קיימים מספר סוגים של מתנדים על בסיס סדרת המספרים של פיבונאצ'י.

במאמר זה נכיר ​תחילה ​את ​סרגל​ פיבונאצ'י​ (תיקון פיבונאצ'י) ו​מניפת פיבונאצ'י​ ​שהן הצורות השכיחות ביותר למתנד ו​לקינוח נפרט מעט על ​הרחב​ו​ת פיבונאצ'י (או "פיבו" בקיצור).

לפני שנתחיל, כמה מילים על סדרת המספרים; הסדרה מתחילה ב1,1 וכל איבר לאחר מכן שווה לסכום שני האיברים הקודמים לו (לדוגמה – 1,1,2,3,5,8,13,21,34). לסדרת המספרים הזו יש הרבה תכונות מעניינות וספרים רבים נכתבו עליה, איך כל זה קשור לשוק ההון וניתוח טכני? ולמה סוחרים רבים נעזרים בסדרת המספרים המופלאה של פיבונאצ'י?

מכירים את "פיבו"? פיבונאצ'י - אחד המתנדים המפורסמים בעולם

תיקון פיבונאצ'י (סרגל פיבונאצ'י)

תיקון פיבונאצ'י משמש למציאת הנקודות בהן צפויה להיות תמיכה או התנגדות חזקה למחיר (נקודות בהן המחיר לכאורה מפסיק לרדת או לעלות) והוא עלול לשנות כיוון. בכדי למצוא את נקודות אלו, עליכם לפרוש את סרגל הפיבונאצ'י מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר במגמה, אלו יהיו נקודות ה0% ו100% (ראו תמונה).​

תיקון פיבונאצ'י TESLA

לאחר שמיקמתם את הפיבו בין נקודות אלו, שימו לב לקווים הנמצאים ברמות מחיר הנפוצות ביותר שהן: 38.2%, 50% ו – 61.8% , לעתים קרובות נגלה תמיכה או ההתנגדות באזור הקווים האלו ולאחר מכן יגיע תיקון או שינוי במגמה. ב​ניגוד לממוצעים נעים (Moving average – MA), סרגל פיבונאצ'י הוא מתנד סטטי שאינו משתנה. לכן, הרבה יותר קל לסוחרים להגיב כאשר רמות התמיכה \ התנגדות נבדקות וסוחרים טכנים רבים נעזרים ברמות אלו לקביעת מקומות אסטרטגיים לפקודות קנייה, מכירה, יציאה בהפסד (Stop loss) ורווח ​(Take profit)​.

למשל, בתמונת גרף שעתי של טסלה (TSLA) ניתן לראות שמחיר המניה בדק את רמת התמיכה 38.2%(הקו באמצע האזור הירוק בתמונה) לאחר שמחיר המניה לא הצליח לפרוץ את רמה זו, הוא שינה כיוון ומחיר המניה חזר לטפס.

מניפת פיבונאצ'י

המניפה של פיבו נועדה לעזור לנו להעריך את עוצמת המגמה על פי זווית העליה והזמן. ניתן לפרוש בצורות מגוונות, מהמחיר הנמוך לגבוה ביותר, מנקודת שיא לנקודת שפל בתקופת זמן ועוד.

מניית מיקרון - פיבונאצי

מניית מיקרון – פיבונאצי

הדרך הנפוצה ביותר היא "לפרוש" מניפה לאורך תנועה של מגמה ולעקוב אחרי התקדמותה בתוך המניפה. בתמונה ניתן לראות שכמו בסרגל הפיבונאצ'י, הקווים מהווים רמות תמיכה והתנגדות למחיר וסוחרים נעזרים כמו בסוג זה של מתנד פיבו בכדי "לחזות" את המשך תנועתו של המחיר.

​הרחבות פיבונאצ'י

סוחרים טכניים רבים נעזרים בהרחבות כדי לחזות את השיא הבא במחיר של נכס פיננסי אחריו הם עוקבים וכך הם קובעים למשל מהו מחיר היעד שלהם. הרעיון הוא פשוט, בהסתמך על אותה סדרת מספרים מופלאה של פיבונאצ'י ניתן להעריך עד היכן מחיר הנכס יגיע לאחר חציית קו ה – 100.

הרמות הנפוצות להרחבות פיבונאצ'י הם – 138.2 ו 161.8​

מניית אמזון - הרחבת פיבונאצ'י

מניית אמזון – הרחבת פיבונאצ'י

השימוש בהרחבות אלו רלוונטי יותר כאשר אין רמות היסטוריות של תמיכה או התנגדות (כמו במקרה בתמונה למעלה למשל) לאותו נכס אשר מנתחים.

למשל, בתמונת הגרף של אמזון (AMZN) ניתן לראות שעליית מחיר המניה נבלמה מעט (התנגדות) בקו ה – 100 (צבוע צהוב, עליון), חצתה אותו וכעת ניתן לחכות ולראות אם תגיע ליעד השני (קו ה – 161.8 , צבוע שחור).

במידה ואתם מעוניינים ללמוד יותר על ניתוח טכני ושוק ההון, עברו לעמוד לימודי שוק ההון ומצאו מסלול לימודים שמתאים בדיוק לכם.

הסקירה מבוססת על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בסקירה אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

WhatsApp זמינים לכל שאלה