מחירי הסחורות ירדו פלאים בשנה האחרונה, עובדה המציפה את השאלה האם כדאי להתחיל ולבצע השקעה בסחורות. הנה לפניכם מדריך קצר המסביר כיצד משקיעים בסחורות וממה כדאי להיזהר בבואכם לבצע מסחר בסחורות.

עולמנו הוא כמו כפר כלכלי גלובלי קטן, אין ספק. קחו למשל את כלכלת סין המשפיעה באופן ישיר על הבורסות לניירות ערך בכל רחבי העולם. כמו כן, כלכלת סין משפיעה על הביקושים לסחורת ברחבי העולם. בשנים האחרונות קיימת האטה בכלכלת סין, הצורכת ובונה פחות, ובעקבות כך הביקושים של אנרגיה, מתכות וסחורות חקלאיות ירדו גם הם בצורה ישירה.

מסחר בסחורות פופלריות

אם נדבר על נפט, נראה כי מחירו ירד בשנים האחרונות. זאת בזכות הגידול ביכולות הייצור של ארצות הברית, שימוש בתחליפי נפט וההאטה הכלכלית העולמית. מאז מחיר השפל הכמעט היסטורי לחבית נפט שנקבע בתחילת שנת 2016 (26$), מחיר חבית הצליח להתאושש מעט וכיום המחירים נעים בין 60$ ל 70$.

זהב – ניתן לומר בזהירות כי הוא נפגע פחות מסחורות אחרות ואף תור הזהב שלו עלה בשנה האחרונה על רקע השימוש בו כהשקעה בטוחה המגינה על המשקיע מפני ירודת בשווקים. משקיעים רבים תופסים מסחורה זו כ"בטוחה" למקרה ששוק המניות ייפול, היסטורית מחירי הזהב הרקיעו שחקים ברגעי המשברים בבורסה.

קפה, קקאו ובשר בקר – סחורות אלה הראו בשנים האחרונות עלייה בביקושים שניתן לייחס לגידול של האוכלוסייה בקרב מדינות שונות בעולם כגון הודו, סין וברזיל.

מסחר בסחורות

מסחר בסחורות

מה זה מסחר בסחורות

מסחר בסחורות פירושו מסחר בחוזים עתידיים, בהם המשקיע נדרש "להמר" על כיוון המחיר של סחורה מסוימת. האם מחירה ייעלה או יירד? מסחר בסחורות הוא אפיק השקעה הנחשב בסיכון יחסית גבוה וכמו כל אפיק השקעה אחר, הוא מכיל סיכונים מסוימים אשר כדאי לקחת בחשבון.

כשרוכשים חוזה עתידי על סחורה ניתן לקבל את הסחורה פיזית. כך שבפועל אם רכשתם חוזה עתידי על 100 חביות נפט, תוכלו לפנות מקום בחצר למכולות שיגיעו עם החביות (אם תרצו). היום רובם הגדול של חוזים אלו נשארים בגדר תיאוריה בלבד ואינו בא לידי ביטוי בקנייה או מכירה של הסחורה. במילים אחרות – הסחורות עוברות מיד ליד "על הנייר" בלבד ואין מעבר ממשי של סחורות מסוחר לסוחר.

בשוק המסחר בסחורות ניתן להבדיל בין שני מושגים: “רכישה בשורט” או “רכישה בלונג”. משקיע הסבור כי מחירה של סחורה מסוימת ייעלה ימהר יכנס לעסקת "לונג" (יקנה) את סחורה זו. אם מחיר הסחורה אכן עלה, המשקיע ירוויח. במידה ומחיר הסחורה ירד – המשקיע יפסיד. במידה ומשקיע סבור שמחיר הסחורה עתיד לרדת, הוא יכול לבצע עסקת "שורט" ולהרוויח מהירידה במחיר.

גם בזהב ניתן לסחור

כיצד מתבצע מסחר בסחורות?

מסחר בסחורות מתבצע ומתנהל דרך ברוקר. ברב המקרים יכול המשקיע לקנות ולמכור את הסחורות ע"פ רצונו ובאופן עצמאי, אולם הוא יזדקק לברוקר שייתן לו גישה אל בורסת הסחורות. רכישה או מכירה תתאפשר לאחר קבלת פרטי התחברות  לתוכנה ייעודית למסחר (בדר"כ באתר אינטרנט כזה או אחר) המאפשרת קנייה ומכירה של חוזים עתידיים ומכשירים פיננסיים נוספים. ע"י תוכנה זאת ניתן גם לקבל מידע וסטטיסטיקות שביכולתם לסייע לקבל החלטה לגבי השקעות שונות.

לסיכום, ההשקעה בשוק הסחורות חייבת להיות מושכלת. יש לבצע פעולות רק לאחר בדיקות מקיפות והסקת מסקנות, כגון בחינת התנהגויות השוק בעבר, מידת הסיכון שבהשקעה ועוד.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה