אילן שטרק, מנכ"ל הוריזון, כבר מתמודד עם לא מעט אתגרים. מה מייחד אותה לעומת החברות האחרות, האם המרווח שהיא מעניקה חשוב לא פחות מגובה העמלות וגם: המלצה לסוחר הקריפטו המתחיל. ראיון

מטבעות דיגיטליים

עולם הקריפטו כמרקחה | צילום: Executuim


בחודש ינואר 2021 מונה מנכ"ל חדש לאלטשולר שחם הוריזון. החטיבה שמנהלת בהצלחה רבה את תחום ההשקעות בקריפטו, החלה בכמה צעדים במטרה לשנות את פני השוק. מאז, אילן שטרק מגדיל את מעגל הלקוחות שלו, אבל יודע שיש לו עוד כברת דרך כדי לשמר אותם.

ההתפתחות של שוק הקריפטו בישראל מוצאת אותו מתמודד עם אתגרים חדשים. וככל שהם מתקדמים, כך גדל גם מעגל הלקוחות שלו.

זה קורה בעיקר בגלל שני נושאים חשובים, עליהם הוא הניח את הדעת: הראשון – המרווח. "אצלנו בהוריזון, אפשר לרכוש את הקריפטו בשער האמיתי שלו ולא לשלם עמלה נמוכה, לרכוש את המטבע בשער גבוה ולהבין שעשיתם טעות".

השני: שטרק עלה על פטנט שהגדיל את ההתעניינות סביב ההשקעה בהוריזון בזכות הניסיון שלו במסחר בקריפטו. הוא ייחס חשיבות רבה לדבר הכי בסיסי בעסקה: מימוש רווחים. הוא שמע עוד ועוד לקוחות שמצביעים על אותה תופעה – ברגע שהם רוצים לממש רווחים, הבנק חוסם אותם. שמע – ורץ כדי לפטור אותם מהמורכבות והתסכול שחוו עד כה.

"שער אמיתי"

המהלך הבא הוביל לנהירת משקיעים: הסכם עם בנק מוכר שדרכו תוכלו לקבל את הכסף שמימשתם, במקום שישכב בחשבון שפתחתם בלי יכולת לממש אותו.

"כשאנחנו מדברים על מסחר בקריפטו, חשוב להתחיל בדבר הכי משמעותי – איפה אתה רוכש את המטבע, כי חשוב לרכוש אותו במקום טוב. הרי בסוף, יש המון גורמים לא מוכרים ולא מפוקחים ואפשר לעשות עסקה ולא לראות בסוף את הכסף". 

אבל לזה עוד נגיע בהמשך. בינתיים, נדבר על כסף. עמלות. 

"קח לדוגמא את נושא המרווח. יש בורסות קיימות, שבהן שער הקניה והמכירה רחוק ב-2-3% מהשערים הרציפים בשוק", מסביר שטרק. "אצלנו, המשקיע מקבל את השער האמיתי. ברגע שהכסף אצלנו, אנחנו יוצרים קשר עם הלקוח והוא מקבל ציטוט של שער רציף".

אילן שטרק

"אצלנו, המשקיע מקבל את השער האמיתי". שטרק בראיון ל-Insiders

שקיפות, קוראים לזה.

"אצלנו יש שקיפות מאוד גבוהה. יש מקומות שהשער ננעל אחת לשעה. אני שומע הרבה סימני שאלה על השער שלקוחות מקבלים. אנחנו לא לוקחים מרווח נוסף. יש מרקט נוסף על השער, אבל בגדול – יש את העמלה הבסיסית. וזהו".

כלומר, גם אם העמלות שלך מעט יקרות יותר, ייתכן שהתשואה שלך תהיה יותר גבוהה בזכות המרווח, ה-SPREAD. תוכל להסביר?

"בדיוק, אתה מקבל את ציטוט השער האמיתי. בפועל, העמלה היא לא הדבר הכי חשוב. לפעמים אתה משלם שער גבוה יותר. אם אתה תבדוק בציציות, לא תגלה שאתה משלם הרבה, אבל הרבה יותר. אגב, העמלות שלנו יותר זולות מרוב השוק. ועדיין, בצירוף המרווח שלנו, זה הרבה יותר משתלם ללקוח".

המשקיעים כבר לא פראיירים

עד היום משקיעים יכלו לרכוש ביטקוין ואתריום החל מ-20,000 דולר תמורת עמלות שנעות בין 3.5%-4%. אז היכן זה, שאלתי את שטרק, עומד ביחס לשוק? כמה הנתונים שהוא מספר עליהם מצמצמים את הפער, או אולי אפילו הופכים את הקערה.

"בדיוק בגלל זה הורדנו את המינימום ל-5,000 דולר ואז זה הרבה יותר נגיש לכולם", הוא מסביר. "כלומר, בסכומים האלה העמלה תהיה 4.5% על ביטקוין ו-5% אחוז על אתריום. כשהמדרג גבוה, העמלה יותר נמוכה".

לא מעט פעמים, אנחנו נתקלים בתופעה לפיה משקיעים בבורסות קריפטו מייצרים רווח, אבל לא מקבלים את הכסף. למעשה, מדובר ברווח על הנייר, בלי יכולת לממש אותו. למה זה קורה?

"אם אתה קונה בין אדם לחברו, P2P, או אפילו ברחוב – זאת העסקה הכי בעייתית. הלבנת הון למשל, אבל גם עוקץ: אתה מעביר כסף ולא מקבל את המטבע. קח למשל בורסות זרות, שלא מפוקחות. מה קורה לבורסות כאלה? הבנקים, אם עד היום הם עשו בעיות, עכשיו הם יעשו יותר כי הבורסה לא מפוקחת".

מה אומר ההסכם שלכם עם הבנקים?

"יש לנו הסכם עם בנק ירושלים, איתו אנחנו עובדים. וזה אומר, מן הסתם, שהכסף מגיע דרך המערכת הבנקאית. המשמעות היא שזה הופך את העסק ליותר פשוט. כשהכסף עובר בתוך המערכת, אתה מרגיש בטוח. פחות סיכון".

מה עוד כולל ההסדר שלכם עם הלקוחות והבנקים?

"ראשית, שאנחנו רשאים להעביר לחשבון הבנק של הלקוח את הכסף כשהוא 'נקי'. אנחנו מנכים מס רווח הון כבר במכירה. בסוף שנה, אתה כלקוח מקבל טופס 867, מה שגורם לייתר את הצורך בתהליך יותר ארוך. היום, על פי טופס הדיווח של מס הכנסה – יש דרישה מכל סוחר בקריפטו לדווח אחת לשנה. ברגע שהוא מקבל מאיתנו את הטופס, התהליך יותר פשוט. הוא לא צריך להתעסק עם החישוב. הניכוי מתבצע דרכנו ועובר לרשות המסים".

תבדקו מה מוכרים לכם

עולם הקריפטו יכול להיות מתעתע. אז מה היית ממליץ, שאלתי את שטרק, לסוחר קריפטו מתחיל. "יש כמה תמרורי אזהרה שכדאי לשים אליהם לב", הוא עונה מיד. "הראשון, סוחר קריפטו מתחיל צריך לעבוד דרך חברה מסודרת ומפוקחת בתחום הזה. השני, לא להתפתות לעסקאות 'זולות', על הנייר. אם מישהו מציע לך נכס מתחת למחיר השוק, כדאי שתבדוק את זה. דבר נוסף, אסור להתפתות לעסקאות מהירות. לעתים, הצד השני רוצה לבצע במהירות את העסקה. זה תמרור אזהרה גדול מאוד. ויש עוד".

מה עוד?

"הטלגרם. זה עולם שבו אפשר להתחזות. צריך להיזהר מאוד כשעושים עסקאות דרך הממשק הזה. אנשים מעבירים כסף אחרי סגירת המחיר, אבל אז המוכר נעלם. בניגוד לוואצאפ, שבו יש לך את הטלפון והזיהוי של אותו אדם, כאן אין לך דבר עליו. בטלגרם יכולים להיות אלפי זהויות בדויות. הייתי ממליץ להימנע ממסחר דרך גורם לא מוכר".

קראתי שאתם מייעצים גם לחברות בנוגע לגידור בתחום הקריפטו.

"אנחנו מייעצים למגזרים פיננסיים, אבל ללקוחות כשירים (למי שלא מכיר, אז קיים אמדן למיהו לקוח כשיר, כמו הון עצמי נזיל של 8-12 מיליון שקל, ניסיון בשוק ההון וכו'). הכל מתבסס על ביטקוין ואתריום. את זה אתה כמעט ולא רואה בשוק של היום. כל הנושא של אופציות בנגזרים, כמעט לא קיים. צריך לזכור שסטיות התקן בעסקאות כאלה יותר גבוהות. סטיות של 80-90 ויותר, לעומת 15-20 בשוק המסורתי. בעזרתם, אתה יכול לייצר, לצד הסיכון כמובן, סיכוי מאוד גבוה. בשביל זה אנחנו שם".

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה