מסחר עצמאי בבורסה

ישנן דרכים רבות לסחור בבורסה ולמעשה כל אחד מאיתנו מושקע בבורסה בצורה זו או אחרת, אם לא באופן ישיר אז באמצעות קרנות הפנסיה שלנו או קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. ישנם משקיעים אשר צברו חסכונות והם בוחרים להפקידו בידיהן של חברות ניהול התיקים של בתי ההשקעות והבנקים ולתת לאחרים לנהל עבורם את תיק ההשקעות. אך לעומתם ישנם אנשים המעדיפים מסחר עצמאי בבורסה, אשר מקבלים ומבצעים את כל החלטות המסחר בעצמם. אז כיצד מתבצע מסחר עצמאי בבורסה ומה צריך לדעת?

מסחר עצמאי בבורסה

מסחר עצמאי בבורסה

מה צריך לדעת בשביל מסחר עצמאי?

במסחר עצמאי אולי תוכלו לקבל ייעוץ השקעות בבנק ובחלק מבתי ההשקעות אך בסופו של דבר אתם אלו אשר מנהלים את התיק באופן עצמאי. המשמעות של זה היא שהדבר אינו מיועד לחסרי ניסיון, גם במידה ותקבלו המלצה איזו מניה לקנות, תצטרכו לעקוב והחליט מתי למכור אותה כדי לייצר רווח. מי שאין לו ניסיון וידע, מוטב שילמד באחד מהמכללות המציעות לימודי שוק ההון. מי שרוצה להתנהל בצורה עצמאית חייב להכיר את שוק ההון לעומקו ולדעת כיצד לבצע השקעות נכונות וחכמות. הכרה של כמה דברים בסיסיים לגבי שוק ההון היא אינה מספיקה, יש צורך בהיכרות עמוקה; כאן אתם המשקיעים לוקחים את כל האחריות.

מי שרוצה להשקיע באופן עצמאי חייב להקדיש זמן על מנת להכיר את השוק והשינויים המתחוללים בו על בסיס יום יומי. לצורך הדוגמה כל אירוע ביטחוני, שינוי ברגולציה, דוחות רבעוניים או של סוף שנה של החברות ואינספור גורמים אחרים יכולים להשפיע על ערך המניות בצורה חיובית או שלילית. על המשקיעים להיות תמיד עם יד על הדופק ולדעת מה קורה בשוק ולהגיב בהתאם.

כיצד מתבצע מסחר עצמאי בבורסה?

על מנת לבצע מסחר עצמאי בבורסה אתם זקוקים למערכת ממוחשבת המאפשרת לכם לשלוח פקודות קנייה ומכירה, כמו גם לקבל נתונים בזמן אמת מהבורסה על מחירי המניות והנכסים הפיננסים השונים. על מנת לעשות זאת עליכם לפתוח חשבון באחת החברות המציעות שירותים מסוג זה (בתי השקעות / ברוקרים) והן יספקו לכם את התוכנה הדרושה בעת פתיחת החשבון.

שימו לב שבעת ההתקשרות עם אחת החברות המציעות שירות זה, חשוב לבדוק מהם תנאי ההתקשרות. למסחר עצמאי בבורסה יש עלויות (עמלות בגין קניה ומכירה ועלות על החזקת החשבון) אשר עלולת להכביד עליכם במידה ויהיו גבוהות מדי. בנוסף, גופים מסוימים מציעים גם חבילת הטבות בדמות קורסים חינמיים, מתנות הצטרפות וכו' בכדי לפתות את המשקיעים לבצע את הפעילות דרכם ולא אצל המתחרים.

היו ערים לשירות ומערכות המסחר. חשוב שמערכת המסחר תהיה נוחה לשימוש ותספק לכם נתונים בזמן אמת וכלים חשובים אחרים לצורך קבלת ההחלטות. לא כל מערכת היא זהה, חלקן בסיסיות ואחרות מתקדמות יותר.

תוכנת מסחר עצמאי בבורסה

תוכנת מסחר עצמאי בבורסה

היתרונות והחסרונות של מסחר עצמאי בבורסה

החיסרון המרכזי של מסחר עצמאי בבורסה הוא הזמן הנדרש בכדי להצליח בהשקעות בשוק ההון. המציאות הכלכלית המשתנה מידי יום, אם אתם רוצים להשקיע (ולהרוויח) באופן עצמאי תזקקו להקדיש זמן על מנת להתעדכן במתרחש ולקרוא את המוספים הכלכליים בכדי לדעת מה מתרחש בשוק, זה הכרחי על מנת להשקיע נכון, לא לכל משקיע יש את הזמן הדרוש.

בעיה נוספת שמאפיינת את המסחר העצמאי בבורסה היא האלמנט הפסיכולוגי והפחד מהפסדים. זוהי בעיה שחוזרת על עצמה בכל סוג של השקעות, אך באופן טבעי היא חזקה יותר כאשר אתם מנהלים את התיק באופן אישי ולא מפקידים אותו בידי ניהול תיקי השקעות מקצועי (ככה האחריות להפסד מוטלת על מנהל התיק החיצוני).

היתרון המרכזי של מסחר בבורסה הוא שאתם אחראיים לגורלכם, כלומר אתם מקבלים את החלטות ההשקעה בדיוק כפי שאתם רוצים ולא מישהו אחר. יתרון נוסף של מסחר עצמאי הוא החיסכון בעלויות; כאשר אתם בוחרים בבית השקעות המנהל את תיק ההשקעות עבורכם עליכם לשלם דמי ניהול ועמלות שונות ומשונות הפוגעות ברווחים שלכם.

אם אתם מתעניינים במסחר בבורסה, הרשו לנו תת לכם טיפ קצר לסיום. חשוב שתבדקו בחברות השונות המציעות את השירות מה הוא בדיוק כולל ומהן העמלות. שימו דגש על נושא העמלות ותנסו לנהל משא ומתן, העמלות יכולות לכרסם ברווחים שלכם בצורה משמעותית, וחבל. לצורך כך הקמנו מערכת הבודקת ומוצאת את בתי ההשקעות עם העלויות הכי משתלמות והמערכת תמצא עבורכם התאמה בהתאם למאפייני המסחר שלכם, ניתן לענות על שאלון קצר בחלקו העליון של העמוד ולחסוך זמן וכסף.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

טרום מסחר ומסחר מאוחר

אג"ח: מה זה בדיוק והאם כדאי להשקיע בזה?

משוואה חשבונאית

דיבידנד - כל מה שרציתם לדעת ולא היה לכם את מי לשאול

WhatsApp זמינים לכל שאלה