מהו נתון מכירות קמעונאיות (retail sales)?

שיעור האינפלציה מספר לנו לא מעט על יציבות המטבע המקומי אל מול מטבעות זרים, על שיעורי הריבית הצפויים להיקבע בעתיד וכתוצאה מכך, על כדאיות השקעות ותנודות השוק בתקופה הקרובה.

בסופו של יום, האופן בו השוק מתנהג מתחיל בראש ובראשונה בבחירות הצרכניות של לקוחות הקצה. לכן, כדי לחזות את שיעורי האינפלציה, אנו זקוקים למדד איכותי שילמד אותנו על הרגלי הצריכה במשק בו אנו מושקעים.

לצד מדד המחירים לצרכן המשמש גורמים רבים בתחום הפיננסים ובעולם ההשקעות, ישנו כלי נוסף המאפשר לנו לקבל הצלבה ולזהות מגמות במחירי סחורות ומוצרים. מהו נתון מכירות קמעונאיות, כיצד ניתן לעשות בו שימוש יעיל ומתי הוא מתפרסם

נתון מכירות קמעונאיות (retail sales)

איך נתון מכירות קמעונאיות (retail sales) משפיע על ההשקעות שלכם?

מה מודדים למעשה בנתון מכירות קמעונאיות?

בדוח נתוני המכירות הקמעונאיות, אנו מודדים את השינוי שנערך במחירי מוצרים בני קיימא וסחורות מתכלות לאורך תקופה מסוימת בממוצע. המוצרים הנבחרים למדידת הנתון מאוגדים בסל טובין – מערך מוצרים אופייני המשמש כאומדן למוצרי הצריכה הכלליים במשק. המדד, המפורסם על ידי סוכנות מפקד התושבים במשרד המסחר האמריקני, מגלם את השינוי שחל במחירי הסחורות בשיעור אחוזי.

ואיך כל זה שייך לאינפלציה?

מאחר ואינפלציה מתבטאת בעליית המחירים, היכולת לבצע מעקב מסודר ולזהות בזמן שינויים ומגמות במחירי סחורות נפוצות, מאפשרת לנו להישאר עם אצבע על הדופק בכל הקשור לשיעורי האינפלציה ולכמת באחוזים את השינויים שחלו במחירי סחורות לאורך תקופה, הרבה לפני שחברות שונות מפרסמות את הדוחות הכספיים שלהן. במובנים רבים, זוהי תצוגה מקדימה לנתוני החברות שיוכלו לסייע לנו לקבל החלטות נבונות מבעוד מועד.

 השפעות האינפלציה על כלכלה יכולות להיות חיוביות ושליליות כאחד. אחת ההשפעות השליליות של האינפלציה כוללת ירידה בערכו הריאלי של המטבע. לצד אופייה המרתיע של האינפלציה כשזה מגיע להשקעות פיננסיות, יחד עם אינפלציה גבוהה מגיעה העלאת ריבית, מה שעשוי להפוך את ההשקעות לכדאיות יותר בחלוף הזמן.

האתגרים בנתון מכירות קמעונאיות

על אף השימושים היעילים בנתון מכירות קמעונאיות, הוא מציב גם לא מעט אתגרים ומורכבויות.

* המדד אינו מראה באופן מדויק במאה אחוז כיצד שינויים במחירים משפיעים על לקוחות טיפוסיים. כלומר, מדובר בנתונים הפתוחים מאוד לפרשנות ועשויים להצביע על מגמות  הפוכות מאלו שעל פיהן נפעל.

* המדד משווה את מחירי השנה הנוכחית לשנת הבסיס. עם זאת, אם תוצאות שנת הבסיס נמוכות או גבוהות במיוחד, אנו עשויים לקבל מדד מחירים מאוד לא מדויק.

* ישנם פריטים רבים שעשויים להופיע בסל הטובין המופיעים במגוון וריאציות שונות ולכן ייתכן מאוד שלא נקבל את מלוא הנתונים אודות הסחורות הללו בנתון המכירות הקמעונאיות. מוצרי מזון שונים, למשל, מעובדים באופנים שונים ומוגדרים כסחורות המובחנות זו מזו, אך מדידת כל סחורה בנפרד לא תספק לנו נתונים מדויקים אודות השוק הזה.

זוהי אחת הסיבות העיקריות שכיום מדד המחירים לצרכן משמש ככלי המועדף לזיהוי מגמות במחירים ולחיזוי שיעור האינפלציה.

מתי המדד מתפרסם?

הנתון מתפרסם בכל חודש. מועד האחרון של נתון המכירות הקמעונאיות היה ב-16 באוקטובר. 

אילו משמעויות נוספות יש לו למשקיעים?

להבדיל ממדדים רחבים יותר המתארים מגמות גדולות במשק האמריקאי, נתון מכירות קמעונאיות מחולק על פי סחורות ולכן, מאפשר לזהות מגמות בשווקים ספציפיים.

משקיעים אשר קונים מניות של חברות העוסקות בתעשיות ייחודיות, מדובר במידע חיוני וחשוב שיאפשר לנו לחזות ביעילות לאן הרוח נושבת וכיצד לנהוג בהשקעות שלנו. יתרון משמעותי זה, יחד עם היותו כלי יעיל לחיזוי אינפלציה, הופכים אותו לאמצעי חשוב.

כמו כן, סוחרים העוסקים במסחר יומי יכולים ליהנות מתנודות חזקות במחירי המניות שיכולות להיווצר כתוצרה מנתון שלילי או חיובי מאוד שהתפרסם.

 


הסקירה מבוססת על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בסקירה אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

אירועים כלכליים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

תמ"ג - תוצר מקומי גולמי (GDP)

החלטת ריבית (Interest Rate Decision)

מדד מכירות בתים קיימים בארה"ב (Existing Home Sales)

מדד המחירים לצרכן (consumer Price Index)

WhatsApp זמינים לכל שאלה