...
המתנד פיבונאצ’י
הכל על פיבונאצ'י (fibonacci) - סדרת המספרים המפורסמת שהפכה לסדרת מתנדים שמככבת על מסכים של סוחרים מקצועיים

מאת מערכת INSIDERS , מעודכן ל-27/03/2023 , 18:14

צוות אנשי שוק ההון מנוסים ומקצועיים, שמשתפים פעולה במטרה לספק לכם את המידע הכי איכותי ומדויק בעולם ההשקעות.

מה זה פיבונאצ’י?

פיבונאצ’י (או “פיבו” בקיצור) הוא למעשה סדרת כלים או אם תרצו, מתנדים המבוססים על סדרת מספרים של מתמטיקאי איטלקי מפורסם, ששמו ליאונרדו מפיזה.

מבלי להיכנס ליותר מדי פרטים, סדרת המספרים של פיבונאצ’י מתחילה ב-1,1 וכל איבר לאחר מכן שווה לסכום שני האיברים הקודמים לו (לדוגמה – 1,1,2,3,5,8,13,21,34).

לסדרת המספרים הזו יש הרבה תכונות מעניינות וספרים רבים נכתבו עליה. אבל איך כל זה קשור למסחר בשוק ההון ולמה סוחרים רבים נעזרים בפיבונאצ’י במסחר?

ובכן, קיימים מספר סוגים של מתנדים על בסיס סדרת המספרים של פיבונאצ’י שיכולים לשדרג את המסחר שלכם. כאן, נכיר ​תחילה ​את ​סרגל​ פיבונאצ’י​ (תיקון פיבונאצ’י) ו​מניפת פיבונאצ’י​ ​שהן הצורות השכיחות ביותר למתנד ו​לקינוח נפרט מעט על ​הרחב​ו​ת פיבונאצ’י.

סוגי פיבונאצ’י נפוצים במסחר

תיקון פיבונאצ’י (סרגל פיבונאצ’י)

תיקון פיבונאצ’י משמש למציאת הנקודות בהן צפויה להיות תמיכה או התנגדות חזקה למחיר (נקודות בהן המחיר לכאורה מפסיק לרדת או לעלות) והוא עלול לשנות כיוון.

בכדי למצוא את נקודות אלו, עליכם לפרוש את סרגל הפיבונאצ’י מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר במגמה, אלו יהיו נקודות ה0% ו100% (ראו תמונה של גרף למטה).​

לאחר שמיקמתם את הפיבו בין נקודות אלו, שימו לב לקווים הנמצאים ברמות מחיר הנפוצות ביותר שהן: 38.2%, 50% ו – 61.8% , לעתים קרובות נגלה תמיכה או ההתנגדות באזור הקווים האלו ולאחר מכן יגיע תיקון או שינוי במגמה.

ב​ניגוד לממוצעים נעים (Moving average – MA), סרגל פיבונאצ’י הוא מתנד סטטי שאינו משתנה. לכן, הרבה יותר קל לסוחרים להגיב כאשר רמות התמיכה \ התנגדות נבדקות וסוחרים טכנים רבים נעזרים ברמות אלו לקביעת מקומות אסטרטגיים לפקודות קנייה, מכירה, יציאה בהפסד (Stop loss) ורווח ​(Take profit)​.

למשל, בתמונת גרף שעתי של טסלה (TSLA) ניתן לראות שמחיר המניה בדק את רמת התמיכה 38.2%(הקו באמצע האזור הירוק בתמונה) לאחר שמחיר המניה לא הצליח לפרוץ את רמה זו, הוא שינה כיוון ומחיר המניה חזר לטפס.

תיקון פיבונאצ'י TESLA

מניפת פיבונאצ’י

המניפה של פיבו נועדה לעזור לנו להעריך את עוצמת המגמה על פי זווית העליה והזמן. ניתן לפרוש בצורות מגוונות, מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר, מנקודת שיא לנקודת שפל בתקופת זמן ועוד.

הדרך הנפוצה ביותר היא “לפרוש” מניפה לאורך תנועה של מגמה ולעקוב אחרי התקדמותה בתוך המניפה.

בתמונה ניתן לראות שכמו בסרגל הפיבונאצ’י, הקווים מהווים רמות תמיכה והתנגדות למחיר וסוחרים נעזרים כמו בסוג זה של מתנד פיבו בכדי “לחזות” את המשך תנועתו של המחיר.

מניית מיקרון - פיבונאצי

מניית מיקרון – פיבונאצי

​הרחבות פיבונאצ’י

סוחרים טכניים רבים נעזרים בהרחבות כדי לחזות את השיא הבא במחיר של נכס פיננסי אחריו הם עוקבים וכך הם קובעים למשל מהו מחיר היעד שלהם.

הרעיון הוא פשוט, בהסתמך על אותה סדרת מספרים מופלאה של פיבונאצ’י ניתן להעריך עד היכן מחיר הנכס יגיע לאחר חציית קו ה – 100.

הרמות הנפוצות להרחבות פיבונאצ’י הם – 138.2 ו 161.8​

השימוש בהרחבות אלו רלוונטי יותר כאשר אין רמות היסטוריות של תמיכה או התנגדות (כמו במקרה בתמונה למעלה למשל) לאותו נכס אשר מנתחים.

למשל, בתמונת הגרף של אמזון (AMZN) ניתן לראות שעליית מחיר המניה נבלמה מעט (התנגדות) בקו ה – 100 (צבוע צהוב, עליון), חצתה אותו וכעת ניתן לחכות ולראות אם תגיע ליעד השני (קו ה – 161.8 , צבוע שחור).

מניית אמזון - הרחבת פיבונאצ'י

מניית אמזון – הרחבת פיבונאצ’י


כנראה שיעניין אותך גם

0

תגובות

הוספת תגובה

Looks good!
Looks good!
Looks good!
תגובות המפרות את תנאי השימוש והתקנון שלנו ו/או כוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון כתיבה החורג מהטעם הטוב לא יאושרו.
הגבת, השפעת!
אנחנו רק בודקים שהתגובה יכולה לתרום לשאר הגולשים ומיד מפרסמים 🙂