הבורסה האמריקאית

הבורסה לניירות ערך כבר מזמן אינה מקום למקצוענים בלבד. למעשה, גם כספכם (הציבור הרחב) מושקע בבורסה בין אם תרצו ובין אם לאו. על פי חוק הפנסיה, כל אזרח בישראל חייב להפריש אחוז מסויים ממשכורתו לקרן הפנסיה. את אותו חלק יחסי משקיעות קרנות הפנסיה בנכסים פיננסיים הנסחרים בבורסה כגון מניות, אגרות חוב, תעודות סל ונגזרים למיניהם.

החברות הנסחרות בבורסה נקראות גם "חברות ציבוריות", והן כפופות לתקנות קפדניות הכוללות דיווחים רבעוניים ופרסומן של הודעות בעלות חשיבות למשקיעים בנוגע לאירועים משמעותיים בעסקי החברה. כך למעשה, כאשר תרכשו מניה של חברה בורסאית תשיגו בעלות על אחוז מסוים מהחברה, כמספר המניות שרכשתם, ובכך תהפכו ל"שחקנים" בשוק ההון.

הבורסה האמריקאית, כמו הישראלית, הינה זירה למסחר בניירות ערך של חברות ציבוריות ( אבל גם אג"ח מדינה). המושג "וול סטריט" הוא כינוי למספר בורסות נפרדות המרכיבות את שוק ההון האמריקאי.

בין הבורסות הגדולות ניתן למצוא את בורסת ניו יורק אשר כוללת כ – 10,000 ניירות ערך ושם תוכלו למצוא את רוב מניותיהן של התאגידים הגדולים בעולם. הבורסה השנייה בגודלה היא בורסת הנאסד"ק, בה נסחרות בעיקר חברות טכנולוגיה ואף מניות ישראליות רבות שבחרו להנפיק מניותיהן בבורסה זרה ולא המקומית.

בורסת ניו יורק

בורסת ניו יורק

אין ספק ששוק ההון האמריקאי הוא הגדול בעולם, ועל כן קיימות שם אפשרויות מסחר רבות לעומת בורסות אחרות, ביניהן הבורסה הישראלית, מה שגורם למצב בו גם המשקיעים הישראלים בוחרים במסחר בוול סטריט יותר מבכל בורסה עולמית אחרת.

סוחרים רבים מכל העולם מבצעים מסחר בוול סטריט . לראייה, בכל שנייה עוברות מאות אלפי בקשות לקניה ומכירה של מניות, זאת כנראה משום קלות התפעול של מערכות מסחר בוול סטריט. אין ספק כי החלום הרטוב של כל חברה, יזם או סטארטאפ הוא הנפקת החברה בוול סטריט.

הנפקה?

הנפקה היא מכירת זכות מסוימת על עסק. במקרה של הנפקת חברה מדובר בזכות כמו בעלות או זכות לקבל כסף מן החברה. כל חברה המונפקת בבורסה האמריקאית הופכת לחברה ציבורית מכיוון שלאחר ההנפקה חלק ממניות החברה שייכות לציבור. כמו כן,  חברה ציבורית המונפקת בבורסה מפרסמת דוחות שנתיים ורבעוניים ודוחות אלו ונסקרים על ידי התקשורת הכלכלית הגלובלית.

הבורסה הישראלית לעומת הבורסה האמריקאית

הכל נראה קל יותר בשפה העברית: הסוחרים בבורסה הישראלית מכירים את שמות בתי ההשקעות השונים המתפקדים כברוקרים ואף מכירים את רב החברות שנסחרות בה: טבע, אלקטרה נדל"ן, עמידר ועוד – כל אלו שמות שהסוחר הישראלי מתורגל בהגייתם ואפילו מכיר אישית.

בבורסה בישראל נסחרים מגוון מכשירים פיננסיים, ביניהם מניות, תעודות סל, אגרות חוב ואופציות מעו"ף. הבורסה הישראלית יותר נגישה, במיוחד למשקיע הישראלי המתחיל, בעיקר מכיוון שיש הכרות מוקדמת עם החברות הנסחרות בה ושעברית היא שפת האם של רוב המשקיעים הישראליים.

אבל, האם אכן הבורסה הישראלית יותר מנגישה מהאמריקאית? לא בטוח. היום ניתן לפתוח חשבון מסחר בוול סטריט בפשטות וזאת ע"י ברוקר מקצועי או חברי בורסה ישראלים. השירות ומערכות המסחר בעברית, ולא חייבים בשביל זה חמש יחידות אנגלית אלא מספיק מחשב וקו טלפון.

כמו כן, החברות הנסחרות בנאסד"ק בבורסה האמריקאית אולי אפילו יותר מוכרות (בחלקן) מאשר אלו הישראליות.  אם אתם לא מכירים את גוגל, פייסבוק, אמאזון, איביי וכדומה כדאי לבדוק האם אתם אכן חיים על הגלובוס הזה. לעומת זאת, מדד ת"א 125 (המדד השלישי בגודלו בבורסה הישראלית) הכולל חברות כמו גרניט ופיבי לא תמיד מבטיח הכרות עם החברות.

בורסה ישראלית לעומת אמריקאית

בורסה ישראלית לעומת האמריקאית

עמלות מסחר בוול סטריט

עוד הבדל משמעותי בין שתי הבורסות הוא גובה העמלות אותם משלם הסוחר. אם המשקיע מבצע מספר פעולות בודדות בחודש – העמלות זניחות ופחות משמעותיות עבורו, אך אם הסוחר מבצע מספר פעולות של קנייה ומכירה בכל יום או עושה שינויים בתיק ההשקעות כל חודש \ רבעון – גובה העמלה יכול להטות את הכף ולהבדיל בין יום \ חודש \ רבעון מסחר ריווחי או הפסדי. במילים אחרות, גובה העמלות יכולות להכריע האם הסוחר יסיים תקופת המסחר ברווח או הפסד.

בבורסת תל אביב מדובר על עמלה של 0.1%, בעוד שבארצות הברית העמלה המקובלת והשגורה של פקודות מסחר בוול סטריט היא סנט למניה – הבדל אדיר לכל הדעות. ההבדל בין גובה העמלות הללו יכול לנוע בין 50% ל90% – פרמטר שתלוי גם במניה ובמרווחים.

רוצים לדעת עוד על עמלות מסחר בוול סטריט? כנסו לעמוד השוואת העמלות שלנו בקישור הבא – עמלות מסחר בוול סטריט

עוד הבדל הוא שעות המסחר. זמני מסחר בוול סטריט מתגלים כנוחים למדי: בין 16:30 ל-23:00 שעון ישראל, מה שמאפשר לסוחר הישראלי לסחור בשעות הנוחות לו (אחר הצהריים) תוך כדי עבודה מבלי לוותר על מקום העבודה שלו או על הזמן המשפחתי. יותר מכך, אם הוא רוצה הוא יכול לסחור גם בשעות הלילה (אחרי שכולם הלכו לישון).

לסיכום, קיימים הבדלים רבים בין הבורסה הישראלית לאמריקאית. כדאי לבדוק מה מתאים לכם ולנסות לראות באיזו מהם תפיקו את התוצאות הטובות ביותר.

 

בהצלחה!


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.


קרא עוד על קורס שוק ההון \ מסחר בבורסה

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה