינו את השטרות. והרבה.

בקרוב, כך מעריכים גולשים רבים – הוא יהיה שווה הרבה כסף.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה