טבע, ספינת הדגל של המשקיעים הישראלים מחקה יותר מ70% מהשווי שלה בשנתיים האחרונות.

הירידות החדות בשווי של המניה של המדינה נבעו ממספר סיבות ובהן –  איבוד פטנטים (קופקסון, הנכס המניב ביותר של חברת טבע), שחיקת המחירים של תרופות גנריות והתחרות ההולכת וגוברת בענף.

אפשר לנתח כל סיבה בנפרד ולהבין מה הגורם שהשפיע בעיקר על הירידה במחיר המניה אבל אם מסתכלים מלמעלה על השתלשלות האירועים, ניתן לשער כי הביטוי "המניה של המדינה" חלחל עמוק מדי לראשם של בכירי טבע והנהלת החברה סבלה מבטחון עצמי גבוה מדי ופעלה באדישות לנוכח השינויים בעולם הפארמה.

מניית טבע

מניית טבע

ההסתמכות על הקופקסון כמקור הכנסה עיקרי של החברה הייתה שגויה. בשנים האחרונות חברות נוספות כמו מיילן עבדו על גרסה מתחרה ופעלו בזירות המשפטיות כדי לבטל את הפטנט שיש לטבע על התרופה. הן הצליחו. טבע הסתמכה על כך שהפטנט יישאר שלה וחטפה מהלומה רצינית כשהתברר לה שלא כך הדבר ובאופק אין תחליף ראוי לתרופה המוצלחת.

במקביל בשנים האחרונות חלה ירדה משמעותית במחירי התרופות הגנריות. מדינות רבות ובראשן ארצות הברית הכריזו מלחמה על מחיריהן שעלו בהדרגה במאות אחוזים. בשנת 2016 החלה חקירה כנגד חלק מהחברות בחשד שתיאמו בניהן מחירים וחלקן הואשמו ונקנסו. כתוצאה מכך מחירי התרופות ירדו הפיקוח על חברות התרופות התהדק והמוניטין שלהן נפגע משמעותית כך שמאוד יהיה קשה להן לשוב ולעלות מחירים.

ומה טבע עשתה באותה תקופה? רכשה את החטיבה הגנרית של חברת אלרגן בלא פחות מ – 40 מיליארד דולר!

זאת אומרת שהיא לקחה סכום עצום באשראי (רבים אומרים שגדול ומנופח מדי עבור רכישה כזו) בכדי לקנות חלק מחברה של תחום שנמצא בשחיקה. כפיים, לאלרגן.

טבע נמצאת בחובות כבדים כמעט בשווי של החברה כולה וצריכה חדשות טובות מאוד בכדי לצאת מהבוץ.

לאחרונה מינתה טבע את קאר שולץ למנכ"ל החברה. קאר מוערך מאוד בעולם הפארמה ובעל ניסיון רב. בתור התחלה לפי הערכה הוא מתכנן לקצץ משמעותית בכח האדם (כיאה לחברה שבחובות) ומעניין לראות לאן החברה תגיע בפיקודו.

ניתן לצפות להתרסקות נוספת במניה במידה ומחירי התרופות ימשיכו לרדת וטבע לא תמצא אלטרנטיבה טובה מספיק לקופקסון. במקרה כזה קיים חשש שטבע לא תעמוד בחובותיה ותמצא את עצמה במקום בעייתי. במידה וקאר שולץ יצליח בתוכניתיו, יקצץ בהוצאות החברה מבלי לפגוע בהכנסות ובתרחיש הטוב ביותר יצליח גם לעלות את שורת ההכנסות בטווח הארוך טבע תצליח להתשחרר מהחוב ויכול להיות שנראה קאמבק.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה