עומר הוא חייל משוחרר שעמד לטוס לקוסטה ריקה. אורי יצא לפנסיה מוקדמת וחיפש את עצמו. הם לא מכירים זה את זה, אבל יש להם דבר אחד משותף: אירוע שהוביל אותם במקרה לשוק ההון והפך אותם למשקיעים

אדם מאושר על חוף הים

כדי להפוך למשקיעים, אתם ממש לא חייבים לוותר על החלומות שלכם


עומר הוא חייל משוחרר בן 22. בחודשים שלפני השחרור, הוא חלם בעיקר על תחרות הגלישה הבאה שלו בחוף בוקה ברנקה בקוסטה ריקה.

בכל קיץ עומר מאתגר את עצמו. השנה, שנת קורונה, הוא חיפש דרך יצירתית להגיע לתחרות. אבל אז, רגע לפני הטיסה, הוא נכנס לבידוד. "זה היה הדבר הכי נורא שקרה לי באותם רגעים. חודשים התכוננתי לתחרות הזאת. בסוף, נשארתי בבית", הוא מתאר את מה שעבר עליו באותם רגעים.

מתישהו זה תופס חלק נכבד מדור החיילים המשוחררים. זה יכול לקרות במהלך הצבא, מיד אחרי השירות או כמה שנים אחר כך. התובנה שהם יצאו לעבוד כשכירים לא עזבה אותם. הם הסתכלו על התלוש כלא מאמינים.

"גם אני שאלתי את עצמי את אותה שאלה: איך אפשר לשרוד את החודש ככה? איך אפשר לשרוד את השנה כולה כשהמחירים רק עולים ועולים?", אמר לעצמו עומר. ימי הבידוד אפשרו לו לשכב בחדר ולחשוב. מצד אחד, הוא מסביר, הרצון לעבוד היה גדול. מצד שני, שעות העבודה אצל המעסיק שיבשו לו את התכניות. הוא הבין שהוא זקוק לחופש שלו. לחירות כלכלית.

ואז, זה תקף גם אותו. מודעה שבה הבחין באחד מאתרי הגלישה שבהם הוא נוהג לקרוא שעות ארוכות הבטיחה: " להחליף במשהו שלא קשור למאמר הקודם". עומר, שלא הבין דבר בשוק ההון, החליט לנצל את הזמן עד התחרות הבאה כדי ללמוד. הוא נרשם לקורס למתחילים, שילם כמה אלפים בודדים ויצא ממנו עם תובנות אחרות על החיים. ובכלל.

"תוך פחות מחצי שנה, הפכתי מאדם שלא יודע מה זה מניה לסוחר מתחיל. התחלתי להשקיע סכומים קטנים, ואז צמחתי", הוא מספר היום. כתושב העיר תל אביב הוא חיפש קורס שיתאים לו, באזור המרכז. הוא נרשם לקורס מתקדם והתחיל להשקיע בבורסה בצורה חכמה.

"עוד לא סיפרתי את זה, אבל כשאני חושב על זה, יכול להיות שהבידוד הזה הציל אותי", הוא מסביר. "בדיעבד, התברר לי שהתחרות הזאת לא הייתה תורמת לי הרבה. מכיוון שלא היו לי דמי ביטול על הכרטיס, השקעתי את הכסף הזה ואת הבזבוזים שהייתי אמור להוציא בטיול במניות בתחום הטכנולוגיה, בדיוק כמו שלמדתי בקורס. ראיתי רווחים יפים, היה לי חסכון קטן ומשם התגלגלתי. היום, אני ממליץ לכל מי שמתלבט מה לעשות עם עצמו אחרי הצבא, ללכת על זה. כשחברים שלי שמעו שהצלחתי לייצר כסף מכסף, הם הלכו ונרשמו לאותו קורס בדיוק. כיום, הם משקיעים בו בדיוק כמוני. בכל יום חמישי אנחנו נפגשים לבירה בשעות הערב. מסכמים שבוע, מחליפים חוויות ותובנות על השבוע שחלף ומתקדמים ליעד הבא".

עומר לא מתראיין כדי לספר לכם על חלומות שהתגשמו. "אם מישהו חושב שהפכתי להיות מיליונר בחצי שנה, אז תנו לי לספר לכם משהו: לא כל מי שמשקיע בשוק ההון הופך לפילנתרופ. מצד שני, אני לא מכיר אף עבודה שהייתה כל כך מתגמלת. עזוב כסף, אני פותח את הבוקר עם קפה, מול המחשב. מאז שהתחלתי ללמוד, אני מרגיש שיצאתי לחירות כלכלית. היום, אני יכול לצאת לטורניר שרציתי בקוסטה ריקה ולהמשיך לגלוש מכל מקום ולהצליח. תרתי משמע".

אורי, תושב רמת גן, יצא לפנסיה מוקדם לפני כשנתיים. כמי שעבד בשירותי הביטחון במשך יותר מ-30 שנה. אחרי טיול שורשים קצר, אורי הבין שהישיבה בבית לא עושה לו טוב. הוא הבין שהוא צריך למצוא לו עיסוק חדש. אחרי חודשיים של התלבטויות, הוא מצא אותו.

"הישיבה בבית גורמת לך להבין שאתה צריך להמציא את עצמך מחדש", הוא מספר. "בהתחלה חלמתי לפתוח את הבוקר בים. כל בוקר. אבל אחרי שבועיים, זה נמאס לך. אנשים מספרים לך סיפורים על איך התפתחו דווקא אחרי הפנסיה. רוב החברים שלי בני 60-65, אבל יש להם עוד כמה שנים לפרישה. הבנתי שאני צריך לעשות עם עצמי משהו. ואז – ישבתי לשיחה עם חבר".

סבא וסבתא משחקים עם הנכד

פנסיונרים? זה בדיוק הזמן להכנסה פסיבית ולטיול עם הנכדים

אורי שמע מחברו איך המסחר בשוק ההון שינה את חייו. "הוא אמנם עדיין לא הגיע לגיל פרישה, אבל הסביר לי איך הוא מפנה כמה שעות ביום למסחר. חלק מהמניות שבהן הוא השקיע היו לטווח ארוך וחלק לטווח קצר. הוא השקיע גם בקריפטו. באותה תקופה קראתי עיתונות כלכלית אבל לא הבנתי הרבה במסחר. לקחתי קורס בזום ומשם התקדמתי".

אחרי תקופה קצרה, אורי החליט להשקיע דווקא במטבעות דיגיטליים. קריפטו, בשמם המוכר יותר. הוא החליט לרכוש כמה מטבעות, רשם תשואה נאה ("בפק"ם הרווחתי חצי אחוז לשנה בקושי") והחליט להשקיע. "אחרי שנתיים, אני יכול לומר שיש לי עוד הרבה מה ללמוד, אבל אני בדרך הנכונה. ניהלתי את התיק בצורה חכמה, דרך ברוקר. גרפתי 10 אחוז ב-3 חודשים וזה היה מדהים. בדרך כלל, אני אדם ששונא סיכון. אבל למדתי ששוק ההון מתאים לכל אדם. אם אתה יודע להשקיע נכון וחכם, אין סיבה שלא תצליח".

היציאה לחירות כלכלית שינתה את אורי ובעיקר הוכיחה – לא משנה אם אתה חייל משוחרר בן 22 עם חלומות על חופים זהובים או פנסיונר שזה עתה התחיל ללמוד – הדרך הנכונה להתחיל עם שוק ההון מתחילה בהחלטה מהירה.

כך בדיוק הפכה שירן, 30, מסטודנטית לשוק ההון לנדבך חשוב בצוות הברוקרים המצליח של בנק השקעות מוביל. ויש עוד המון סיפורים מרגשים שאינם נדירים בקרב המוני ישראלים שהחלו לעסוק בתחום דווקא בתקופת הקורונה.

אם גם אתם שם וחולמים לצאת לחירות כלכלית, אתם יודעים מה הצעד הבא שלכם – כזה שיהפוך אתכם לסיפור המרכזי בכתבה הבאה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

"סוחרים בתחפושת": האם אתם באמת יודעים לסחור בשוק ההון?

WhatsApp זמינים לכל שאלה