אחד המתנדים המוכרים ביותר על המסכים של הסוחרים הטכניים, הוא מתנד MACD. ואם אתם רוצים להיות סוחרים טובים יותר – אתם חייבים להכיר אותו. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להתחיל להשתמש בו


MACD – Moving Average Convergence \ Divergence זה מתנד המשמש מנתחים טכניים להבנת היחס בין שני קווי ממוצע נע אקספוננציאלי (EMA) למחיר נכס פיננסי כדי לנסות ולאתר את כיוון המגמה ולזהות אם אנו נמצאים בשוק דובי / שורי.

מתנד MACD והדרך להרוויח יותר בזכותומה זה MACD ואיך משתמשים בו?

MACD בנוי משני קווי EMA, אחד בתקופה של 26 והשני בתקופה של 12, כאשר מבצעים חיסור בין קווי הEMA26 ו- EMA12 מקבלים את קו הMACD.

לצד ה MACD יש קו נוסף הנקרא- "קו האות"(signal line) שהוא למעשה EMA נוסף בתקופה של 9.

יש אנשים המשתמשים בקווים אלו כ"טריגר" לקנייה ו\או מכירה, שיטות נפוצות לשימוש במתנד הן סטיות, קרוסאוברים ונפילות\עליות מהירות.

MACD

MACD

סוחרים יכולים לקנות או לסגור עסקת שורט כאשר קו ה MACD עובר את קו האות מלמעלה ולחילופין יכולים למכור או לפתוח עסקת שורט כאשר קו ה MACD עובר מתחת לקו האות.

חשוב לציין שבעבר כבר נמצא שמסחר בעזרת MACD בלבד קיים יותר סיכויי הפסד מאשר הצלחה אז השתמשו במשנה זהירות במתנד זה ואל תסתמכו על הנאמר במאמר זה לביצוע עסקה בנכס פיננסי.

קו בסיס והבנת המתנד

כאשר קו ה EMA 12 נמצא מעל קו ה EMA26 נתייחס לזה כתנועה "חיובית" וכאשר המצב יהיה הפוך נתייחס לזה כתנועה "שלילית".

המתנד מגיע עם גרף טכני מתחת לגרף תנועת המחירים, גרף זה עוזר בניסיון ההבנה באם השוק שורי \ דובי, כאשר התנועה תהפוך מחיובית לשלילית נראה (כפי שניתן לראות בגרף למטה) בגרף הטכני את קו ה MACD עובר מתחת לקו הבסיס (Base line). ולחלופין ברגע שהתנועה תהפוך משלילית לחיובית, נראה את קו ה MACD עובר מעל לקו הבסיס.

ככל שקו ה MACD נמצא רחוק יותר מקו הבסיס זה אומר שהמרחק בין שני קווי ה EMA גדל.

בגרסאות מסוימות של MACD הוא יגיע עם היסטוגרמה (ניתן לראות בתמונה למטה – הקווים הירוקים \ אדומים בגרף הטכני) אשר עוזרת במדידת המרחק בין ה MACD לקו האות, יש כאלו המשתמשים בזה בכדי לנסות ולהבין את מומנטום השוק – שוק שורי או דובי, כאשר קו הMACD מעל לקו האות, קווי ההיסטוגרמה יהיו מעל לקו הבסיס וכאשר קו האות יהיה מעל ה MACD קווי ההיסטוגרמה יהיו מתחת לקו הבסיס.

מה זה MACD

מה זה MACD

הבעיה ב MACD 

הבעיה העיקרית ב MACD זה כאשר מנסים למצוא היפוכים בעזרת סטייה בהרבה מהמקרים ההיפוך לא יגיע ולפעמים יהיה היפוך ללא שום אינדיקציה במתנד.

לרוב מצבים כאלו יקרו כאשר אי אפשר לזהות תנועת מחירים ברורה לכיוון שוק דובי או שורי ותנועות המחירים ידשדשו ולא ינועו למעלה\למטה.

דוגמאות MACD

crossover – הצלבה

ניתן לראות בגרף למטה, כאשר קו ה MACD (כחול) עבר מעל לקו האות (כתום) התחילה תנועת מחירים לשוק שורי, וכאשר הייתה הצלבה נוספת תנועת המחירים בשוק השורי נעצרה.

יש סוחרים המחכים להצלבות אלו כדי למצוא את ה"אישור" על מנת להיכנס \ לצאת מעסקאות.

קרוסאובר MACD

קרוסאובר MACD

Divergence – סטיה

כאשר ה MACD מיצר מומנטום של נמוכים \ גבוהים בסטייה מהנמוכים \ גבוהים הנראים בגרף המחירים דבר זה נקרא סטייה.

סטייה של שוק שורי נוצרת כאשר גרף המחירים מראה 2 נמוכים בירידה ובמקביל גרף ה MACD מראה 2 נמוכים בעלייה.

סיטואציה כזו יכולה לאותת על שוק שורי קרב ובא (יש כאלו המשתמשים בזה לניתוח בפרקי זמן קצרים כאשר המגמה הכללית ברורה לכיוון חיובי).

סטייה של שוק דובי מבוצעת עם 2 גבוהים בעליה בגרף המחירים ו 2 גבוהים בירידה בגרף ה MACD.

MACD סטייה

MACD סטייה

לסיכום, מתנדים הם כלי חשוב בניתוח הטכני אך יש לקחת אותם בערבון מוגבל ולזכור שהמסקנות העולות מהגרף הן אינו מדד מדויק לגבי העתיד והם עלולים להכשיל ולהטעות.

שילוב של מספר מתנדים יכול להוביל לנתונים יותר אמינים אך עדיין חשוב לזכור שלא ניתן לסמוך על מתנד כזה או אחר במאת האחוזים לפני כניסה להשקעה כזו או אחרת.

התנסות

ניתן להתנסות ב MACD ומתנדים נוספים ללא סיכונים וללא עלויות במערכת מסחר חינמית וכסף וירטואלי לפני שמתחילים להשקיע בכסף אמיתי – השירות ניתן ללא עלות וללא התחייבות.

במידה ואתם מעוניינים ניתן לשלוח לנו וואטסאפ בלחיצה על הכפתור הירוק ולבקש מערכת דמו או להשאיר פרטים בחלק התחתון של העמוד ואנו ניצור קשר.

לימודים

ניתן להיכנס לעמוד מתנדים וללמוד על מתנדים נוספים.

במידה ואתם מעוניינים לקחת את הלימודים צעד אחד קדימה תוכלו לבצע סקר שוק בלחיצת כפתור בשאלון הקצר שנמצא בחלקו העליון של העמוד ואנו נמצא קורס המתאים בדיוק עבורכם במחיר משתלם.

לחלופין תוכלו להיכנס לעמוד לימודי שוק ההון ולקרוא עוד על הקורסים הקיימים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

WhatsApp זמינים לכל שאלה