הבורסה הישראלית לא התעלמה מהעלייה המטאורית של מניות הקנאביס בעולם ופתחה מדד חדש. איזה מניות קנאביס מובילות, מה השפעה של הלגליזציה עליהן ואיזה מדינות הצטרפו למהפכה?

מיוחד: כל מה שרציתם לדעת על חברות קנאביס, כולל רשימת המניות שכדאי לשים אליהן לב

קנאביס

עולם הולך ומתפתח. בית גידול קנאביס בקנדה | צילום: Richard T ,The CBD


בחודש פברואר השנה, מספר חודשים אחרי שאותן מניות החלו לצבור תאוצה בארצות הברית, גם בישראל לא יכלו להתעלם. הבורסה השיקה מדד חדש – מדד ת"א קנאביס. 

הדרך לשם הייתה ארוכה, אבל היא החלה ממש בהחלטה שהתקבלה בממשל טראמפ ועברה לזו של ביידן.

חמש מדינות בארצות הברית: מיסיסיפי, דרום דקוטה, מונטנה, אריזונה וניו ג'רזי, דאגו להסיר את המגבלות על מכירת העלה הירוק. וככה, ברגע אחד, התירו 49 מדינות בארצות הברית שימוש במריחואנה לא לצורך רפואי בלבד, אבל גם לשם הנאה.

השבוע הזה זכור היטב למשקיעים. מניות הקנאביס נסקו, ומי שהשכיל להשקיע בהן לפני הצליח לרשום תשואה נאה של עשרות אחוזים.

כך למשל, קרן הסל "MG" עלתה בארצות הברית בימים שאחרי הבחירות והחלפת הממשל (מתוך הערכה שביידן יערוך רפורמה בתחום וירשום הקלות משמעותיות בנושא הלגליזציה); מניות כמו טרוליב ואפרייה טיפסו ויצרו לא מעט ספקולציות בשוק.

באותו זמן, הקמת המדד הישראלי לא עבר חלק. שווי השוק של המניות עמד אז על 1.7 מיליארד שקל בלבד, כשהספקית הגדולה אינטרקיור עמדה של שווי שוק של מעל 400 מיליון שקל. ורבים תהו האם שווי השוק מצריך פתיחה של מדד חדש, אבל נראה כי התוצאות מדברות בעד עצמן. 

ישראל ידועה כיצואנית בתחום הקנאביס הרפואי. בעבר, מגזין High Times דירג את ישראל כאחת המדינות שתצטרף למהפכת הלגליזציה לצד מדינות כמו מקסיקו ולוקסמבורג.

כשמדינות נוספות מצטרפות ללגליזציה בתחום, נראה כי הדבר עשוי בהחלט לעודד צמיחה של חברות בתחום ובכלל – את נושא הקנאביס והרפואה בישראל. פלא שגם בבורסה הישראלית זיהו את הפוטנציאל?

מניות קנאביס בישראל

נתחיל עם המספרים: נתונים שפורסמו לאחרונה מעלים כי כמות המטופלים לשימוש בקנאביס רפואי בישראל נמצאת בעליה מתמדת.

נכון לסוף השליש הראשון של 2021, בישראל מחזיקים כ-90 אלף איש ברישיון קנאביס (רישיון לצריכה) – עם קצב של כמאה רישיונות חדשים ביום. 

לשם השוואה, שנה קודם החזיקו כ-80 אלף ברישיון לקנאביס. בשנת 2019 – החזיקו ברישיון 50 אלף בלבד.

עם קצב כזה, נשאלת השאלה: מה יקרה במצב שבו תירשם לגליזציה בענף? כך, על פי הערכות, צפויים מספר מחזיקי הרישיון לצריכה לעלות למיליון, ואפילו למספרים גבוהים מכך. 

עוד נמצא, כי אחוז השינוי בהכנסות אצל ששת החברות המובילות בתחום עומד בממוצע על כ-250 אחוז.

לגליזציה בקנאביס: גם בישראל?

ענקית המסחר האלקטרוני ושירותי מחשוב הענן, אמזון, טלטלה השוק לאחרונה. היא הודיעה כי תתמוך בניסיון של המחוקקים להפחית הענישה על שימוש פרטי בקנאביס. ההודעה הזאת היא הצהרה של ממש. 

אז נכון, הצעות החוק עדיין לא עברו את אישור הקונגרס. יחד עם זאת, בארצות הברית יש מי שמקווה שהתמיכה של אמזון תסייע לקדם העברת חוקים חדשים. האם החברה מממנת חלק מהקמפיין? את זה תשאירו לספקולנטים.

בישראל, נרשמה בשורה של ממש לצרכנים הנלחמים כבר שנים כדי שהממשלה תאשר שימוש חופשי בקנאביס הרפואי. לראשונה בתולדות המדינה, הוכנס סעיף בהסכמים הקואליציוניים ונראה כי הלגליזציה בהחלט אפשרית בטווח הנראה לעין.

בישראל, לאחרונה הוחלט על הקמת ועדת לקידום החקיקה, בראשות ח"כ שרן השכל. בדרך לשם, המטרה היא להעביר חוק של אי הפללה כתוצאה משימוש והחזקה של עד 50 גרם. ועדיין, מכירה וסחר יהיו אסורים. במסגרת החוק הקיים, החזקה של מעל 5 גרם נחשבת לסחר.

בממשלה דובר לאחרונה כל אפשרות לפיה החוק הראשון יאסור עישון במקומות ציבוריים. במסגרת הזו, אנשים שנרשם נגדם רישום פלילי בגין החזקת הסם יוכל לבקש מחיקת ההרשעה. במקביל, תחל תכנית למניעת התמכרויות בחטיבת הביניים.

המטרה הבאה תהיה הכנסת הקנאביס לחנויות ספציפיות. מי שגילו מעל 21 (כדי למנוע מחיילים לרכוש אותו) יוכל לרכוש את הכמות שנקבעה החוק. העובדה הזאת, כך מעריכים התומכים בחוק, תמנע סחר על ידי עבריינים. בכנסת העריכו כי החוק הזה יקודם וייתכן שיעבור עד שנת 2022, אך ייתכן שזה יקרה בשלב מאוחר יותר בשל הביורוקרטיה הכרוכה בכך. 

המתנגדים, לעומת זאת, מנסים לעכב את העברתו בכנסת. ביום שאחרי, הם אומרים, ייתכן ואלפים שלא התנסו בשימוש קודם ינהרו לחנויות. הדבר הזה, אומרים, יוביל אחוז ניכר מאזרחי ישראל לעשן את הסם.

מה יקרה קודם? ימים יגידו. בינתיים, התומכים בכנסת טוענים כי לא כל אחד יוכל לרוץ לחנויות, אלא רק מי שעבר הדרכה מסודרת. זה יקרה, הם אומרים, במרכז הדרכה שתקים המדינה. ומה יקרה אם אלפים ינהרו למרכזים הללו? זה כבר סיפור לסמסטר ב'.

כמה חברות קנאביס נסחרות בבורסה?

המדד החדש, מדד תל-אביב קנאביס, מכיל 9 חברות. מלבד אינטרקיור אותה הזכרנו קודם, פנאקסיה ישראל, שיח ותיקון עולם (229 מיליון שקל, 13 אחוז) נמצאות שם. גם חברות קנאשור, פאמוקן, אינטליקנה, יוניבו וטוגדר בפנים.

חשוב לציין: כיום אסורה פעילות קנאביס בישראל לצרכי פנאי. חברות הנסחרות בבורסה יכולות להיות רק כאלה שממותגות כחברות קנאביס רפואי, תמורת מרשם. מי שמפקחים על הנושא הם משרד הבריאות ומשטרת ישראל.

אילו מדינות הצטרפו למהפכה?

מספר מדינות נוספות הצטרפו לתהליך הלגליזציה בשנים האחרונות.

מלבד ארצות הברית, גם איטליה, קנדה, אקוודור וצ'כיה הצטרפו. בקנדה הוחלט כי תותר החזקת קנאביס מתחת ל-10 גרם.

לא לחינם רבות החברות שנכנסות לתהליך. המדינות הראשונות בארצות הברית שאישרה את הגידול ומכירת הקנאביס הייתה קולורדו וושינגטון.

מבדיקה שנערכה לאחר כחמש שנים של הניסוי, מתברר כי הפשיעה ירדה וגם אחוז הקטינים שעשו שימוש בקנאביס לא השתנה. בעזרת המסים שקיבלו אותן מדינות, הן השקיעו בחינוך.

מי הייתה החלוצה? ובכן, מדינה מדרום אמריקה – אורוגוואי.

בשנת 2013 החליטה המדינה לאשר לאנשים לגדל קנאביס לשימוש ביתי למרות התנגדות הציבור. בממשל האמינו כי הדבר יסייע למלחמה בקרטלים ובפשיעה במדינה. ארבע שנים אחר כך, המדינה החליטה להקל על ייצוא קנאביס למדינות שמתירות זאת.

ישראל הייתה בשלב הראשון אחת מהן (משרד הבריאות שינה את תנאי הפיקוח בשלב מאוחר יותר והזרמת הקנאביס נעצרה). בינתיים, מדינות נוספות בדרום אמריקה, כמו ארגנטינה, נמצאות בתהליכים שונים של המהפכה.

גם צפון קוריאה והולנד החלו בתהליך של הפיכת הקנאביס לחוקי. ההפתעה מגיעה דווקא מכיוון הראשונה שנחשבת למדינה שמרנית, אך החליטה להתיר את השימוש ולהפוך אותו לחוקי. מיד אחריה, החליטה גם דרום קוריאה לתמוך במהלך.

רשימת שמות של מניות קנאביס בתחום הרפואה

מניית פארמוקן

החברה עוסקת בגידול, ייצור, אחסנה ואספקה של מוצרי קנאביס רפואי.

החברה עלתה לאחרונה לכותרות לאחר שהובילה עתירה לבית המשפט העליון כדי להוציא צו שיאסור ייבוא של קנאביס רפואי לישראל. 

לטענת החברה המהלך עשוי לפגוע בה אנושות. הסיבה: יהיה קשה לה, כמו לחברות רבות אחרות למכור את הסחורה. במסגרת המהלך, חברות רבות ייבאו קנאביס באיכות טובה יותר כך שהדבר עשוי לגרום לחברות מסוימות להשתלט על השוק הישראלי.

בחודש מאי השנה הודיעה כי התקשרה עם צד ג' להקמת בית מרקחת באילת. המטרה היא החזקת ומכירת קנאביס. ההערכה היא שהחברה נערכה לתחילתה של לגליזציה בעיר הדרומית.

חודש קודם לכן, הכריזה פארמוקן על תוצאותיה הכספיות לשנת 2020. במסגרת זו, ההכנסות צמחו ב-34% ל-28 מיליון שקל בסך הכל. הרווח הנקי, כך לפי הדוחות, גדל ב-40% ועמד על כמעט ששה מיליון.

מניית קאנומד

חברת קאנומד עוסקת בגידול, שיווק ומכירה של קנאביס רפואי ומחזיקה בחברת "אורן השקעות". 

במהלך החודשים האחרונים הודיעה חברת תיקון עולם כי חתמה על הסכם התקשרות עם החברה.

קאנומד נמצאת בשליטת האחים כפיר ומנור גינדי. המטרה של ההסכם הייתה ייצור של מוצרי קנאביס רפואי. הסיבה: לקאנומד מתקן גידול בבקעת הירדן והחברות יהיו שותפות לייצור במפעל בציפורית.

במהלך שנת 2020 רכשה החברה מספר בתי מרקחת.

בחודש יוני 2021 דיווחה החברה כי הצפי ממכירת התוצרת מחוות הגידול במשואה נחתך. לפי ההודעה, הוא לא יעמוד על 24.4 מיליון שקל כפי שציפתה, אלא יסתכם ב-3.4 מיליון שקל בלבד.

הכנסות החברה ב-2021 צפויות להסתכם ב-44 מיליון שקל, לעומת הצפי ל-69 מיליון. ב-2020 סיימה החברה את הרבעון הרביעי עם הכנסות של 17.9 מיליון שקל.

רוב ההכנסות נבעו ממכירת קנאביס מבתי מרקחת בבעלותה.

בחברה הסבירו את הרווחיות הנמוכה יחסית בכך ששיעור הרווחיות בבתי מרקחת נמוך יותר.

מניית קאנושור

החברה עוסקת בריבוי, גידול, עיבוד, הפצה ומו"פ של מוצרי קנאביס רפואי. היא נמצאת בשליטת סולבר טכנולוגיות, שמחזיקה בכמעט מחצית מהמניות.

בחברה צפו כי יעמדו בתחזית ההכנסות בגובה 34 מיליון שקל במהלך 2021.

בחודש נובמבר 2020, מכרה קאנושור בהיקף של כ-200 אלף שקל, ההכנסות הלכו ועלו במרץ 2021 הסתכמו מכירותיה ב-1.8 מיליון שקל. בהמשך השנה עלו מכירותיה כשבחודש מאי היא מכרה בהיקף 4.2 מיליון שקל.

ומה עם הדוחות הכספיים? בסוף 2020 היא דיווחה על הכנסות של 2.5 מיליון שקל, זאת לעומת אפס הכנסות שנה קודם לכן. ההפסד הנקי ב-2020 עמד על 28 מיליון שקל.

מניית BOL

החברה שמייבאת מוצרים מחו"ל עלתה בחודש מאי השנה לכותרות. הסיבה: אחרי הפסד של 40 מיליון שקל ב-2020, היא עברה לשורת הרווח.

ולא רק זה, BOL הפכה לחברת הקנאביס הרווחית בישראל, אחרי שהחליפה את רוב שדרת הניהול.

הרבעון הראשון ל-2021 היה מעודד. לפי הדוחות של החברה, שחברת עמיר שיווק הציבורית מחזיקה בלא פחות מ-40% ממניותיה, ברבעון הראשון היא השיגה הכנסות בגובה של כמעט 30 מיליון שקל, כלומר קרוב ל-60 אחוז יותר מהרבעון המקביל אשתקד.

רשימת שמות של מניות קנאביס בקנדה

תחום הקנאביס בקנדה מפותח מאוד ויש רשימה גדולה מאוד של חברות קנאביס מצליחות במדינה. שלוש חברות שכדאי לשים אליהן לב הן:

canopy groth corp 

חברה עם הכנסה של 506.1 מיליון דולר ושווי שוק של 15.4 מיליארד דולר נכון לאמצע 2021, עם תשואה כוללת של 108% לשנה. 

החברה נסחרת בבורסת טורונטו והיא מייצרת בעיקר מוצרי קנאביס רפואיים. היא היא מגדלת הקנאביס הראשון בפיקוח לציבור בצפון אמריקה ונחשבת לאחת הגדולות בעולם לפי שווי שוק. החברה נסחרת גם בארצות הברית תחת הסימול CGC.

Hexo stock

חברה עם הכנסה של 111 מיליון דולר, נכון לאמצע 2021 ובעלת שווי שוק ענק של 993 מיליון דולר, עם תשואה כוללת של 105% נכון לשנה זו. 

החברה נסחרת בבורסת טורונטו ומאז שנוסדה ב-2013 היא משרתת את השוק הקנאביס הרפואי המקומי ומתרחבת לשוק הפנאי אחרי הלגליזציה במדינה. החברה נסחרת גם בארה"ב תחת הסימול HEXO.

Tilray

אחת החברות המוכרות בעולם בתחום הקנאביס, עם הכנסה של 210 מיליון דולר ושווי שוק של 3.8 מיליארד דולר ותשואה לשנה של 278% נכון לאמצע 2021. החברה נסחרת בנאסד"ק ומתמקדת בטיפוח, עיבוד והפצה של מוצרי קנאביס רפואי. 

אחד היתרונות של טילריי הוא שהחברה מתמקדת רבות גם בחקר קנאביס רפואי. המוצרים שלה כוללים קנאביס מיובש ותמציות קנאביס. בדצמבר האחרון עלתה לכותרות בגלל הכרזה של מיזוג עם חברת אפריה.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה