כמה מס רווחי הון מנכים בישראל, האם ניתן לקזז הפסדים מני"ע, כמה מס משלם אדם יחיד והאם עדיף להיות חברה? וגם: כל הדוחות שצריך להגיש בדרך למספר הסופי. מדריך מיסוי בשוק ההון: כל מה שאתם חייבים לדעת

איש עם מחשבון

ומי מנכה לכם? חישוב מס


שנת 2003 היוותה מהפכה בתחום המיסוי בשוק ההון בישראל. זה קרה אחרי שהוחלט כי רווחים מפעילות בתוך שוק ההון יהיו חייבים במס רווחי הון.

הסיפור הזה שינה את כללי המשחק בכל הנוגע למסחר בבורסה. אנשים הפכו מחושבים יותר באשר להשקעות שלהם. התחושה שהיא שעד היום, לא כל משקיע יודע בדיוק את שיעורי המס שהוא משלם.

נכון, כיום ישנם בתי השקעות רבים שמתעסקים בהליך תשלום המס רווחי הון במקומכם. הם מעבירים לכם את הכסף, ישירות לחשבון, במונחי נטו.

יחד עם זאת, רבים סוחרים כיום ומקבלים דרישות מפתיעות לתשלום מס רווחי הון, שלא לקחו בחשבון. וגם, זכאים להחזר מס שאינם מודעים לו.

אחרי קריאת המדריך הזה, לא תוכלו להיות מופתעים. כאן תבינו בדיוק מהם אותם מסים שעליכם לשלם במידה וצברתם רווחים בשוק ההון, ממה אפשר (ואי אפשר) להתחמק ומתי בכלל אפשר לקזז מס מהפסדים? ולפני שתעלו את השאלה הבאה, אז כן – במאמר הזה נתייחס גם למונח מגן מס.

יאללה, מתחילים.

מס רווחי הון – כמה מנכים בישראל?

הדבר הכי בסיסי שצריך לדעת הוא שמס רווחי הון מחושב רק לאחר מכירת נייר הערך. כלומר, לא תוכלו לשלם מס בלי שמימשתם את הרווח שלכם. שיעור המס בגין רווח בשוק ההון נע בין 25%-15%. זה תלוי, כמובן, באפיק ההשקעה שבו בחרתם.

בניגוד לפעילות עצמאית, במידה ורכשתם מוצר מסוים דרך הבנקים, הוא מחויב לנכות את המס בעצמו. זה קורה בגלל חובת ניכוי מס במקור שהמדינה מטילה עליו וזה נעשה בצורה ממוחשבת. גם חברות הביטוח וחברי בורסה פרטיים מחויבים לנכות מס במקור.

הדבר השני שצריך להכיר הוא טופס, שילך אתכם לכל מקום. קוראים לו טופס 867 והוא נשלח אליכם בתחילת השנה הביתה. למה? כי הוא מרכז את כל המידע לגביכם באותה שנה וכולל את כל מה שקניתם, מכרתם, המס ששילמתם ועוד.

המס עבור רווחים בשוק ההון הוא קבוע. לא קיימת מדרגת מס כמו שמופיעה בשכר שלכם.

בינואר 2012 חוקק חוק בעקבות ועדת טרכטנברג. שם הוחלט כי שיעור המס ליחיד על רווח משוק ההון יהיה 25% מניירות ערך ישראלים צמודים או זרים ו 15% מני"ע שאינם צמודים.

איך מנכים את המס?

אז כמו שהבנתם, הגביה נעשית דרך ניכוי מס רווחי הון במקור באמצעות המערכת הפיננסית. כל הכנסה משוק ההון, לרבות דיבידנד, רווח הון, דמי ניכיון ואפילו הכנסות מריבית – חייבות במס.

כן, גם אם מדובר באפיק סולידי לחלוטין שלא הניב לכם הרבה כסף – תצטרכו "לתרום" מהנתח שקיבלתם לטובת המדינה.

חשוב לציין – שיעורי מס שינוכו במקור ליחיד תושב ישראל, שאינו בעל שליטה, ימוסו ב-25%. אז מה ימוסה בשיעור של 15%? הכנסות ריבית, דמי ניכיון מני"ע לא צמודים וגם רווח הון נומינלי.

ויש עוד שאלה שחשוב לנו לענות לכם עליה – באילו מקרים לא יתקבל פטור לניכוי מס לתאגיד שהוא תושב ישראל? ובכן, במקרה של ריבית, רווח הון או דמי ניכיון (מס חברות). לגבי דיבידנדים, אם התקבלו מחברה ישראלית – הם זכאים לפטור. אם החברה תושבת חוץ ישולם מס חברות – 23% נכון ל-2021.

לידיעתכם, ישנם ברוקרים זרים, קולמקס פרו ואינטראקטיב ברוקרס שאינם פועלים תחת חברות ישראליות ולא מנכים עבורכם את המס במקור. המשמעות – אתם אלה שתצטרכו לעשות את זה. 

השאלה הבוערת: איך מקזזים מס רווחי הון כנגד הפסדים?

ובכן, אפשר לקזז הפסדים מניירות ערך. במילים פשוטות: תשלמו פחות מס אם הפסדתם כסף עבור השקעה בבורסה. כלומר, חוב המס שלכם יקטן ככל שמימשתם את נייר הערך בהפסד.

אבל יש כמה נקודות שחשוב להבין כאשר מדברים על קיזוז הפסדי הון ממכירת ניירות ערך. הדבר הראשון הוא שמדובר בהפסד הוני ולא בהפסד עסקי. תקדים קבע בעבר כי יש לחייב יחיד בגין מכירת מניות בעל אופי מסחרי.

אבל כדי להבין ממה אפשר לקזז, צריך להרחיב על המונח הפסד הון. אם המוכר מימש בפועל עד סוף השנה, הוא יכול לקזז הפסד הון שוטף. אפשר לקזז גם עבור שנים קודמות, גם אם מדובר בהפסדי הון מני"ע סחירים. איך? כנגד רווח ממכירת נכס, כולל מנייר ערך סחיר או שבח מקרקעין, כפי שמופיע בחוק.

שימו לב, הפסד הון משנים קודמות אפשר לקזז תמורת רווח הון, אבל לא כנגד הכנסות מדיבידנד וריבית.

לגבי הפסדים שנוצרו בשנת המס ולא בעבר – ניתן לקזז אותם כנגד הכנסות מדיבידנד או ריבית. אבל גם לכך יש מגבלה: אפשר לקזז רק אם מדובר באותו נייר ערך.

מה זה מגן מס?

אז כמו שהבנתם, המס שגובים מכם כולל גם את ההפסדים שלכם. אז נכון שאם מכרתם נייר ערך תוכלו לקזז את ההפסד. יכול להיות שתקזזו את זה באמצעות רווח מנייר ערך אחר (כלומר, תשלמו מס חלקי) או שמדובר בהפסד שלא תקזזו, כלומר אז יהיה מדובר במגן מס. 

ההפסד הזה, שנקרא מגן מס, הוא אותו אחד שיקוזז מהרווחים עתידיים (אם אין רווחים, הוא לא יקוזז כלל ואז הפסדתם "פעמיים").

דוגמא: נניח שבמהלך חודש מאי מכרתם מניה והפסדתם 25 אלף שקל. באמצעות מגן מס, תוכלו להרוויח עד 25 אלף שקל מבלי לשלם מס. לפני שנדגים, חשוב לציין: מגן מס אפשרי מול תשלומי דיבידנד וריבית, ולא רק מול רווחים מנייר ערך.

כעת, נניח שבחודש יוני הרווחתם על מניה מסוימת 50 אלף שקל. במצב הזה, תצטרכו לשלם מס עבור רווח של 25 אלף שקל בלבד, משום שקיזזתם אותו. על 25 אלף השקלים הנוספים, תשלמו 25% מס. כלומר, חסכתם כמחצית בעלות המס באמצעות מגן מס.

עכשיו ניקח מצב נוסף, בו בחודש שאחרי הפסדתם עוד 20 אלף שקל. במקרה כזה, מגן המס יופעל אוטומטית ובסוף החודש תקבלו החזר בחשבון, כי מגיע לכם. כלומר, אם שילמתם מס כחוק מתחילת שנה, תקבלו את ההחזר מיידית.

האם ניתן לקזז הפסדים מני"ע אחרים?

הלאה, לשאלה הבאה שלכם. מה קורה, שאלו אותנו, במקרה שרוצים לקזז הפסדי הון שנוצרו באותה שנה אם מדובר בניירות ערך אחרים, ולא באותו נייר ערך כמו שכתבנו קודם? ובכן, במקרה הזה אפשר לעשות כן אם שיעור המס שחל על הדיבידנד או הריבית שקיבלתם לא עולה על 25% ליחיד או 23% לחברה. 

עוד נקודה שצריך לדעת: כיום, הגוף שדרכו אתם סוחרים, בין אם מדובר בברוקר או בנק, יקזז הפסדים מניירות ערך רק כנגד הפסד מאותה שנה. לא תוכלו להעביר את הקיזוז לשנים הבאות.

אם תרצו בכל זאת לעשות כן, תצטרכו להיתקל בביורוקרטיה קלה: הגשת דו"ח מס שנתי. היה ומדובר בהפסדים מבורסות בחו"ל, הוא יקוזז ראשון. את ההפסד מניירות ערך מקומיים תוכלו לקזז בסוף, אם נשאר מה לקזז.

מה קורה אם הפסדנו כסף מני"ע צמוד מט"ח?

הפסקה הבאה רלוונטית מאוד, בעיקר לסוף 2021 ותחילת 2022, אז סובל הדולר משער נמוך במיוחד. סביר להניח שאתם מנהלים השקעות בנכסים שצמודים לדולר או לכל מטבע חוץ אחר, מה שגרם לחלקכם להפסד.

ובכן, בית המשפט כבר קבע בעבר בעניין יחיד שמימש נייר ערך תוך הפסד הון ואז ביקש לקזז אותו, בגלל ירידה בשער החליפין, כנגד הרווח. בית המשפט פסק לטובת פקיד השומה. הוא קבע שהפסד שמקורו בירידת שער חליפין לא ניתן לקיזוז, זאת משום שהשינוי בשער חליפין לא מוסה בעת רווח הון.

בשורה התחתונה, לא תוכלו לקזז הפסד מירידת ערך המטבע.

מה קורה כשעוברים לשנת המס הבאה?

הפסד הון משנת 2021 שלא קיזזת בשנת 2022 (וכך הלאה, כמובן), ניתן יהיה לקזז (כנגד רווח הון בלבד) בשנים הבאות, בזו אחר זו. הקיזוז יהיה ללא מגבלת זמן אם הוגש למס הכנסה דוח לאותה שנת מס בה התרחש ההפסד.

דוחות לרשויות המס

האם יש חובה בדו"ח שנתי ואיך מקבלים פטור?

התשובה היא כן, אבל חשוב שתבינו משהו קודם. כאשר לא מנכים מס מרווחים במסחר או שאחד מבני הזוג הגיע למחזור מכירות שלא פטור ממס בשיעור של קצת יותר מ-2.52 מיליון שקל, יש חובה להגיש דו"ח שנתי לרשויות ולדווח על הרווחים שלכם.

מכאן אתם מבינים לבד איך מקבלים פטור. פשוט, אם מחזור המכירה שלכם לא מגיע ל-2.52 מיליון שקל בקירוב, תוכלו לקבל פטור מהגשת הדוח. אבל יש לכך תנאי. זה יקרה רק אם נוכה לכם מלוא המס במקור על ידי הברוקר. הוא לא ניכה את המס? לא תקבלו את הפטור. 

האם יש חובת הגשת דו"ח חצי שנתי?

כן, בשני מועדים קבועים (בסוף יולי ובסוף ינואר, עבור מכירות בחצי השנה האחרונה), אבל יש סייגים. החובה להגיש דיווח ולשלם מקדמות היא עבור משקיעים שצברו רווח ממכירת ני"ע נסחרים או קרנות נאמנות, אך לא ניכו את כל המס מהרווחים.

אם ביצעתם את המסחר דרך בנק או חברת ביטוח שפועלת בישראל, סביר להניח שכבר נוכה לכם מס במקור. אם נוכה לכם חלק מהמס, כלומר נמוך מהשיעור בחוק, סביר להניח שרשות המסים תדרוש בשלומכם.

חישוב רווח ההון בדו"ח חצי שנתי נעשה לרבות קיזוז הפסדים וניכוי הוצאות. מכאן, ברור שמי שהגיש דו"ח חצי שנתי, חייב גם בדו"ח מס שנתי. שני הדו"חות דומים, אבל שונים. בדיווח השנתי צריך לכלול גם רווחים בשנת המס. בחצי שנתי מחשבים חצי שנה אחורה, רק בגין אותו רווח שמהם לא נוכה לכם מס.

מה אתם חייבים לעשות עכשיו, אחרי שקראתם?

אלא אם אתם יודעים לבצע את העבודה המורכבת הזאת לבד, היינו ממליצים לכם לפנות לרואה חשבון ולנהל את הכסף שלכם באמצעות חברה שיודעת לקזז מסים ולכוון אתכם.

טופס 867, שמחולק ל-3 חלקים, הוא ידידותי למשתמש, אבל כולל גם רכיבים שלא הכרתם, כאלה שבעזרת אדם מקצועי, תוכלו לנצל כדי לחסוך במס ולקבל החזרים.

לטופס הזה חשיבות עצומה כדי לקבע את ההפסדים שלכם, אם היו כאלה. אתם חייבים להגיש אותו יחד עם הדוח השנתי וכדי להעביר הפסדים לשנים הבאות.

אם לא תעשו זאת, לא תוכלו לקזז הפסדים בעתיד. במקום להסתכן בכך שמס הכנסה לא יכיר במגן המס שלכם, היינו פונים לאיש מקצוע שיוביל אתכם למקום הרצוי. לא הייתם רוצים לגלות שתמוסו באופן מלא על הרווח ולא תוכלו לקזז הפסדים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

הציוץ היקר בהיסטוריה: מדוע אילון מאסק הקפיא את עסקת טוויטר?

קטי ווד (Cathie Wood)

ג'ורג' סורוס (George Soros)

וורן באפט (Warren Buffett)

WhatsApp זמינים לכל שאלה