לצד הצלחות גדולות וניפוץ שיאים, הבורסות ברחבי העולם חוו גם רגעי שפל. מהם המשברים הגדולים בשוק ההון ואיך הוא הצליח להתאושש מהם? הכל בכתבה הבאה

משבר בשוק ההון בתקופת הקורונה

אחד הסמלים המובהקים לקראת משבר בבורסה. נגיף הקורונה


בורסות העולם חוו במהלך השנים רגעים רבים של הצלחות. המדדים המובילים ניפצו שיאים פעם אחר פעם, מניות רבות הצליחו לשבור פעם אחר פעם את תקרת הזכוכית. זה קרה גם במהלך תקופת הקורונה. 

אבל לצד ההצלחה לייצר לא מעט כסף למשקיעים  – הבורסות חוו מספר משברים, כאלה שהצליחו להשכיח לרבים את ההצלחות שחוו.

משברים בשוק ההון

אלה היו חמישה משברים גדולים, שהשאירו סוחרים רבים חסרי אונים. בתקופות מסוימות, היה נדמה שהבורסות לא יתאוששו עוד לעולם. שהפגיעה העצומה בהן תוביל לכאוס שלא ניתן יהיה להתאושש ממנו.

אבל מכל משבר כזה, קמה בורסה חזקה יותר, בטוחה יותר. ההתעניינות בשוק ההון הולכת וגוברת בשנים האחרונות ועובדה שמתעניינים רבים הפכו את עצמם לסוחרים באמצעות לימודי שוק ההון.

אבל עזבו את זה רגע בצד. במאמר הבא נכיר לכם את המשברים הכלכליים הגדולים ביותר שידעה האנושות, כולל משבר הקורונה. חזרו איתנו למסע בזמן. 

שיעור קצר בהיסטוריה הכלכלית. מתחילים.

המשבר הכלכלי העולמי – 1929 (יום חמישי השחור)

המשבר הכלכלי בסוף שנות ה-20 הוא אחד הקשים שידעה האנושות. זה קרה בסוף אוקטובר בשנת 1929, כאשר הבורסה בניו יורק, אז הגדולה בעולם – החלה לקרוס.

איך זה השפיע על מסחר בבורסה, אתם שואלים? ובכן, המשבר הזה מכונה עד היום גם "יום חמישי השחור", בשל היום בו החל להתרחש.

אזרחים אמריקאים רבים החלו להשקיע בבורסה, מחירי המניות לא הפסיקו לטפס ושברו שיאים והובילו לכניסת משקיעים חדשים.

כל מי שנכנס לבורסה לפני התקופה הזאת, היה בטוח שהוא הולך לעשות הרבה מאוד כסף. רבים סברו שהמחירים ימשיכו לעלות. 

הבנקים הגיבו בהתאם. הם חילקו אשראי זול כדי לסייע לאנשים לממן השקעות בבורסה.

אבל אז זה קרה. אותו יום חמישי ייזכר לדיראון עולם, אחרי שהציבור החל למכור מניות בשווי של יותר מ-30 מיליארד דולר. 

ארצות הברית הייתה תחת עננה כבדה. האזרחים פשטו רגל, הבנקים לא הצליחו לקבל את ההלוואות בחזרה. חסכונות נפדו, עסקים נסגרו. ארצות הברית מצאה את עצמה מתרגלת למציאות כואבת וחדשה. יום חמישי השחור הוביל לאחד העשורים הקשים בתולדותיה.

יום שני השחור – 1987

אוקטובר של 1929 היה אמנם חודש שחור, אבל מה תגידו על המשבר של אוקטובר 1987? "יום שני השחור" כונה המשבר הענק ההוא.

ה-19 באוקטובר הוא יום שחקוק בפני רבים מזקני הבורסה כיום שחור. המסחר בבורסה האמריקאית כבר לא היה כתמול שלשום. מדד הדאו ג'ונס התרסק ביותר מ-22%, מה שהפך להתרסקות הגדולה במאה השנים האחרונות.

ההשלכות של אותה נפילה לא איחרו לבוא. בורסות העולם התרסקו בעשרות אחוזים והיום הזה חקוק היטב בדפי ההיסטוריה של הבורסה. 

מה שכונה אז "אפקט הדומינו", סחף אחריו אנשים רבים שאיבדו את כספם. אבל יש גם נקודת אור: בניגוד למשבר של אוקטובר 1929, ההתאוששות במקרה הזה הייתה מהירה מאוד. בתוך שנתיים, הבורסה חזרה לעצמה והמתינה 12 שנה למשבר הבא.

משבר הדוט קום 1999

12 השנים מאז המשבר האחרון התנהלו תחת בועה. במהלך אמצע שנות התשעים ועד תחילת שנות ה-2000, התפתחה בועת הדוט.קום. זה היה הכינוי להתפתחות המהירה של ענף ההיי טק באותן שנים.

הצמיחה סביב הענף כללה בתוכו גם את מניות התקשורת, שלא הפסיקו לעלות. לפתע, נוצר פער מהותי בין שווין לבין המחיר הנוכחי שלהן. הדר הזה גרר משקיעים רבים להמשיך ולהשקיע את מיטב כספם בשוק, מתוך חוסר ידיעה שבתקופה מסוימת החגיגה עלולה להסתיים.

ואז הגיעה שנת 1999. הבורסה נפלה, חברות פשטו רגל אחרי שזו "העלימה" את הרווחים שלהן. הבועה החלה להתפוצץ. משבר הדוט קום הגיע לשיאו.

המשבר הזה הוביל לירידות כוללות של יותר מ-2 טריליון דולר מהשוק. ואם זה לא מספיק, הגיעו אירועי ה-11 בספטמבר 2001 וגרמו לטלטלה גדולה עוד יותר.

רגעים שאף אחד לא רוצה לזכור. משבר בבורסה

המשבר הכלכלי בשנת 2008 (משבר הסאב פריים)

שוב חלפו כמעט 12 שנים ושוב הגיע משבר בבורסה. המשבר הזה החל שנה קודם, עם משבר הסאב פריים הידוע ב-2007 ובועת הנדל"ן בארה"ב.

המשבר הכלכלי החל בגלל ענייני נדל"ן. יותר מדי משכנתאות ניתנו לאזרחי המדינה, כושר ההחזר של רבים היה נמוך והלווים לא יכלו להחזיר את ההלוואות. 

בזה אחר זה, קרסו הגופים הפיננסיים. מלבד ירידה בשוק המניות, החלה גם צניחה בשוק כולו, שהייתה מגובה בחלקה בענף הבנקים והמשכנתאות. לא רק בנקים גדולים קרסו. המשק נכנס למשבר וגל פיטורים החל ברחבי המדינה.

הבורסה נפגעה, כמובן, אנושות. זה התחיל בניו יורק ועבר לרחבי העולם. הדאו ג'ונס צנח לשיא שלילי של ארבע שנים. בישראל, הצניחה הגיעה גם לתל אביב. המדדים כאן בארץ צנחו בשיעור שנע בין 50-80%. ההאטה הורגשה גם במשק הישראלי.

משבר הקורונה 2020

המשבר האחרון שיש להזכיר מבין המשברים בשוק ההון (נכון לכתיבת שורות אלו) הוא משבר הקורונה שהתפרץ לתוך חיינו בשנת 2020 והוביל למשבר כלכלי ענק.

הוירוס שהחל בסין והתפשט בעולם והגיע מהר מאוד גם לישראל, הוביל לסגרים והשפיע על הכלכלה.

חברות רבות, ואיתן גם מניות ספציפיות, החלו להתרסק. כשהתעופה נעצרה ואנשים נותרו בבית, חברות התעופה קרסו. גם מחיר הנפט נפגע במהלך התקופה הזאת וסקטורים רבים טרם התאוששו גם שנה ויותר לאחר פרוץ המגיפה.

ראוי לציין כי חברות מסוימות העלו את ערכן במשבר הקורונה. מדובר בעיקר בחברות הטכנולוגיה שסיפקו תשתית חשובה. חברת זום, למשל, שבאמצעות האפליקציה שלה יכולתם לתקשר – עלתה בעשרות אחוזים.

גם חברות האונליין החלו במגמת צמיחה. כך או כך, הבורסה בשנת 2021 החלה במגמת התאוששות. 

יותר אנשים נכנסו לשוק ההון והמדדים המובילים ניפצו במהלך 2020 שיאים חדשים. יחד עם זאת, נכון לסוף 2021 קיים חשש מהתפשטות וריאנטים נוספים. כל אחד מהם, יכול להצית מחדש את המשבר העולמי.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה