ניהול תיקים

בשנים האחרונות הריבית האפסית מככבת בכותרות לטובה וגם לרעה. מצד אחד היא מאפשרת החזרי משכנתא נמוכים ובכך מאפשרת לאנשים לקנות דירות (בריבית נמוכה יחסית) ומצד שני היא לא אטרקטיבית ושוחקת את החסכונות שלנו בדוגמת פיקדונות ותכניות חיסכון. אז אם אינך מעוניין להפוך למשקיע בנדל"ן ואתה מחפש אלטרנטיבה נוחה להשקעה, הפתרון הנפוץ ביותר בשנים האחרונות למחפשים אלטרנטיבה הוא ניהול תיקים.

תיק מנוהל הוא בעצם החשבון השקעות המנוהל על-ידי בית השקעות או חברת ניהול תיקים ברישיון. בתי השקעות בישראל מציעים שירותי ניהול תיקי השקעות במגוון מסלולים בכדי להתאימם לצרכי הלקוחות השונים, האופי שלהם וטווח הזמן בו הם מעוניינים לממש את ההשקעה. ענף ניהול תיקי השקעות מתפתח וגדל משנה לשנה בעקבות שמחירי הדירות ממשיכים לעלות והתשואה על דירה להשקעה נמוכה והריבית במשק המקומי נותרת בסביבה אפסית.

ניהול תיקים

ניהול תיקים

מה זה תיק השקעות מנוהל?

זהו חשבון השקעות על שמך, המנוהל בבנק בו נמצא חשבון העו"ש שלך, או בחשבון אצל אחד מחברי הבורסה.

בשני המקרים מנהל תיקי ההשקעות מנהל עבורך את ההשקעות שבחשבון באמצעות ייפוי כוח שניתן לו. ייפוי הכוח מקנה למנהל אישור לבצע פעולות של קנייה ומכירה של ניירות ערך בחשבון בלבד. מנהל תיקי ההשקעות אינו יכול להפקיד או למשוך כסף מהחשבון או לבצע פעולות אחרות. רק לבצע פעולות השקעה בחשבון. דרך החשבון משולמים דמי ניהול לבית ההשקעות וכן עמלות בגין תפעול החשבון ופעולות הנדרשות על ידי הבנק. לעתים, חלק מהחברות לניהול תיקים דורשות עמלות גבוהות, לכן יש לבדוק ולבצע סקר שוק טרם בחירתכם בחברה שתנהל עבורכם את ההשקעה.

האם תיק השקעות מנוהל מתאים לי?

ניהול תיקים הוא שירות אותו מבצעים בעלי ניסיון ומיומנות לכך (ברישיון מטעם הרשות לניירות ערך). להלן מספר קריטריונים שייעזרו לך להבין אם אכן ניהול תיקי השקעות הוא שירות המתאים לך:

ניהול תיקים השוואה

  1. מה הסכום אותו תרצה להשקיע  – ישנם חברות ניהול תיקי השקעות הדורשות השקעה של סכום מינימום המתחיל ב- 300,000 ש"ח ובתי השקעות המבקשים סכומים גבוהים יותר המגיעים גם ל- 750,000 ש"ח. יש מספר בתי השקעות בודדים המוכנים לנהל תיק גם בסכומים נמוכים יותר, אך בדרך כלל מדובר בתיק קרנות (תיק השקעות המורכב כולו מקרנות נאמנות ולא מותאם אישית). כאשר מדובר בתיק ניירות ערך הכולל גם ניירות ערך זרים, רף הסכום המינימום הנדרש גבוה יותר מ500,000 ש"ח בדר"כ.
  2. תקופת ההשקעה – תיק ההשקעות נועד לטווח בינוני – ארוך (שנתיים מינימום). בדוק מהי משך תקופת ההשקעה ומה רמת הצורך שלך בנזילות של הכסף. אם תכננת לקנות דירה בקרוב, ייתכן מאוד שתיק השקעות יהיה פחות רלוונטי עבורך.
  3. עלויות – מרכיב הדמי ניהול משתנה בין בתי ההשקעות השונים. ניתן ורצוי לבצע השוואה בין בתי ההשקעות ולבדוק כמה אחוז דמי ניהול תשלמו ומהן העלויות הנוספות כמו דמי משמרת וכד'.
  4. ביצועי עבר – בפגישה עם מנהל התיקים תבקשו לראות את ביצועי העבר שלו, הוא יכול להראות לכם ביצועים של תיק המוגדר ברמת סיכון זהה לשלכם עם אחוזי התשואה הנמוכים והגבוהים ביותר שיש לו וכך ניתן להבין את רמת המקצועיות.
  5. משבר בשוק – רצוי בנוסף לשאול את מנהל התיק איך הוא יתנהל במשבר פיננסי כזה או אחר בשווקים. יש מנהלים המומחים בהפחתת סיכונים בשוק יורד ואפילו כאלו שמצליחים ליצר רווח.
שוק דובי

שוק דובי


כך או כך, יש לבדוק את מכלול הפרמטרים בטרם ההחלטה על התקשרות עם מנהל תיק השקעות. ניתן ליצור איתנו קשר ונעזור לך בבחירה של בית ההשקעות המתאים ביותר עבורך. בהצלחה!


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה