מהי פקודת לימיט ובמה היא שונה מפקודת מרקט, האם יש הבדל בין הפקודות בין הבורסה בתל אביב ובניו יורק, וגם: האם קיימות פקודות שלא שמענו עליהן? עבור סוחרים מתחילים ומתקדמים: אלו פקודות מסחר בבורסה שאתם חייבים לדעת עליהן

פקודות מסחר בבורסה

במקום לבהות שעות במסך, שימו פקודה ופנו לעיסוקים אחרים | צילום: austin distel


כיום, רבים מאיתנו יכולים לסחור בבורסה באופן עצמאי. כך ניתן לקנות בקלות מניות, אגרות חוב מכל סוג, קרנות סל על מדדים ועוד. אבל כדי לסחור, חשוב להכיר את הכללים, שבאים לידי ביטוי בפקודות מסחר בבורסה. הפקודות הללו בעלות חשיבות עצומה לכל מי שרוצה לסחור משום שבאמצעותן תוכלו לסחור לא רק בצורה פשוטה וחכמה יותר, אלא גם בצורה יעילה שתחסוך להם זמן ובעיקר – לחץ מיותר.

כפי שנפרט בהמשך, הבורסה בתל אביב, בניגוד לבורסה בניו יורק, מחולקת למספר שלבי מסחר. השלב המרכזי והארוך נקרא "שלב מסחר רציף", שמאפשר מפגש ישיר בין קונים ומוכרים בזמן אמת. שני השלבים האחרים הם מכרז הפתיחה ומכרז הנעילה, שמאפשרים לקנות או למכור ניירות ערך כחלק מצורת מכרז, ולא בעסקה מיידית מול סוחר אחר. לכן, סיכמנו עבורכם את הפקודות המרכזיות והחשובות משתי הבורסות.

פקודות לימיט (limit)

סוחרים מתחילים רבים חוזרים על אותה המדיניות: הם יושבים שעות מול המסכים, מנסים לנתח את מצב העסקה ולא מסוגלים להתפנות לחייהם או לעסקאות אחרות, שדורשות מהם זמן. זה קורה בעיקר בגלל סיבה מרכזית אחת: אנשים ממתינים שמניה תגיע למחיר מסוים כדי לרכוש אותה.

סוחרים מנוסים וחכמים, שעברו את השלב שבו הם בוהים במסך כדי לבצע עסקה, משגרים "פקודת לימיט" – פקודה שקובעת מראש באיזה מחיר מערכת המסחר תרכוש או תמכור את המניה עבורכם. כשמדברים על פקודות מסחר בבורסה, מדובר באחת הפקודות הנפוצות ביותר. 

כשאתם רוצים להחליט על פקודת לימיט, ישנם שני פרמטרים חשובים – רף המחיר, שהינו מינימלי או מקסימלי, וכמות המניות שאתם רוצים לממש או לקנות. למשל: סוחר מסוים רוצה לקנות 100 מניות של חברת טסלה, אבל הוא מוכן לבצע את הפקודה רק אם היא תגיע ל-650 דולר, כשהמחיר הנוכחי עומד על 678 דולר. באמצעות פקודת לימיט, הוא יכול להגדיר רכישה של המניות, עם המספר שהגדיר מראש, כאשר המניה תגיע למחיר הזה. לעתים, כמובן, לא מתאפשרת רכישה של כל המניות ורק חלקן עוברות לרשותו. הסיבה: לא תמיד כל המניות זמינות במחיר הזה.

כמובן, ניתן לתת פקודה לכל מחיר שתרצו. למשל, אם סוחר רצה לרכוש 200 מניות טסלה – במידה והמחיר יירד ל-630 דולר, או לכל מחיר אחר, הוא יכול לבצע זאת באמצעות פקודת לימיט, מבלי להמתין שעות מול המסך. כך, הוא יוכל להתפנות לעיסוקיו ולפעולות נוספות שהוא רוצה לבצע.

פקודת סטופ לימיט (stop limit)

למעשה, מדובר בפקודת לימיט רגילה אך היא מתבצעת רק בטריגר מסוים. כאשר שער המניה עולה, יורד או שווה לערך שהגדרתם מראש בפקודה.

כך למשל, אם מניה מסוימת נסחרת כרגע במחיר 99 דולר ואתם רוצים לקנות אותה רק שהיא תעבור את קו ההתנגדות של מחיר 100 דולר, פקודת סטופ לימיט מאפשרת לכם לעשות את זה – מחיר הסטופ יהיה הטריגר (המחיר שבו אתם רוצים שהפקודה תשודר לבורסה) למשל, 101 דולר ומחיר הלימיט יהיה המחיר המקסימלי שאתם מוכנים לקנות כל מניה, למשל, 101.5 דולר

במקרה כזה, פקודות הסטופ לימיט תופעל כאשר מחיר המניה יגיע ל 100 דולר והמחיר שתשלמו עבור המניה לא יהיה גבוה מ 101.5 דולר.

פקודה זו קיימת גם בבורסה בתל אביב.

פקודות מרקט (market)

בניגוד לפקודת לימיט, שמגבילה את המחיר שבו המערכת תממש או תקנה עבורכם מניות, פקודת מרקט מבצע את אותה פעולה, רק במחיר הנוכחי. כלומר, כאן מדובר על רכישת מניות מבלי לתזמן או לקבוע את המחיר – אלא רכישה במחיר הקיים.

למשל, אדם רצה לרכוש 100 מניות של חברה מסוימת. אם יבצע פקודת מרקט, המשמעות היא שהמערכת תרכוש אותן בעבורו בכל מחיר. סוחרים רבים נזהרים מפקודה זו משום שלעתים ניתנת פקודה על רכישת מניה ואז מחירה קופץ תוך שניות. למעשה, הרוכש התחייב לרכוש את המניות בכל סכום ולכן רבים מעדיפים להימנע מכך ולרכוש את המניות במחיר קבוע מראש.

קראו עוד: פקודות מרקט ולימיט – מה ההבדל בניהן?

כפי שציינו קודם לכן, בבורסה בתל אביב קיימות עוד שתי פקודות מסחר. המסחר היומי נחלק לשלושה שלבים – פתיחה, מסחר רציף ונעילה. ישנן פקודות שמיועדות עבור שלבים ספציפיים במסחר. פקודת LMO (limit open) היא פקודת לימיט לשלב הפתיחה בלבד. כאשר המערכת לא תצליח לבצע רכישה, היא תבוטל ולא תעבור לשלב הבא. בניגוד אליה, LMC (limit close) היא פקודת לימיט לשלב האחרון (נעילה). כשהמערכת לא תרכוש את המניה בשלב הזה, הרכישה תבוטל.

והנה דוגמא לעוד כמה הוראות מותנות במסחר בוול סטריט:

פקודת סטופ לוס (stop loss)

רבים מאיתנו נכנסים לעסקה, אבל לא ממש יודעים איך לצאת ממנה בזמן הנכון. לכולנו קורה שעסקה מסוימת לא הצליחה. אתם יושבים מול המסך, בוהים בו במשך דקות אחדות ומקווים שמשהו ישתנה. אבל ההפסד ממשיך לגדול. אתם נכנסים ללחץ והדבר מוביל לסחרור.

כדי למנוע מצבים כאלה, כדאי שתקבעו "פקודת הגנה" על התיק שלכם. המשמעות היא פשוטה: סגירת עסקה בהפסד ידוע מראש. כיום, להחליט באופן רציונלי מראש מה תהיה פקודת ההגנה זה עניין לא פשוט ולעתים יכול לקחת לנו מספר ימים. תוך כדי עסקה, הדבר אף מורכב יותר – משום שאתם נמצאים תחת לחץ.

כשאתה חסר ניסיון, אתה מונע לעתים מפחד וחמדנות. עצירת ההפסד היא קריטית במסחר. פקודת ההגנה מאפשרת לך להתחיל את העסקה בלי לדעת כמה תרוויח ממנה, אבל לקבוע מראש כמה תפסיד במקרה שבו נייר הערך יירד. פקודה זו קיימת גם בבורסה בתל אביב.

פקודת OCO

ההוראה הזאת מאפשרת לשלב שתי פקודות מקבילות. ביצוע של אחת מהן מבטל את ההוראה השנייה. כך למשל, אחרי רכישת מניה תהיו מעוניינים למכור אותה ברווח אך אתם לא רוצים להיות חשופים לירידות מסוימות. תוכלו לשלוח פקודת OCO לשתי הוראות במקביל: מצד אחד הוראת מכירה בלימיט במחיר הגבוה ממחיר המניה. בנוסף, הוראת STOP LOSS במחיר נמוך ממחיר המניה. כך תשלבו למעשה שתי פקודות מוכרות בשוק. חשוב לציין: כאשר תתבצע פקודת סטופ לוס תבוטל אוטומטית פקודות הלימיט – ולהפך.

פקודת טריילינג (trailing)

פקודה "מתוחכמת" שמשרתת גם סוחרים לטווח קצר וגם משקיעים לטווח ארוך.

בפקודה הזאת, מחיר הטריגר משתנה. וניתן להגדיר שמניה תימכר באופן אוטומטי ברגע שתרד בסכום מסוים או באחוז מסוים מהשער הגבוה ביותר אליו הגיעה מאז נשלחה ההוראה.

כלומר, אם ההוראה למכירה ניתנה כאשר מחיר המניה עמד על 100 דולרים והגדרתם טריגר של 10% – מחיר המניה יכול לעלות עד ל-120 דולרים ופעולת המכירה ללא תתבצע כל עוד בדרך לא הייתה ירידה של 10%.

ככה, התנודתיות במחיר המניה לא תשנה לכם ורק ברגע שבו המחיר יירד ב-10 אחוז מהשיא אליו המניה הגיעה (120 דולר במקרה שלנו) היא תימכר. כלומר, המכירה תתבצע במחיר של 108 דולרים – 10 אחוז פחות מהשיא. אם, לדוגמה, הגדרתם טריילינג בטריגר של 10 דולרים, המניה תימכר במחיר של 110 דולרים.

פקודת טייק פרופיט (take profit)

זוכרים את פקודת סטופ לימיט בה התמקדנו קודם? אז זאת בדיוק הפעולה ההפוכה. החלטתם לבצע מכירה כשהמניה תגיע לרווח של 20%? היא תימכר אוטומטית ברגע שמחירה יטפס ל-120. בפקודה זאת, המניה תימכר במידה ושער המניה יהיה שווה או גבוה לאחוז הרווח שהגדרתם. 

Buy Above

כשמה כן היא, הפקודה הזאת נועדה לרכוש מניה רק לאחר שהיא חוצה את רף המחיר שקבעתם בהוראה. הסוחר מגדיר לא רק את רף, אלא גם מחיר מרבי שהוא מוכן לשלם עבור מניה. כלומר, אם המחיר חצה רף מסוים, המערכת לא תוכל לרכוש מניות בכל מחיר שתרצה, אלא רק כאלה שלא עברו את הרף שנקבע.

חשוב לציין כי מדובר בהוראה שניתנת בבורסה בתל אביב בלבד. בכלל, ההבדל העיקרי בפקודות בין הבורסה בניו יורק לזו בתל אביב הוא זמן הפעלת הטריגר. בבורסה בישראל, הטריגר מופעל לפי שער העסקה האחרונה, אולם בוול סטריט הוא מופעל לפי שערי היצע וביקוש. בעוד שבוול סטריט הוראות הסטופ משמשות לקנייה ומכירה, בישראל הן משמשות למכירה בלבד. לכן, הוראת הקניה בסטופ לימיט קיבלה את השם Buy Above.

פקודת ריינג' (range)

פקודת ה-Range פירושה הזנת פקודת יעד ופקודת הגנה בו זמנית. מדובר בפקודה חכמה שמציבה לנו אפשרויות יציאה מפוזיציה. מצד אחד, פקודה שתוציא אותנו מפוזיציה אבל היא תופעל על המניות שאנחנו רוצים ומצד שני תוציא אותנו עם פקודת מרקט.

במילים פשוטות: ההגנה מגיעה בצורת מרקט – למכור את כל הסחורה, במחיר שהצבנו, עכשיו. מדובר בפקודת מרקט בביצוע עצמו – ממתינה שהמניה תגיע למטה או למעלה, אבל ברגע שהיא נוגעת בשני הטווחים שלי, הטווח השני מבוטל אוטומטית. מטרת הפקודה היא להגן עליכם ברווחים וגם בהפסדים.

האם קיימות פקודות מיוחדות נוספות למסחר בבורסה?

בהחלט. קיימות פקודות שמתבססות על ההוראות הבסיסיות של לימיט ומרקט, אך בשילוב הוראות מסוימות. כך למשל, פקודת IOC – פירושה "בצע" או "בטל" מיד. מדובר בפקודת לימיט שצריכה להתבצע מיידית. אם לא תתבצע בשלמותה, הפקודה תבוטל. לעתים נוצר מצב בו הפקודה בוצעה בחלקה ולכן החלק שלא בוצע יבוטל מיידית.

פקודה נוספת שאינה מותנית היא FOK (Fill Or Kill) שפרושה: ביצוע מיידי להכל. הפקודה הזאת אינה מותנית מכיוון שהיא תתבצע רק אם היא בוצע במלואה. אם הייתה אפשרות לביצוע של מכירה או קניית חלק מהמניות, היא לא תתקיים.

פקודת נוספת היא פקודת ICE – הקרחון. כשם שקרחונים נמסים לאט, גם הפקודה תבוצע בהדרגה ולכן היא נקראת כך. מדובר למעשה בפקודות לימיט בכמות גדולה. המשמעות: תחילה תבוצע הפקודה על חלק מהכמות שהגדרנו ואז, לאחר שהושלמה הפעולה, תבוצע פעולה נוספת. כיצד זה מתבצע? מבצעים לימיט ומגדירים כמות ראשונית לכמות נוספת שתבוצע מיד אחריה.

עד מתי הפקודה שלכם תמתין לביצוע?

תוקף הפקודה שאתם משדרים לבורסה גם חשוב כדי למנוע אי נעימויות.

בעוד שבבורסה הישראלית ניתן לבחור את טווח התאריכים בהם הפקודה תמתין לביצוע במחשבי הבורסה כמעט ללא הגבלה, בבורסה האמריקאית ניתן לבחור בין הוראה יומית (daily) לבין הוראה מתמשכת לטווח של עד 60 ימים או עד הביטול שלה (GTC – Good Till Cancel).

חשוב לבחור בתוקף הנכון ולהיות במעקב כדי למנוע אי נעימויות. לא פעם קרו מצבים למשקיעים וסוחרים שבחרו בתוקף לא נכון, למשל, לפקודת סטופ-לוס ונחרדו לדעת שההוראה לא התממשה כי פקע לה התוקף והמניה שהם קנו הגיע להפסד צורם.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

מר

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

הציוץ היקר בהיסטוריה: מדוע אילון מאסק הקפיא את עסקת טוויטר?

קטי ווד (Cathie Wood)

ג'ורג' סורוס (George Soros)

וורן באפט (Warren Buffett)

WhatsApp זמינים לכל שאלה