מה זה רדיט, למה הקהילה הזאת משגעת את השוק ולמה פורום אחד, WallStreetBets, גורם לקרנות הגידור הגדולות להתפתל ומאיים גם על ההשקעה שלכם? הסיפור הכי דמיוני (ומציאותי) ששמעתם בשוק ההון

רדיט

כך זה נראה. קהילת הפורומים המשפיעה בעולם | צילום מסך: אתר Reddit


בימים הראשונים של 2021 זה הכה בנו. המניה המוכרת גיימסטופ קפצה בעשרות אחוזים והקפיצה את כל השוק. פתאום, מניות אלמוניות יחסית כמו רשת בתי הקולנוע AMC עלו ביותר מ-300% והכל הוביל למקום אחד: קהילת פורומים מצומצמת שמשגעת את השוק – קהילת הרדיט.

עד שזיהו את מקור הבעיה, אף אחד לא הבין מה מקור העלייה המוזרה של מניית גיימסטופ. שום דבר מעניין לא קדם לאירוע המטלטל הזה. ברגע אחד קטן, רשת חנויות משחקי המחשב הפכה ממניה משעממת לכותרת המרכזית של עיתוני הבוקר בניו יורק ובעולם כולו.

וכמו שעלתה, כך ירדה. ברגע אחד, בו משפט אחד בקהילת הרדיט (Reddit), הפורום הכי משפיע של שוק ההון – הוביל לתזוזת עשרות מיליוני דולרים. רגע אחד בו החליטו כמה אנשים צעירים לקחת את המונח הרצת מניות צעד אחד קדימה, להביא אותו לקדמת הבמה.

מהו הפורום המכונה רדיט ואיך יכולה קבוצה של אנשים לטלטל בכזאת קלות את שוק ההון? זה בדיוק מה שבדקנו.

מה זה רדיט?

לפני שנצלול פנימה, חשוב להבהיר מה זה רדיט ואיך הוא נוצר. ובכן, מדובר במדיה חברתית לכל דבר ועניין. במקרה הזה, זוהי מערכת מקוונת, מעין בלוג, שהמשתמשים בו יכולים לשתף תכנים.

זה יכול להיות שיתוף של טקסטים מסוימים, קישורים, או אפילו החלפת דעות. המפרסמים שמקבלים הכי הרבה צפיות זוכים לדירוג גבוה וכך עולים ב"סולם" הקהילה. זה יכול להיות פורום אימהות על גידול תינוקות או פורום חקלאים על מצב פירות ההדר באזור פורטוגל.

לרדיט יש תכנים רבים, לא כולם קשורים לשוק ההון. קרנה של המדיה החברתית עלה בעקבות ההשפעה הרבה על השוק. היכולת של האקרים או סתם חובבי שוק ההון צעירים להשפיע על החברות הגדולות יצר באז סביבה.

האנשים שרשומים לאתר מכונים בשם redditors. כשהם לוקחים חלק בדירוג האיכות הם מסייעים לרמת החשיפה של מפרסמים אחרים. ישנם תחומי עניין רבים וכל אחד משתייך לתחום שאותו הוא בוחר.

אבל איך זה קשור לשוק ההון? הרי בשביל כך התכנסנו. ובכן, אחד הפורומים המוכרים ברדיט הוא WallStreetBets העוסק בתחזיות לגבי מניות הנסחרות בניו יורק. כך למשל, כאשר אחד הסוחרים המוכרים בפורום הודיע כי הגדיל את אחזקתו במניה מסוימת, מחירה נסק.

זה קרה כי משקיעים רבים רכשו את המניה ומיהרו למכור אותה ברגע שיצאה "פקודת מכירה" על ידי חברי הפורום. מה שקרה אחר כך, זה כבר סיפור אחר. אבל זה ממחיש בדיוק את עולם הרדיט: שמועות שמטלטלות את השוק תוך שניות. כפי שבפורום הורות יקראו לכם לרכוש מוצר מסוים, כך גם כאן. רק שבפורום הזה, מדובר במאות מיליונים. ואפילו יותר. זה קרה עם גיימסטופ והגיע עד למסחר בקריפטו, למהפך שעשה מטבע הדוג'קוין.

חברות הענק בפאניקה

דרך הסיפור שהזכרנו בפתיח, אפשר לקבל הצצה אל מאחורי הקלעים של הקהילה הכי חמה, זאת שיכולה לבצע שורט ובאחת, לגרום לחברות ענק לקרוס או לחשב מסלול מחדש.

נחזור לגיימסטופ. חברת משחקי המחשב שהייתה פרוסה בקניונים היא זאת שחישבה מסלול מחדש. משבר הקורונה פגע בה קשות. בקהילת ה-WallStreetBets, פורום של משתמשים, המכיל המוני צעירים צעירים, בנושא שוק ההון – החליטו לעשות מעשה.

רבים טענו כי המניה נסחרת בחסר ומיהרו לרכוש אותה דרך פלטפורמת המסחר רובינהוד. השווי עלה, ואפילו מייסד טסלה אלון מאסק לא נשאר אדיש. "GAMESTONK", הוא צייץ בטוויטר. בכמה שניות, היא נסקה בעשרות אחוזים כלפי מעלה.

זהו כמובן לא הביטוי היחיד ששגור בפיהם של חברי הקהילה. Papa Musk, למשל, הוא כינוי ל"אליל" של יקיריהם – מאסק. Meme Stock הוא כינוי למניות שנוטות לתנודתיות קיצונית בערך שלהן.

ועוד אחד, כדי שתתרשמו: YOLO הוא לא שמו של מעדן חלב עבור משתמשי הפורום, אלא ראשי תיבות. you only live once, כוונת המשורר. אם זיהיתם את הביטוי הזה, הוא אומר שהם זיהו מניה עם פוטנציאל רווח עצום תוך זמן קצר.

wallstreetbets

כאן הכל קורה. פורום wallstreetbets | צילום מסך: מתוך אתר רדיט

איך הם מריצים מניות ומטבעות?

דוגמא טובה להרצת מניות קשורה למניות רשת בתי הקולנוע AMC. במאי 2021 החליטו חברי הפורום "להזניק" את המניה שנסקה במאות אחוזים וב-50% תוך שבועיים. אז לצד חזרת אזרחי העולם לבתי הקולנוע, הייתה מעורבות רצינית של חברי הקהילה. איך? דרך המלצות שעוברות דרך המסכים שלהם.

לחברי קהילת הרדיט יש מילון מונחים שלא תבינו אם אתם לא שם. "תחזיקו" (Hold) היא אחת המילים הנפוצות. דרך משפט אחד חברי הפורום יחזיקו במניה עד שיוחלט אחרת. כך, הם אומרים, אפשר לנצח גם את השורטיסטים שמשחקים במגרש של הגדולים – וול סטריט. 

ההוראות האלה ניתנות גם בניגוד גמור להחלטה של השחקנים הגדולים. המלחמה הזאת החלה בניצוחם של חברי פורום קטנים וגלשה עד לאלימות כלכלית כנגד כל מי שיפר את הצו שלהם. 

כפי שהם דרשו להשקיע מידית במניית בתי הקולנוע, כך הם החזיקו אותה בזמן שהשוק חווה טלטלה. זה נגמר בנסיקה ואפילו ברווח עצום לחלק ממובילי הדעה בפורום.

כשהם החליטו להילחם בחברות הגדולות, הם טלטלו את השוק.

כשהם החליטו לרכוש מניה מסוימת בכל הכוח, אפילו המנכ"לים הטובים בעולם רעדו מהם.

כיום, קשה לקרוא ל-WSB (קיצור של WallStreetBets) רק פורום. יש בו מעל 7 מיליון חברים. לפי נתונים שפורסמו בעבר, קרנות גידור ברחבי העולם הפסידו עשרות מיליארדי דולרים בגלל מה שמכונה "המשחק הזה".

כשחברי הקהילה הרגישו שקרן גידור מסוימת הגזימה, הם פשוט הימרו נגדה תוך הפעלת אסטרטגיית שורט. כשמניה אלמונית יחסית כמו גיימסטופ מזנקת ביותר מ-1000% תוך מספר חודשים, כנראה שזה עובד. כשבלקברי נהנתה לכאורה מהשקעות של הרדיטים, אף אחד כבר לא הרים גבה. חברי הקהילה כאן, ומבחינתם – לתמיד.

מדוע צריך להיזהר?

במהלך תחילת 2022 היה שהטיל ספק אודות עתידו של הפורום. אז נכון, תקופת הקורונה ב-2021 הייתה הזמן הטוב ביותר להתעדכן במניות החמות דרך העמוד של WallStreetBets, אבל לצד רבים הפעילים בו רבים מדווחים כי נטשו.

השימוש ברדיט הוא מסוכן, לכל הדעות. לא מעט פעמים בעבר קרה מצב שבו חבר פורום מסוים המליץ לרכוש מניה מסוימת, אבל היא לא זינקה והשאירה משקיעים עם הפסדים.

צריך להבין, המלצה הרדיט יכולה להיות שקולה להמלצת אדם מהרחוב. אתם לא יודעים מי עומד מאחוריה ואל תהיו בטוחים שרכישת מניה בזמן לא נכון, תניב לכם רווח. לעתים, משקיעים נכנסים לפוזיציה מסוכנת קרוב לשיא ואז המניה מתרסקת.

לא הייתם רוצים שחברי הקהילה יתבדחו על חשבונכם ויקראו לכם Bagholder – כינוי סודי בפורום למי שאיבד את כל כספו בעקבות פוזיציה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה