רצועות בולינגר (Bollinger Band) זהו מתנד שפותח ע"י סוחר טכני ידוע בשם ג'ון בולינגר. המתנד הזה, עוזר להבין פריצות בגרף ולתזמן נקודות כניסה \ יציאה באופן מדויק יותר. רוצים לדעת איך משתמשים בו? הגעתם למקום הנכון.

לבולינגר יש שלושה קווים; קו אמצעי שהוא למעשה ממוצע נע פשוט של 21 ימי המסחר האחרונים ו – 2 קווים המציינים סטיות תקן אחד מעל קו הממוצע והשני בחלקו התחתון.

השימוש הנפוץ במתנד הוא לזיהוי חוזקת תנודתיות המחירים. רוב תנועות המחירים (באזור ה90 אחוז) קורות בטווח שבין הקו העליון והקו התחתון של רצועות בולינגר. לא נהוג להשתמש ברצועות בולינגר כאסטרטגיית מסחר בפני עצמה.

איך משתמשים ברצועות בולינגר (Bollinger Bands)?

ישנם סוחרים אשר משתמשים ברצועות בולינגר בשילוב מתנדים אחרים כדי לנסות ולהבין נקודות כניסה\יציאה אפשריות.

יש שתי שיטות עיקריות של שימוש ברצועות בולינגר:

הכל על רצועות בולינגר

שיטת המחיצה(Squeeze)

כאשר הקו העליון והתחתון מתקרבים לקו האמצעי זה מרמז שיש תנודתיות נמוכה בשוק מצב זה נקרא סקוויז.
בסקוויז הקווים מגיעים למצב של צוואר בקבוק הסיכויים לתנודתיות גבוהה גוברת, דבר זה יכול להיות איתות לסוחרים לעסקה שמתקרבת. חשוב לדעת שהשיטה הזו לא עוזרת בהבנת כיוון השוק או מתי הפריצה תתממש, אלא רק מתייחסת לתנודתיות השוק.

שיטת הפריצה(Breakout)

כפי שאמרנו מקודם באזור ה 90 אחוז מתנועות השוק יהיו בטווח שבין הקווים, כאשר המחירים עוברים את הקו העליון או התחתון יש סיכוי לשינוי חד במחירים, מצב כזה נקרא פריצה / שבירה של הבולינגר.

חשוב לדעת כאשר דבר כזה קורה זה לא מסמן על כיוון לנקודת כניסה פוטנציאלית אלא רק מסמן על סיכוי לסוף הדשדוש ותנודתיות גבוהה יותר וכאשר המחירים חוזרים לתוך הרצועה זה מרמז על הפחתה בעוצמת תנודתיות המחירים.

רצועות בולינגר

רצועות בולינגר

שימוש ברצועות בולינגר עם מדד חוזק יחסי (RSI)

נפוץ בעולם המסחר הטכני להשתמש ברצועות בולינגר יחד עם מתנד פופולרי נוסף, (RSI – relative strength index)

השימוש בהם יחדיו עוזר לנו לזהות מצבים שהשוק נמצא ב OverSold \ OverBought ושהסבירות שתנועת המחירים תתהפך גבוהה יותר. לדוגמה כאשר מחירי המנייה עוברים את קו ה70 בRSI והמחירים עוברים את הקו העליון של רצועת הבולינגר בו זמנית, דבר זה מרמז על מצב של מחיר גבוה מדי והחלשות המגמה, סיטואציה מעניינת לסוחרים עם מניה שרוצים למכור אותה, או מחפשים נקודת כניסה לשורט (מכירה בחסר).

או למשל ברגע שמחירי המנייה עוברים מתחת לקו ה 30 של ה RSI ובמקביל מתחת לקו התחתון של רצועת הבולינגר – דבר היכול לרמז לנו על נקודת כניסה אפשרית למניה.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

WhatsApp זמינים לכל שאלה