לאחר האישור מהרשות לניירות ערך, הקרן של חברת ProShares החלה להיסחר תוך שהיא עוקבת אחר החוזים העתידיים של המטבע. איך זה ישפיע על השוק ומה קרה ביום הראשון למסחר?

ביטקוין

מתפוצץ. ביטקוין | צילום: Jernej Furman


אמש החלה להיסחר בוול סטריט לראשונה מה שמכונה "קרן הסל של הביטקוין". הקרן עוקבת למעשה אחר החוזים עתידיים של מטבע הקריפטו הפופולרי.

זה קרה אחרי שהקרן ProShares Bitcoin Strategy קיבלה אישור מהרשות האמריקאית לניירות ערך להיסחר.

המסחר התבצע באמצעות הסימול BITO.

ביום הראשון למסחר היא עלתה בחמישה אחוז.

קרן הסל שיצרה באז בשוק

ההשקעה של קרן הסל יצרה "באז" באמריקה.

מספר מנהלי קרנות, בניהן קרן ARK של קטי ווד, הגישו בקשה דומה להשיק חוזים עתידיים של ביטקוין. הן עשו זאת לאחר שמספר קרנות כאלה כבר הושקו השנה גם באירופה ובעיקר בקנדה.

עוד קודם, הציפייה להשקת הקרן עוררה את השוק ועוררה סנטימנט חיובי במסחר בקריפטו.

המטבע עצמו נסחר יום קודם ההשקעה ביותר מ-62 אלף דולר ועלה ב-10% תוך שבוע. שיאו של הביטקוין עומד על 64,863 – שיא שנשבר בחודש אפריל השנה. גם מטבע האתריום עלה בעקבות הציפייה להשקה.

חשוב לציין כי החוזים העתידיים על הביטקוין יוסדרו במועד הפקיעה במזומן ולא תמורת מטבעות קריפטו.

כלכלנים ואנליסטים בשוק מדברים על כך שהשקת הקרן תוביל כעת להגברת החשיפה של חברות לתחום הקריפטו. החשיפה עשויה להתבטא באמצעים עקיפים, כמו קרן הסל המדוברת – ולאו דווקא על ידי רכישת מטבעות ממש.

חשוב לציין כי עוד במהלך שנת 2013 הוגשה בקשה לרישום קרן סל כזו. זה קרה באמצעות בורסת גמיני של האחים וינקלווס – ומאז הוגשו עוד המון בקשות כאלה שגם הן נדחו על הסף.

מה זה יעשה לביטקוין ולקריפטו בכלל?

אישור קרן הסל החדשה של Proshares עשויה לשנות את מפת שוק הקריפטו כולו. על פי התשקיף שפרסמה החברה, הקרן תשקיע בחוזים עתידיים של הבורסה CME בשיקגו, עליה מפקחת הרשות למסחר בחוזים עתידיים.

החברה הודיעה כי הקרן תעקוב אחר מדד שמורכב ממחיר קניית ביטקוין, כפי שנסחר במספר בורסות. כפי שציינו קודם, במועד הפקיעה תהיה הסליקה כספית ולא פיזית. כידוע, בחוזים עתידיים רבים מדובר בסליקה פיזית של הנכס עצמו.

אז למי ששואל איך משקיעים במטבעות דיגיטליים, מתברר כי ישנן דרכים עקיפות לעשות זאת מבלי לרכוש את המטבע עצמו. כעת, נותר לראות מה תהיה ההשפעה על השוק בטווח הבינוני-ארוך.

אתמול פורסם ב"בלומברג" כי חברת השקעות נוספת, גרייסקייל, מבקשת להפוך את קרן הנאמנות שלה להשקעה בביטקוין – לקרן סל. היקף הקרן נע סביב 40 מיליארד דולר.

על פי הפרסום, הבורסה בניו יורק ממתינה לאישור של הרשות לניירות ערך. בקשה כבר הוגשה בעניין. אם זה יקרה, עשויה החברה להפוך לקרן הסחירה השניה שמשקיעה בחוזים עתידיים על הביטקוין.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה