מיהי קטי ווד, מייסדת ARK והמשקיעה האמריקאית שמשגעת את שוק ההון? ולמה, אחרי הנסיקה המטורפת של 2021, כדאי שנאמין לה בעקבות הירידות שהגיעו אחרי? קווים לדמותה של האישה החזקה בשוק

קטי ווד

תנודתית, אבל יציבה בראש רשימת הנשים המצליחות בעולם. קטי ווד | צילום: עמוד האינסטגרם של קטי ווד


קטי (קתרין) ווד היא משקיעה אמריקאית ומייסדת חברת ההשקעות Ark Invest. ווד, ילידת 1955, נחשבת בעיניי רבים כמשקיעה הגדולה ביותר בעולם. הסיבות לכך מגוונות אבל דבר אחד בטוח – האשה הזאת שינתה את פניו של המסחר בבורסה. כפי שתראו מיד, סיפור החיים שלה והדרך לצמרת מסקרן לא פחות מאשר של חמשת עשירי תבל.

איך הכל התחיל?

ווד נולדה בלוס אנג'לס והיא הבת הבכורה של זוג מהגרים מאירלנד. אביה שירת בצבא האירי וכמהנדס מערכות בחיל האוויר האמריקאי. בשנת 1974, ווד סיימה את לימודיה באקדמיית נוטרדאם בלוס אנג'לס, בית ספר תיכון קתולי המיועד רק לבנות. 

היא סיימה בהצטיינות תואר ראשון במדעים, עם התמחות במימון וכלכלה. אחד המרצים שלה הוא הפרופסור, הכלכלן ארתור לאפר. מאוחר יותר, הוא גם הפך למנטור שלה.

את דרכה החלה ווד דרך לאפר, שעזר לה להתקבל לתפקיד עוזרת כלכלנית בקפיטל גרופ. היא עבדה שם 3 שנים ומאוחר יותר עברה לניו יורק כדי לעבוד ככלכלנית ראשית בחברה וכן כמנהלת תיקים. בהמשך ייסדה קרן גידור בניו יורק ושימשה ככלכלנית ראשית בקרן השקעות גדולה.

הקפיצה הגדולה – ARK

בשנת 2014 החל המהפך הגדול בחייה. היא הקימה את ARK, חברה שקראה לה על שם ארון הברית. בשנת 2020 היא הוסיפה לצמוח כאשר נבחרה על ידי בלומברג לקרן עם "בחירת המניות הטובה ביותר". בשנת 2021 שתי הקרנות שניהלה היו תחת רשימה 10 הגדולות ביותר בעולם תחת ניהול נשים.

נכון למאי 2022, קרן הדגל שלה Ark Innovation מנהלת מעקב אחר המדד S&P 500. זה קורה כבר חמש שנים ברציפות. הקרן ירדה בכ-70% מאז שיאה שנה קודם. זה בדיוק מה שקורה לחברות השקעה רבות בשוק ההון – ב-2021 זכתה ווד לתשואות עקב מוצרי ההשקעה שלה ושנה אחרי – למעט בוז מהקהל. 

הירידה הגיעה אחרי שקרן Innovation עלתה ב-2021 ב-149%. המשקיעים התלהבו בזכות ההשקעה שלה במניות כמו זום, טסלה ואחרות. 45 מיליארד דולר התחלקו אז בין 8 קרנות סל, לעומת 3.3 מיליארד בלבד שהיו לחברה שנה קודם.

ההתרסקות והתיקון

ההתרסקות החלה כאשר ווד חזתה שמניות הבנקים והייצור יאבדו את עדכן אחרי ההתאוששות ומניות הטכנולוגיה יעלו. "אנחנו נמצאים בשוק שבו הולכים שני צעדים קדימה ואחד לאחד. הצמיחה הולכת לגבור", אמרה אז. היא השקיעה בטסלה שלא צמחה בשנה הזו וגם בביטקוין, שאיבד שליש מערכו ובחרת תוכנה שאיבדה 34 אחוז מערכה תוך 6 ימים בלבד.

הבאז סביבה החל כאשר אותם משקיעים שקיבלו 149% בשנה על הכסף שלהם, כ-500% בסך הכל מאז 2014 אז הוקמה, לא הבינו מדוע נרשמו ירידות ב-2022. אבל עבור ווד, מתברר, אין דבר שלא ניתן לתקן.

אבל עובדה: תנודתית או לא, הבאז סביב ווד המשיך כרגיל. היא הוזכרה בטוויטר יותר מרבע מיליון פעמים בשנת 2021 והתראיינה 24 פעמים בערוצים בלומברג ו-CNBC.

במרץ 2022 הגיע גם התיקון – ווד השיקה תעודת סל שמשקיעה נגד מוצר הדגל שלה עצמה וגם טיפסה מעל מחיר המוצר המקורי. המהלך הזה כונה כ"מבריק" ואת השפעתו ניתן יהיה לראות בחודשים שאחרים.

המחשבה מחוץ לקופסה לא הותירה גם את הרשת אדישה. ברשת החלו למכור חולצות עם תמונתה וברשתות החלו לכנות אותה "דודה קטי". בדרום קוריאה היא הפכה לשם דבר כשכונתה "עץ הכסף".

למרות זאת, במקביל לירידות, ווד קיבלה כבוד גדול כשנבחרה ל-50 היזמים, המנהיגים והמדענים הגדולים מעל גיל 50. בעשור הקרוב, מקווים בארק, תמשיך הקרן שלה להיות אחת הפופולריות בעולם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

הציוץ היקר בהיסטוריה: מדוע אילון מאסק הקפיא את עסקת טוויטר?

ג'ורג' סורוס (George Soros)

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

WhatsApp זמינים לכל שאלה