פיבונאצ'י

פיבונאצ'י היה מתמטיקאי מפורסם ועל שמו קרויה סדרה של מספרים.

הסדרה מתחילה ב1,1 וכל איבר לאחר מכן שווה לסכום שני האיברים הקודמים לו (לדוגמה – 1,1,2,3,5,8,13,21,34). לסדרת המספרים הזו יש הרבה תכונות מעניינות וספרים רבים נכתבו עליההומבלי להעתיק לכם את כל הכתוב באנציקלופדיה לכאן, איך כל זה קשור לשוק ההון וניתוח טכני? ולמה סוחרים רבים נעזרים בסדרת המספרים המופלאה שלו?

קיימים מספר סוגים של מתנדים על בסיס סדרת המספרים של פיבונאצ'י. במאמר זה נכיר ​תחילה ​את ​סרגל​ פיבונאצ'י​ ו​מניפת פיבונאצ'י​ ​שהן הצורות השכיחות ביותר למתנד ו​לקינוח נפרט מעט על ​הרחב​ו​ת פיבונאצ'י (או פיבו בקיצור).

סרגל פיבונאצ'י

סרגל פיבונאצ'י משמש למציאת הנקודות בהן צפויה להיות תמיכה או התנגדות חזקה למחיר (נקודות בהן המחיר לכאורה מפסיק לרדת או לעלות) והוא עלול לשנות כיוון. בכדי למצוא את נקודות אלו, נפרוש את הסרגל מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר במגמה, אלו יהיו נקודות ה0% ו100% (ראה תמונה).​

מניית טסלה - פיבונאצ'י

מניית טסלה – פיבונאצ'י

לאחר שמיקמנו את הפיבו בין הנקודות האלו נשים לב לקווים הנמצאים ברמות המחיר הנפוצות ביותר שהן 38.2%, 50% ו – 61.8% , לעתים קרובות נגלה תמיכה או ההתנגדות באזור הקווים האלו ואחריה תיקון או שינוי מגמה. ב​ניגוד לממוצעים נעים (Moving average – MA) עליהם תוכלו לקרוא כאן, סרגל פיבונאצ'י הוא מתנד סטטי שאינו משתנה. לכן, הרבה יותר קל לסוחרים להגיב כאשר רמות התמיכה \ התנגדות נבדקות וסוחרים טכנים רבים נעזרים ברמות אלו לקביעת מקומות אסטרטגיים לפקודות קנייה, מכירה, יציאה בהפסד (Stop loss) ורווח ​(Take profit)​.

למשל, בתמונת הגרף של טסלה (TSLA) ניתן לראות שמחיר המניה עלה ביום מסחר אחד בחמישה דולרים אך מבט מהיר על הסרגל של פיבונאצ'י מראה לנו שהייתה התנגדות במחיר 312$ (קו ה – 61.8, צבוע תכלת, עליון) והמחיר ירד עד שהגיע ל 310.3$ (קו ה – 38.2 , צבוע תכלת, תחתון) וחזר לעלות.​

מניפת פיבונאצ'י

המניפה של פיבו נועדה לעזור לנו להעריך את עוצמת המגמה על פי זווית העליה והזמן. ניתן לפרוש בצורות מגוונות, מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר, מנקודת שיא לנקודת שפל בתקופת זמן ועוד.

מניית מיקרון - פיבונאצי

מניית מיקרון – פיבונאצי

הדרך הנפוצה ביותר היא "לפרוש" מניפה לאורך תנועה של מגמה ולעקוב אחרי התקדמותה בתוך המניפה. בתמונה ניתן לראות שכמו בסרגל הפיבונאצ'י, הקווים מהווים רמות תמיכה והתנגדות למחיר וסוחרים נעזרים כמו בסוג זה של מתנד פיבו בכדי "לחזות" את המשך תנועתו של המחיר.

​הרחבות פיבונאצ'י

סוחרים טכניים רבים נעזרים בהרחבות כדי לחזות את השיא הבא במחיר של נכס פיננסי אחריו הם עוקבים וכך הם קובעים למשל מהו מחיר היעד שלהם. הרעיון הוא פשוט, בהסתמך על אותה סדרת מספרים מופלאה של פיבונאצ'י ניתן להעריך עד היכן מחיר הנכס יגיע לאחר חציית קו ה – 100.

הרמות הנפוצות להרחבות פיבונאצ'י הם – 138.2 ו 161.8​

מניית אמזון - הרחבת פיבונאצ'י

מניית אמזון – הרחבת פיבונאצ'י

השימוש בהרחבות אלו רלוונטי יותר כאשר אין רמות היסטוריות של תמיכה או התנגדות (כמו במקרה בתמונה למעלה למשל) לאותו נכס אשר מנתחים.

למשל, בתמונת הגרף של אמזון (AMZN) ניתן לראות שעלית המחיר של המניה נבלמה מעט (התנגדות) בקו ה – 100 (צבוע צהוב, עליון), חצתה אותו וכעת ניתן לחכות ולראות אם תגיע ליעד השני (קו ה – 161.8 , צבוע שחור).

במידה ואתם מעוניינים ללמוד יותר על ניתוח טכני ושוק ההון, עברו לעמוד לימודי שוק ההון ומצאו מסלול לימודים שמתאים בדיוק לכם.

הסקירה מבוססת על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.
המידע המופיע בסקירה אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה