כשהבורסות ברחבי העולם מתחילות במגמת ירידה, תמיד ברחבי התקשורת מתחילה חגיגה וקשה להתעלם מכתבות כמו "המשבר הפיננסי הבא?" או "האם זה הזמן למכור את המניות?".

כדי להבין באמת מדוע הירידות בשווקים ברוב הפעמים אינטנסיביות יותר (כדי שנוכל לנצל אותן בשביל להרוויח יותר) צריך להכיר את הפסיכולוגיה במסחר בשוק ההון, זו שבסופו של דבר משפיעה על העליות והירידות כאחד.

עליות של חודשיים נמחקו בשבוע ימים (S&P 500)

פסיכולוגיה של משקיעים בשוק ההון

בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית במודעות לכל הקשור לפסיכולוגיה בהשקעות. חוקרים ומשקיעים מכל רחבי העולם ניסו (ועדיין מנסים) להבין מה הגורמים האמתיים המשפיעים על כיוון הבורסה. הראשונים עושים זאת כדי לזכות בהכרה על המחקר שלהם והאחרים עושים זאת במטרה למקסם את ההשקעות שלהם ולהרוויח יותר. עם הזמן שויכו לשוק ההון ולבורסות מספר תופעות מוכרות מתחום הפסיכולוגיה שיכולות להסביר ברוב הפעמים את המתרחש.

אוהבים להרוויח, שונאים להפסיד

תופעה שמשפיעה ישירות על רווחיות הסוחרים והמשקיעים בשוק ההון וגורמת לירידות חדות יותר מהעליות היא האהבה לרווחים והשנאה להפסיד. במיוחד בהשקעות, כשמדובר בכסף שחסכנו ועבדנו קשה בשבילו התחושות האלו חזקות פי כמה וכמה.

כמי שעבד עם הרבה משקיעים בחייו נתקלתי בהרבה משקיעים הנוטים לממש פוזיציות (לסגור עסקאות) רווחיות מהר מדי מתוך חשש שיאבדו את מה שהרוויחו עד כה, למרות שהיציאה מהעסקה מתוקף הנסיבות באותו הרגע לא הגיונית בעליל. החשש שחודשים של עליות בתיק ההשקעות ימחקו ברגע אחד (ראו תמונה למעלה) משפיע על הימים האדומים בשוק ההון ופחד קטן עשוי להצית גל של מימושים.

תופעת ההעדר

תופעת העדר היא בעצם קבלת החלטה על סמך החלטות שביצעו אנשים אחרים ולאו דווקא החלטה שהתקבלה רציונלית. לדוגמה, אם תעמדו מול שתי מסעדות שאחת מהן מלאה באנשים והשנייה ריקה מאדם. באיזו תבחרו? סביר מאוד להניח שבמסעדה המלאה. בחלק מהמקרים החלטה על סמך תופעת העדר יכולה להתברר כהחלטה טובה (בטוח שעם המסעדה צדקתם) אבל לא תמיד נכון לקבל את ההחלטות האלו בשוק ההון.

ביטקוין, מכירים? אני בטוח שכן. אין אחד שלא שמע על המטבע הדיגיטלי המפורסם המהווה דוגמה קלאסית לתופעת העדר. הביטקוין החל את דרכו לפני יותר מחמש שנים אך רק לאחרונה נכנס בהפתעה לחיים של כולנו. אי שם בשנת 2017 המטבע החל לנסוק כלפי מעלה והכפיל את השווי שלו במאות אחוזים. העדר שמע, נענה לקריאה והצטרף לחגיגה. עשרות אלפי אנשים (בארצנו הקטנטונת בלבד) החלו לקנות את המטבע ולסייע בהעלאת השווי שלו מבלי שאין להם מושג למה הם עושים זאת. עד סוף אותה השנה המטבע הגיע לשווי של 20,000$ וכמה הוא שווה היום? מתחת ל7,000$.

תופעת העדר השוק ההון יכולה להיות כלי משמעותי למי שמכיר את השוק ויודע לצאת מהעסקאות בזמן. אלו שקנו ביטקוין או מניה אחרת שההעדר התנפל עליה מאוחר מדי או אלו שקנו ללא יכולת לדעת מתי הגיע הזמן לצאת ישארו עם הרבה פחות כסף מסכום ההשקעה שהם התחילו אתו.

דובים מושכים מהר למטה, שוורים עובדים לאט יותר

דובים מושכים מהר למטה, שוורים עובדים לאט יותר

אימפולסיביות

הפחד להפסיד וקבלת החלטות לא רציונליות הם הגורמים העיקריים לימים עם ירידות חדות יותר, אך אף אחד מהדברים לא היה מתרחש אילולא היינו אימפולסיביים מטבענו. מחקרים בדקו ומצאו שרוב בני האדם מקבלים החלטות כלכליות אימפולסיביות ולא הגיונית. למשל, במחקר מסוים קיבלו קבוצה של אנשים אפשרות לקבל 10$ באותו היום או 11$ ביום שלאחר מכן. מה הרוב המוחלט של המשתתפים בחר? נכון, כסף היום. כאשר שאלו את המשתתפים אם הם מעדיפים לקבל 10$ בעוד שנה או 11$ בעוד שנה ויום, כמעט כולם בחרו באופציה השנייה.

אמנם מדובר רק על 10$ או 11$, אבל שימו לב שמדובר על פער של 10%. תשואה על הכסף שכל אחד מאתנו ישמח לקבל.

חכמה בדיעבד

להבדיל מירידות בשווקים, שהשוק עולה פסיכולוגיה של משקיעים עובדת שעות נוספות והתגובה לכניסה לשווקים אטית יותר. משפטים כמו "מה עם השוק ירד כמו במשבר הפיננסי של שנת 2008?" מתחילים לצוץ, האצבע על ההדק רפויה מדי והאדישות גובה מחיר כבד. כמה מאתנו היו בטוחים שהמניה הזו או הסחורה ההיא תעלה בוודאות, חששו להיכנס ובסוף הצטערו על כך? יותר מ 90% מאתנו. זו אחת הסיבות שהעליות בבורסה הן מתונות יותר.

שוק ההון מלא מרגשות ואמוציות. למרות שערך של מניה נקבע לפי שווי החברה נטו, גורמים פסיכולוגיים יכולים להוריד או להעלאות את שוויה מבלי שתהיה לכך הצדקה אמתית. מעטים האנשים שמנצלים את התנודות האלו במחירים לטובת ההשקעות שלהם אך מי שיודע לעשות זאת יצליח להרוויח לא רע. אלו מכם המנהלים היום תיק השקעות צריכים להישמר מהחלטות אימפולסיביות וללא הגיון. כך תבטיחו תיק השקעות "נקי מרעשי רקע" ותוכלו ליהנות מתשואות גבוהות יותר.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה