מסחר באופציות

מסחר באופציות הוא אחד מהמכשירים הפיננסיים השונים אשר ניתן למצוא בשוק ההון. למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום ההשקעות, חשוב קודם כל להסביר מהי אופציה. למעשה אופציה היא סוג של חוזה המעניק למחזיק האופציה את האפשרות לרכוש או למכור נכס פיננסי לפי תנאים שסוכמו מראש. האופציה אינה נותנת למחזיק בה את האפשרות למכור או לקנות לפי החלטתו, אלו הם דברים שסוכמו מראשישנן אופציות CALL שהן אופציות רכישה וישנן אופציות PUT שהן אופציות מכירה. אופציות הן מכשיר פיננסי סחיר, ניתן לרכוש ולמכור אופציות בשוק ההון.

אופציות CALL וPUT

אופציות CALL וPUT

מדוע בכלל צריך מסחר באופציות?

מסחר באופציות מאפשר למשקיעים לגרוף רווחי הון גם במצבים של ירידות שערים וגם במצבים של עליות שערים. הכל תלוי באיך ניתחנו והערכנו את מגמות השוק, ובהתאם לכך רכשנו אופציות מכירה או קנייה, לבין מה שקרה בפועל. אם למשל אנו מעריכים כי ערך המנייה צפוי לעלות, אז נרצה לרכוש אופציות CALL. במידה והתחזיות יתממשו וערך המנייה יעלה, תעמוד לרשותנו הזכות לרכוש את המניות במחיר זול יותר שסוכם מראש (לפי המחיר והכמות המצוינים באופציה). ראוי להזכיר שהאופציה מעניקה זכות (למכירה או קנייה) וזוהי לא חובה לממש את האופציה.

מסחר באופציות בעצם מעניק למשקיעים כלי חשוב, הוא נזיל וסחיר לכן מקובל לשלב אופציות בתיקי השקעות. משקיעים, גם בארץ וגם בעולם, משתמשים במסחר באופציות על מנת להעניק יותר ביטחון לתיק ההשקעות שלהם. למשל להיות מוכנים גם למצבים שבהם ערך המנייה יורד, ולהפיק מכך רווחים. אך המחסר באופציות כבר מזמן איננו אך ורק כלי להפחתת סיכון ומזעור נזקים אלא השקעה בפני עצמה.

מסחר באופציות יכול להיות תוספת טובה למשקיעים בשוק ההון. אך כמו תמיד יש צורך בהבנה של הנושא, ידע ומעקב אחר ההתרחשויות בשוק ההון על מנת לצפות ולתכנן מהלכים בהתאם למגמות השוק הצפויות- קראו עוד בעמוד לימודי שוק ההון שלנו.

מסחר באופציות

מסחר באופציות

מסחר באופציותכיצד הוא מתבצע

לכל אופציה ישנו תאריך פקיעת תוקף המסומן לפי חודש הפקיעה, מועד הפקיעה המדויק הוא תמיד יום חמישי האחרון של חודש הפקיעה. ישנן אינספור אופציות בבורסה והן מסומנות בפורמט קבוע, כמו לדוגמה: P 5000.0 JUN 0 TVA

שלושת התווים הראשונים מצד ימין מציינים מהו הנכס שאליו מתייחסת האופציה. בדוגמה שלנו האותיות TVA מסמלות את מניות חברת טבע. אל באותה המידה אלו יכולות להיות גם מניות אחרות ואפילו מדדים ומטח, לדוגמה הסימול T25 הוא מדד תא 25.

לאחר מכן JUN 0 מסמל את תאריך פקיעת התוקף של האופציה. בדוגמה הנל זהו יום חמישי האחרון של חודש פברואר 2020. המספר בצד שמאל 5000.0 מציין את שער הפקיעה. ולבסוף האות שבצד שמאל אשר מסמלת האם זו אופציית מכירה או רכישה CALL או PUT.

דוגמה למסחר באופציות

נניח חברה נסחרת כתבה אופציית PUT במחיר מימוש של 80 שקל ומועד פקיעה בעוד 4 חודשים והאופציה היא ל 100 מניות. נכון לעכשיו אותה המנייה נסחרת ב 90 שקל. המשמעות של זה היא שהחברה שכתבה את האופציה לוקחת על עצמה התחייבות לרכישת 100 מניות במחיר של 80 דקל למנייה. ההתחייבות נכנסת לתוקף אך ורק במידה ורוכש האופציה מחליט לממשה במועד פקיעת התוקף. בעוד 4 חושים, במועד פקיעת התוקף של האופציה, מי שרכש אותה צריך להחליט האם לממשה. במידה וערכה ירד מתחת ל 80 שקל למנייה, אז בהחלט כדאי לממש אותה מכיוון שמקבלים תמורת המנייה מחיר הגבוה מערך השוק.


מעוניינים במסחר באופציות? מלאו שאלון בחלק העליון של הדף או היכנסו לעמוד מסחר בבורסה וקראו עוד.


המידע המופיע בטקסט אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה