מי אמר "20 שנה לוקח לבנות מוניטין, חמש דקות לוקח להרוס אותו" ולמה "שוק שורי נולד משליליות, צומח על ספקנות, מתבגר על חיוביות ומת מזחיחות"? 15 הציטוטים של המשקיעים הגדולים שכדאי לכם להכיר לפני שאתם משקיעים את השקל הראשון

 

וורן באפט אמר פעם ש"התנודתיות בשוק היא חבר ולא אויב. הפיקו רווח מטיפשות במקום להשתתף בה". אז נכון, באפט ידע להרוויח לא מעט כסף מחוסר ההבנה של אחרים. 

אבל לצד האמרה הזאת, היו לו, בדיוק כמו למשקיעים גדולים אחרים בשוק ההון, ציטוטים נוספים בלתי נשכחים. חלק מהם מהווים עד היום השראה לא רק למשקיעים, אלא לחברות גדולות בעולם. 

מיוחד לאינסיידרס: רגע לפני שאתם שמים את הכסף, הנה 15 הציטוטים שהכי אהבנו וכדאי לכם לשנן ולזכור.

"הכלל הראשון: אל תפסידו כסף. השני: אל תשכחו את הכלל הראשון" (וורן באפט)

וורן באפט הבין את כלל הבסיסי בשוק ההון עוד הרבה לפני כולם: אנשים רבים הרוויחו הרבה כסף, אבל אחרים שהפסידו אותו לא יזכו בו לעולם. באפט מלמד אותנו שיעור חשוב בחיים, במקום לחשוב כמה אפשר להרוויח, אולי לחשוב כמה אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להפסיד. 

אז כן, באפט אמר בעצמו פעם שמי שלא מסוגל לראות מניות שצונחות ב-50 אחוז ויותר, שלא ישקיע. זה אולי קצת סותר את המשפט הראשון שאמר, אבל מי אנחנו שנעביר ביקורת על באפט, הא?

"אם הייתי נכשל לא הייתי מתחרט על כך, אבל אם לא הייתי עושה, זה היה הדבר היחיד שהייתי מתחרט עליו" (ג'ף בזוס)

מנכ"ל אמזון ידוע באמירותיו השנונות והנה אחת מהן, שמלמדת אותנו שבעולם העסקים ובחיים בכלל, צריך לעתים לקחת סיכון כדי להצליח. המשפט הזה של בזוס הפך לכלי שגור גם בבתי הספר לכלכלה: לא צריך לחשוש מכישלון, אלא מהאפשרות שלא תנסה ללכת אחר החלום.

"כמה מיליונרים אתם מכירים שהפכו לעשירים באמצעות השקעה בתכנית חיסכון?" (רוברט ג' אלאן)

רוברט ג' אלאן הוא מחבר של כמה מהספרים הכלכליים המצליחים בהיסטוריה. שני המוכרים שלו הם Nothing Down ו-Creating Wealth. שניהם נמכרו ביותר ממיליון עותקים. גם סיפרו "מיליונר ברגע" זכה להצלחה.

המשפט הזה, כך נראה, תקף כמעט לכל תחום בחיים. לכל סיכון יש סיכוי, מסביר אלאן. אם אתם רוצים ללכת על בטוח, כנראה שתקבלו פחות עבור מה שאתם עושים. אם תיקחו סיכון, תגלו שאתם יכולים להפסיד מעט יותר, אבל להגיע לרווחים הרבה יותר גדולים ממה שחשבתם.

"עשיתי כל כך הרבה טעויות בניהול החברה עד כה, כל טעות שאתם יכולים לחשוב עליה. סיפור פייסבוק הוא דוגמה מצוינת לאיך לבנות מוצר שאנשים אוהבים ולעשות הרבה טעויות בדרך" (מארק צוקרברג)

מייסד פייסבוק עשה את הונו דרך הרשת החברתית, אבל סיפק במהלך השנים כמה ציטוטים מעניינים לגבי הדרך שעשה. כאן מנסה מייסד פייסבוק להסביר שהדרך להתעשרותו וליצירת הרשת החברתית המצליחה בעולם הייתה רצופה בכשלונות. זהו מסר לכל אחד ואחד מאיתנו על המכשולים שאנו עובדים בדרך למקום אחד – הצלחה.

"לאפשר להפסדים לרוץ זאת השגיאה המשמעותית שנעשית על ידי רוב המשקיעים" (בנג'מין גראהם)

מסחר בשוק ההון הוא עניין מנטלי. פעמים רבות, חשוב יותר להבין את החשיבות של המשפט הזה, על פני להיות בעל ידע עצום בשוק ההון.

בעבר הוכח כבר מספר פעמים שמשקיעים שלא מוכנים לקבל את ההפסד, בדרך כלל נשארים בלי כלום. הכלכלן האמריקאי שהיה בעל השפעה אמר את המשפט הזה בהיותו המייסד הבלתי מעורער של השקעות הערך. רוצים לדעת מי היה התלמיד שלו? וורן באפט. עכשיו תגללו לציטוט הבא.

"20 שנה לוקח לבנות מוניטין. חמש דקות לוקח להרוס אותו" (וורן באפט)

מייסד ברקשייר האת'וויי בעוד אמרה גאונית שלאחריה הוסיף ש"אם תחשבו עליה, תעשו דברים אחרים".

המשפט הזה של באפט חקוק גם הוא בספרי ההיסטוריה של שוק ההון, בעיקר בשל לקחי העבר. אנשים רבים צברו כסף רב בתקופה ארוכה, אבל בטעות אחת קטנה, בדיוק כמו בחיים, הצליחו להפסיד הכל.

לא משנה כמה תטפחו את העץ שלכם, אם אחרי מספר שנים ניתקתם אותו בטעות מהשורש, הוא כבר לא יחזור להיות מה שהיה. כך בדיוק זה עם הכסף שלכם. תחשבו כמה כוכבים מהוליווד יכלו להציל את חייהם אם רק היו חושבים על המשפט הזה קצת יותר לעומק.

"כשזורם דם ברחובות, זה הזמן שלכם לקנות" (הברון רוטשילד)

אז כן, לבחירת מניות וכמעט לכל החלטה שתקבלו בשוק ההון, יש מילת מפתח: טיימינג. אם תצליחו לקנות מניה של חברה בתקופה לא טובה, כנראה שתפסידו. אם תרכשו מניה של חברה מפסידה בטיימינג טוב, אתם עלולים להתעשר מאוד.

הברון דה רוטשילד חזה עוד לפני העידן המודרני וגם הרבה לאחר מותו מה יכול לקרות במצבי משבר, כמו ב"שפל הגדול ב-1929", "בועת הדוט. קום" בהמשך הדרך ו"משבר הסאב פריים" שהתפוצץ ב-2008.

"אם תחליט שאתה עושה רק את הדברים שאתה יודע שהולכים לעבוד, תשאיר הזדמנויות רבות על השולחן" (ג'ף בזוס)

עוד אמרה מנצחת של מנכ"ל אמזון, שממחיש לכולנו פעם נוספת מדוע צריך להוציא את הראש מחוץ לקופסה ולחפש פתרונות יצירתיים. רק בדרך הזו, הוא מסביר בהמשך, אפשר להצליח ולצאת מאזור הנוחות.

כמה פעמים הרגשתם שאתם עושים את אותו דבר ומקבלים את אותן תוצאות? בזוס מזהה הזדמנות אחרת לגמרי: זאת שלא כתובה בספר החוקים שיצרתם לעצמכם.

"אם משהו חשוב מספיק, כדאי לנסות – גם אם התוצאה הסבירה היא כישלון" (אילון מאסק)

מייסד טסלה הוא אחד האנשים הכי מצליחים בעולם בעשור האחרון, אולי אפילו המצליח שבהם. את המונח הבא הוא טבע לאחר שהצליח לשבור פעם אחר פעם את תחזיות האנליסטים באשר לחברות שבבעלותו. מאסק מנסה להסביר שעבר דרך כישלונות בדרך להצלחה שלו.

"השוק יכול להישאר נטול היגיון יותר זמן מאשר היכולת שלך להישאר בעל כושר פירעון" (ג'ון מיינרד קיינס)

כל תלמיד בבית ספר לכלכלה בעולם מכיר את אבי אסכולת הכלכלה הקיינסיאנית. הכלכלן הבריטי שהגה תורה שלמה סביב מהפכה במחשבה הכלכלית של הקפיטליזם, טען שכדי להבטיח צמיחה כלכלית, יש צורך בהתערבות כלכלית.

במשפט הזה, קיינס מנסה להסביר שלשוק אין חוקים ושהוא מסוגל לשדר אי יציבות לטווח ארוך, אפילו יותר ממה שחשבת. ומה עם התיאוריות השונות שמדברות על גלים ושוק שחוזר על עצמו? ובכן, מי צריך עוד תיאוריות כשיש לך אחת משלך?

"שוק שורי נולד משליליות, צומח על ספקנות, מתבגר על חיוביות ומת מזחיחות" (ג'ון טמפלטון)

סר טמפלטון היה נדבן אמריקאי ידוע ואיש עסקים מצליח. שמו מוכר בשל הקרן שהוקמה על שמו בשנות ה-80 ומנהלים כיום מאות מליוני דולרים. טמפלטון ידוע ביצירתיות שלו. הוא היה לאחד האנשים הראשונים שפיזרו את ההשקעות שלהם מחוץ לארצות הברית.

האמרה הזאת מסבירה היטב איך טמפלטון עשה כסף. הוא מסביר שכל אירוע חיובי בשוק ההון נולד מאירוע שלילי וצומח, עד שרבים וטובים מאבדים את כספם בשל זחיחות. עניין מנטלי, זוכרים?

 "על פי ניסיוני, סיפורי הצלחה מן העבר, אינם רלוונטיים יותר להווה. עלינו להמשיך ולהמציא את עצמנו מחדש" (אקירה מורי)

אקירה מורי הוא יו"ר הדירקטוריון של אמון מורי, ענקית הנדל"ן מטוקיו. זהו אחד הציטוטים המוכרים שלו. מורי ניסה להסביר כי מלבד נכסי נדל"ן, אין כמעט דבר שעומד במקום. הוא טוען כי רמת הסיכון פתוחה וההשקעה הזו בטוחה יותר. הסיכון הנמוך ביותר עם הרווח הגבוה ביותר.

"אנחנו מנסים להיות פחדנים כאשר אחרים חמדנים ולהיות חמדנים כאשר אחרים פחדנים" (וורן באפט)

עוד משפט מנצח של אחד המשקיעים הגדולים בכל הזמנים, אם לא הגדול שבהם. כהרגלו, באפט מסביר כי החשיבות של שליטה עצמית ומנטליות אינה פחותה מאשר מידע על השוק. לא סתם אמר פעם כי מספיקה מנת משכל של 25 כדי להפוך למשקיע מצליח.

התמונה הזאת מעלה באופן מיידי תמונה מוכרת משוק המניות: אנחנו חוששים למכור כאשר משקיעים אחרים משתוקקים למניות שלנו שנמצאות בעליה, אבל מנסים לנצל מומנטום בשוק כדי לקחת מאחרים את מה שהם כל כך חוששים ממנו.

"כאשר הנרי פורד יצר מכוניות זולות ואמינות, אנשים אמרו: 'לא, רע בסוס?'. זה היה הימור ענק שעשה. וזה עבד" (אילון מאסק)

עוד ציטוט נהדר של מייסד טסלה, שהפך לביטוי שגור בעולם הכלכלי. חברות רבות מנסות לייצר דברים חדשניים ולפעמים נתקבלות בבוז מהסביבה. מאסק מדביר בדרכו השנונה, שהיצירות הגדולות ביותר נוצרו לאחר שאף אחד לא ממש האמין בהן. אחרת, כנראה שהיינו רוכבים על חמור עד היום.

"אל תמתין כדי לקנות נדל”ן. קנה נדל”ן ותמתין" (ט. הארב אקר)

מייצר רב המכר "לחשוב כמו מליונר", הפך בעברו מיזם כושל למליונר. כיום, בזכות הביטויים השגורים בפיו, הוא הפך למרצה מבוקש בעולם. אקר ניסה ללמד אותנו שלוש נקודות חשובות על עולם ההשקעות והנדל"ן:

  1. בעולם ההשקעות צריך לדעת מתי להפסיק לחשוב ולעשות.

  2. השקעת נדל"ן מסתיימת ברווח. היא לא שאלה של "האם" אלא "מתי".

  3. המתנה להשקעת נדל"ן טובה לא מובילה לשום מקום. המתנה לאחר ההשקעה מובילה לרווח.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה