מסחר שוק ההון זו דרך מעולה לייצור הכנסה נוספת או להגדיל חסכונות באמצעות מסחר בניירות ערך. משקיעים בתחילת דרכם, לרוב פונים לשיטות מסחר במניות למתחילים שהייעוד שלהן הוא ללמוד לעשות את זה בתקופה הקצרה ביותר.

כדי שתוכלו להתחיל לסחור כמו שצריך, יש שני דברים שאתם חייבים להכיר; את הבורסה, הגוף שדרכו המסחר מתאפשר והניירות ערך שאתם הולכים לסחור בהם – מניות.

נעים להכיר, מניות והבורסה לניירות ערך

מניות הן חלק ממגוון רחב של ניירות ערך שנוצרו כדי לאפשר מצד אחד לחברות ציבוריות לגייס הון ומצד שני למשקיעים לייצר רווחים ולהגדיל את החסכונות שלהם.

רכישת מניה של חברה בעצם מקנה לרוכש זכות בעלות בה. לדוגמה, אם החלטתם לקנות את המניה של חברת טסלה (tesla), אחרי הקנייה אתם תהפכו באופן רשמי להיות חלק מהבעלים שלה "לצדו" של אילון מאסק האגדי. אם מניית טסלה תמשיך לעלות כמו שהיא עשתה בשנים האחרונות אתם גם תרוויחו.

בורסה היא בעצם שוק מוסדר למי שרוצה לקנות או למכור מניות. כל עסקה שתעשו, בין אם תחליטו לקנות מניות של חברת "אפל" ענקית הטכנולוגיה ובין אם תבקשו למכור מניות של חברת טבע, תתועד ותירשם במחשבי הבורסה.

קיימות מאות בורסות שונות אשר פרוסות ברחבי העולם, רק בארה"ב למשל יש 12 בורסות – העיקריות ביניהן: AMEX ,NYSE וNasdaq ובישראל יש לנו את TASE – הבורסה לניירות ערך בתל אביב.

רצפת מסחר במניות בבורסת NYSE בארה"ב

רצפת המסחר בבורסת NYSE בארה"ב

מסחר במניות למתחילים – הלכה למעשה

מסחר במניות מתבצע דרך מערכות מסחר שכולנו יכולים להשיג גישה אליהן בקלות דרך המחשב או אפילו דרך הנייד. מה שאתם צריכים בעצם כדי להתחיל לעשות צעדים ראשונים בבורסה זה רק חיבור לאינטרנט ופתיחת חשבון מסחר – ואתם יכולים להתחיל.

חיבור לאינטרנט בטוח יש לכם ועכשיו צריך לגשת לעיקר; פתיחת חשבון למסחר במניות ואסטרטגיות מומלצות למסחר.

פתיחת חשבון מסחר

פתיחת חשבון מסחר מתאפשרת דרך בנקים, בתי השקעות וברוקרים בינלאומיים.

הפעולה עצמה היא יחסית פשוטה וההמלצה היא לפתוח חשבון בגוף מפוקח שהעמלות בו הן הנמוכות ביותר.

בנוסף, מכיוון שאתם רק מתחילים לסחור – חשוב בחשבון שלכם תהיה אפשרות לסחור בחשבון דמו כדי לתרגל את העסקאות שאתם עושים בכסף ווירטואלי לפני שאתם מסכנים אתם הכסף שלכם.

מסחר במניות דרך הבנק

בנקים לרוב מתאימים למשקיעים שמעוניינים לקנות מניה ולהחזיק אותה לתקופה ארוכה.

העמלות עבור הקניה והמכירה כ"כ גבוהות שלא משתלם לבצע פעילות תדירה בחשבון ולעתים העמלות אפילו יכולות למנוע מכם להיכנס לעסקה מסוימת (על מסחר במניות בארה"ב תצטרכו להיפרד ממינימום 25$ לכל פעולה).

בנוסף בחשבון הבנק יש עלות על אחזקת המניות שנקראת "דמי משמרת" או "דמי ניהול" שמשתנה בהתאם לגובה ההשקעה שלכם ונחשבת לגבוה ביותר מבין הגופים שמאפשרים דרכם מסחר במניות.

מסחר במניות דרך בתי השקעות

בתי השקעות מאפשרים מסחר דרך מערכות מסחר מתקדמות ואפילו תוכלו לבצע דרכם שורט (לא מתאפשר דרך הבנק).

מבחינת העלויות מדובר בהוזלה של עשרות אחוזים מהעמלות אותן תשלמו לבנק ולכן הפעילות דרך גופים אלו מתאימה לכל סוגי הסוחרים – אלו שרוצים לסחור במניות לטווחים קצרים ואלו שרוצים להשקיע לטווח ארוך.

מסחר במניות דרך ברוקר

ברוקרים הם גופים שלמעשה מהווים צינור ישיר בין משתמש הקצה (אנחנו) לבורסות ברחבי העולם.

דרך הברוקרים ניתן לקנות מניות בבורסה האמריקאית, בורסות אירופאיות ואפילו במזרח הרחוק בעלויות נמוכות מאוד.

בנוסף, מגוון הנכסים הפיננסיים אותו ניתן לרכוש דרכם הוא הרחב ביותר וישנם מוצרים שלא תצליחו לרכוש דרך שום מקום אחר (למשל חוזים עתידיים ואופציות זרות).

ה"בעיה" היחידה היא שכרגע אין ברוקרים שמאפשרים לסחור בבורסה הישראלית, אז אם ברצונכם לקנות מניה בבורסה המקומית זה לא המקום בשבילכם.

מבחינת תנאי המסחר, אכן מדובר בגופים עם העמלות הנמוכות ביותר אותן ניתן להציע עסקה ומערכות המסחר הן מתקדמות עם כלי ניתוח מקצועיים, סורקים ועוד.

בנוסף, ניתן לקבל בכל ברוקר חשבון דמו למסחר.

עמלות מסחר

כפי שהבנתם, כאשר קונים או מוכרים מניה יש עמלה שנגבית מאתנו וישנם פערים יחסית גדולים בעמלות בין הגופים השונים שמאפשרים מסחר במניות – לכן חשוב לבדוק היטב דרך איזה גוף ניתן לקבל את עמלות המסחר הנמוכות ביותר.

העמלה אותה נשלם מחושבת לפי כמות המניות או אחוז מסוים משווי העסקה החלטנו לבצע. עמלה לפי כמות מניות היא לרוב עמלה למסחר בבורסות בארה"ב ועמלה לפי אחוזים משווי העסקה היא למסחר במניות בארץ הקודש. כל גוף גובה גם "עמלת מינימום לפעולה" שמהווה את הרף המינימלי לתשלום על כל פעולה.

עמלות מסחר בבורסה האמריקאית

העמלה ברוב הגופים תהיה  באזור 1 סנט למניה ומינימום עמלה לפעולה שנעה בין 1.5$ ל 8$.

כאשר אנחנו מבצעים קניה או מכירה של מניה אנחנו נשלם את הגבוהה מבניהם. לדוגמה, אם החלטנו לקנות 100 מניות, בחישוב של 1 סנט למניה העמלה אמורה להיות 1$ (100X0.01$). אבל, מכיוון שיש עמלת מינימום ובהנחה שעמלת המינימום בחשבון היא 2.5$ נשלם על הקנייה הזו 2.5$.

ברגע שנעבור את עמלת המינימום עם כמות המניות שרכשנו, נתחיל לשלם לפי 1 סנט למניה. לדוגמה, אם קנינו 300 מניות נשלם 3$.

עמלות מסחר במניות בבורסה הישראלית

חישוב העמלות הוא באחוזים משווי העסקה. לדוגמה, 0.09% מהעסקה או 5₪ מינימום.

אם לפי דוגמה זו רכשנו מניות ב 2000 ש"ח, נשלם את עמלת המינימום. אם רכשנו מניות ב 10,000 ש"ח אז נשלם 9 ש"ח וכן הלאה.

חשוב מאוד לזכור, כאשר ניגשים לפתוח חשבון מסחר במניות (או גם אם במידה ויש לכם חשבון כזה) – תתמקחו על העמלות. רוב הגופים יוכלו לתת לכם תנאי מסחר טובים יותר ממה שהציעו לכם בהתחלה.

לפעמים ההבדל בין חשבון השקעות רווחי לחשבון השקעות בהפסד הוא העלויות. זו אחת מהסיבות העיקריות שרוב המשקיעים בארץ בוחרים לבצע את ההשקעות שלהם דרך חברי בורסה וברוקרים למסחר ולא דרך חשבון הבנק.

עמדת מחשב עם תוכנה למסחר במניות מוצגת על הסך

שיטות נפוצות למסחר במניות

מסחר במניות מתחלק לשני זרמים עיקריים – הזרם הראשון הוא זרם של אנשים אשר מחפשים השקעה במניות לטווח ארוך או כמו שאומרים "שגר ושכח" והזרם השני, המודרני והמתקדם יותר מחפשים לסחור במניות לטווח קצר, לא לסמוך על יד הגורל ולעבוד לפי אחת או יותר מהטכניקות הקיימות שפיתחו במשך שנים אנליסטים ומתמטיקאים שונים.

הנה קצת יותר על שתי האפשרויות העומדות בפניכם:

השקעה במניות לטווח ארוך

השקעה לטווח ארוך מתאימה למי מכם שמעוניין להשקיע פחות זמן ולרוב רק להתעדכן בחדשות כלכליות ולקרוא מאמרים כלכליים וסקירות שוק. אך כדי לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם וכדי ליצר רווח בעוד כמה חודשים / שנים ממניה שקניתם תצטרכו ללמוד להכיר אותה – לאורך ולרוחב.

ניקח למשל לדוגמה את חברת "אפל" שכבר הזכרנו אותה בתחילת המאמר. "אפל" היא חברה מדהימה, ללא ספק. אבל איך יודעים אם המחיר של המניה שלה ימשיך לעלות בעתיד? המניה בחודשים האחרונים שברה שיאים של כל הזמנים (בכל הבורסות בעולם) כשמחיר כל מניה עבר את ה 230$ ושווי החברה הרקיע שחקים לגובה טריליון (!) דולר.

מה מבטיח לנו שמחיר המניה ימשיך לעלות? כדי לנסות ולהבין את עתיד המניה נצטרך לחקור על מוצרים ושווקים חדשים שהחברה רוצה להיכנס אליהם, ללמוד על המתחרים של החברה ולחשב עד כמה הם מהווים תחרות לחברה שאנחנו רוצים לקנות את המניה שלה, לקרוא דוחות ומאזנים כספיים וכו'.

מהר מאוד תבינו שמסחר במניות לטווח ארוך גוזל לא מעט זמן, כי אם רוצים לעשות זאת כמו שצריך אז צריך ללמוד לחקור ולהתעדכן. אם אתם שואלים אותנו, מסחר במניות למתחילים זה מסחר לטווח קצר.

זו הסיבה;

מסחר במניות לטווח קצר

פשוט, קל ונוח. לא תצטרכו לשבת שעות מול המחשב ולקרוא עוד כתבות מאמרים ודוחות. מסחר לטווח קצר מאפשר לכל אחד לגרוף רווחים מהירים מבלי אפילו לייחס חשיבות לשם המניה.

איך עושים את זה? לומדים לקרוא את הגרף (היסטוריית המחירים של המניה) ולהעריך על סמך נתוני העבר והמגמה של שוק ההון לאן פניה של המניה מועדות.

גרף של מניה הממחיש עליה של 2$ במחיר שלה ביום אחד

קחו לדוגמה את הגרף הזה. אם הייתם רוכשים את המניה הזו הייתם יכולים להרוויח יותר מ 2$ על כל מניה שקניתם. כך שאם החלטתם לקנות כמות קטנה של 50 מניות, הייתם מרוויחים על העסקה הזו 100$. ומן הסתם, ככל שהייתם בוחרים לקנות יותר מניות כך הרווח שלכם היה גדל.

דבר נוסף (וממש חיוני) שמתאפשר לסוחרים לטווח קצר הוא להגן על ההשקעה שלהם. בתחילת דרככם תלמדו כיצד להעביר לבורסה "הוראות הגנה" שיאפשרו לכם להגן ככל הניתן על הכסף שהשקעתם. כך תדאגו שפוטנציאל הרווח שלכם גבוה משמעותית מהסיכון.

טיפים למסחר במניות למתחילים

כולם צריכים טיפים בתחילת הדרך, בין אם זה במקום עבודה חדש ובין אם זה במסחר במניות בבורסה.

ריכזנו לכם טיפים – חמשת הדיברות של עולם המסחר במניות למתחילים;

1. השמיים הם הגבול, אבל גם ללמוד להטיס מטוס לוקח זמן – תלמדו לסחור בשוק ההון כמו שצריך לפני שאתם מתחילים להשקיע מכספכם. הפוטנציאל הוא עצום אבל אם תתחילו לסחור במניות בלי ידע או אפילו עם ידע מועט – יכאב לכם. השקיעו כמה שעות בשבוע ללמידה.

2. התאמנו כמו שצריך – לימודים טובים של מסחר במניות למתחילים כוללים תרגול בכסף "וירטואלי". אחרי שלמדתם את כל הטכניקות, בדקו את הידע שרכשתם עם כסף מדומה ואל תהיו להוטים יתר על המידה להתחיל להשקיע. תרגול נכון יחסוך לכם הרבה כסף!

3. פרה פרה – אחרי שהתחלתם סוף סוף לסחור במניות שימו מגבלה לכמות המניות שאתם קונים ושווי העסקה שלכם. כל פעם שיש לכם שבוע או חודש מוצלח תעלו את הרף. כמו בסעיף הקודם, ככל שיהיה לכם יותר ניסיון ככה סיכויי ההצלחה שלכם גדלים.

4. יום אסל יום באסל – במסחר במניות, כמו בחיים יש ימים טובים יותר ויש ימים טובים פחות. אם יום אחד היה שחור, הפסדתם ולא הצלחתם להרוויח – אל תקחו ללב, מחר יום חדש. כמעט כל סוחר ומשקיע בשוק ההון מפסיד מדי פעם, מה שיהפוך אתכם לסוחרים מוצלחים זה שהרווחים שלכם יהיו גבוהים מההפסדים.

5. תהיו צנועים ועזרו לאחרים – אל תתרברבו בהצלחות שלכם ועזרו לאחרים גם להרוויח. זה יחזור אליכם בגדול!

לסיכום

מסחר במניות למתחילים היא דרך נהדרת לייצר הכנסה נוספת (ואפילו עיקרית) למי שמוכן להשקיע. בפרק זמן יחסית קצר תוכלו להכיר וללמוד את תורת המסחר ולתרגל טכניקות שלמדם.

זכרו שבשביל להרוויח ממסחר במניות – צריך ללמוד כמו שצריך. בשום מקצוע לא קוראים כמה מאמרים באינטרנט ונהיים מקצועיים ביום אחד. השקיעו בקורס של כמה שעות בשבוע תרכשו את הבסיס שכל אחד צריך כדי להתחיל את דרכו בשוק ההון. הצוות שלנו כאן כדי לעזור לכם למצוא את הקורס הטוב ביותר במחיר המשתלם ביותר.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה