שוק ההון למתחילים יכול להראות קצת מפחיד.

הרי ממשלות, חברות ומשקיעים מנוסים משתמשים בשוק כדי לייצר רווחים, אז איך מי שלא מכיר עדיין את המושגים הבסיסיים ומעולם לא קנה מניה יכול ללמוד לנצל אותו לטובתו?

בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך המלא למתחילים בשוק ההון.

שוק ההון למתחילים

המדריך המלא לשוק ההון למתחילים


לפני שמתחילים

שמעתם שבשוק ההון ניתן לייצר כסף מכסף? זה נכון. אבל זה לא הולך להיות קל, אלא לגמרי להפך.

המדריך שלנו חד כתער. 

לא תקראו בו על חלומות שלא ניתן להגשים אותם, ולא תלמדו איך הופכים למיליונרים בן לילה – רק מידע קונקרטי שיסלול לכם דרך מוצלחת בשוק ההון.

ואתם תצטרכו להכיר את שוק ההון לעומק, לתרגל, לטעות, ללמוד מהטעויות וליישם את המסקנות כדי להצליח במסחר והשקעות בשוק ההון. 

עדיין איתנו? 

אם לא עברה לכם בראש המחשבה לסגור את המדריך שלנו – אתם מוכנים להמשיך ומסוגלים באמת ללמוד איך עושים כסף בשוק ההון.

מתחילים

במדריך קיימים שישה שלבים וכל אחד מהם חשוב להצלחה שלכם – אל תדלגו על שום שלב אלא אם כן אם אתם בטוחים שאתם יודעים מכירים אותו ב 100%

מכיוון ששוק ההון מלא מושגים ומונחים מקצועיים, שיטות השקעה ואסטרטגיות מסחר – לא ניתן להכניס את כל המידע למדריך אחד. 

במידה ואתם רוצים ממש להעמיק, מפעם לפעם יופיעו קישורים לאתר שלנו עליהם תוכלו ללחוץ ולקרוא יותר לעומק על נושא ספציפי.

מוכנים? 

מכירים את שוק ההון

כולם מכירים חבר שקנה מניה "מבטיחה", קראו  על קרן נאמנות שעשתה תשואה גבוהה או נתקלו מתישהו בפוסט ברשתות החברתיות של איזה סוחר מוצלח שמתפרנס ממסחר בשוק ההון. 

אבל, לא כולם מבינים באמת מה זה בעצם שוק ההון ואיך אפשר להרוויח ממנו.

כדי להצליח בשוק ההון, אתם חייבים בתור התחלה להכיר אותו.

הנה מה שאתם צריכים לדעת:

לא כל שוק ההון מעניין אתכם. החלק שהכי מעניין אתכם בו הוא "הבורסה", שהחלה לקרום עור וגידים כששני צרכים שונים, של גורמים שונים, המשתלבים יחדיו באופן מושלם החלו לתת את אותותיהם: 

מצד אחד, חברות המחפשות כל הזמן דרכים לגייס הון נוסף כדי להגדיל ולפתח את הפעילות העסקית שלהן.  

ומצד שני,  ציבור שנחוש להשקיע את כספו במקומות הנכונים ולייצר מהכסף שלו עוד כסף.

מה זה בורסה?

בורסה היא בעצם שוק למסחר בניירות ערך שעובדת בצורה הבאה:

חברות (וגם ממשלות) מחליטות שהן רוצות / צריכות לגייס הון והן מנפיקות ניירות ערך שכל מי שרוצה לקנות אותם יכול לעשות את זה.

החברה קובעת מחיר התחלתי לניירות הערך ומציעה אותם למכירה דרך הבורסה. אבל, מאותו רגע כללי המשחק משתנים ומי שקובע את המחיר של הניירות – זה הסוחרים והמשקיעים בבורסה.

ככל שיותר סוחרים ומשקיעים מאמינים בניירות הערך ורוצים לקנות אותם, כך הביקוש גבוה יותר והמחיר יעלה.

לדוגמה, שהמניה של חברת התיירות המוכרת airbnb הונפקה בבורסה, המחיר שלה טיפס ביותר מ 115% בעקבות ביקושים גבוהים מאוד (עוד על ביקוש והיצע בבורסה).

ועכשיו, אחרי שפחות או יותר למדתם להכיר את שוק ההון, הכנו לכם תשובות לשאלות שבדרך כלל עולות בשלב הזה:

איזה סוגי ניירות ערך קיימים?

קיימים כמה סוגים של ניירות ערך אך הנייר המפורסם ביותר הנסחר בבורסה (זה שככל הנראה 99.9% מכם ירצו לקנות ברגע שהם יסיימו – הוא מניה

מניה בעצם מקנה למחזיק בה מעמד של שותף בחברה שמתחזק ככל שיש בידיו יותר מניות ביחס לכל המניות בחברה. להמחשה, משקיע שרכש 50% ממניות של חברה מסוימת מחזיק בחצי מהבעלות בחברה.  

בנוסף למניות, קיימים ניירות ערך ומכשירים פיננסים כמו אג"ח (אגרת חוב), קרנות סל, קרנות נאמנות, אופציות, וחוזים סחורות כמו נפט, זהב וגז.

איך סוחרים בבורסה?

סוחרים ומשקיעים יכולים לקנות או למכור מניות באמצעות "חברי בורסה" (בנקים, בתי השקעות וברוקראז'ים שונים) שהם בעצם גופים אשר אושרו על ידי הבורסות השונות ברחבי העולם לביצוע עסקאות בניירות ערך.

אפשר לסחור בבורסה באופן עצמאי דרך חשבון הבנק או על- ידי פתיחת חשבון להשקעות אצל אחד מחברי הבורסה האחרים (עוד על פתיחת חשבון השקעות כאן).

איך המסחר מתבצע בפועל?

המסחר בבורסה מתנהל באמצעות מערכות מחשבים מורכבות , כשלב המערכת הוא מחשב שנמצא פיזית בבורסה עצמה ומתעד את כל העסקאות שבוצעו. 

רשת תקשורת מחברת בין המחשבים של חברי הבורסה לבין המחשבים  המרכזיים של הבורסות השונות (למשל, בורסת תל אביב, בורסת ניו-יורק והבורסה של שנחאי) ובאופן זה ניתן להעביר ברחבי הארץ והעולם. 

ההוראות עצמן מתבצעות באמצעות מערכות מסחר המותקנות במחשב ו/או בסמארטפון. וגם, הטכנופובים שבינכם יוכלו להעביר הוראות לביצוע באמצעות שיחה טלפונית לחדר העסקאות של חבר הבורסה.

מתי אפשר לסחור בבורסה?

ניתן לסחור בבורסה רק בשעות בהן היא פועלת ולא לאורך כל היממה.

כל בורסה, בכל מדינה פועלת בימים אחרים ושעות שונות אבל ככל הנראה אלו יהיו הבורסות שתפעלו בהן לרוב:

זמן המסחר בישראל – יום א' 9:00-16:00  , ימים ב'-ה' 9:00-17:30 

זמן המסחר בארה"ב  – ימים ב'-ה' 16:30-23:00 (שעון ישראל) 

(כאן תמצאו מידע מפורט על שעות המסחר בבורסה)

האם מסחר בשוק ההון נחשב "השקעה סולידית"?

אם אתם מחפשים מקום להשקיע בו ולא לסכן את החסכונות שלכם – מסחר בשוק ההון לא בשבילכם. 

אתם תלמדו במהלך הדרך איך להגן על העסקאות שאתם נכנסים אליהם אך לצד רווחים גבוהים אפשריים, קיים גם סיכון שתפסידו חלק מכספכם.

מסחר לטווח קצר או השקעות ערך?

בשוק ההון קיימים שני סוגים של "שחקנים"; סוחרים לטווחים קצרים ומשקיעי ערך שקונים מניות לטווח הארוך.

כל אחד מהסוגים האלו דורשים סגנון לימודים שונה וכדי שנוכל להמשיך ולכוון אתם כמו שצריך, הגיע הזמן שתכירו אותם ותבחרו את הסגנון שמתאים לכם יותר.

מסחר לטווח קצר

מסחר לטווח קצר כשמו כן הוא – מסחר בבורסה, קצר מועד (עסקאות של דקות עד שבועות) אשר לרוב מתבצע במניות.

מסחר לטווח של דקות עד שעות נקרא בסלנג המקצועי "מסחר יומי" ומסחר לטווח של כמה שבועות בודדים נקרא "סווינג".

סוחרים יומיים וסוחרי סווינג, מסתמכים על ניתוח טכני ולומדים איך לקרוא גרפים של מניות, לנתח אותם ולהשתמש בכלי עזר שפותחו במרוצת השנים ונקראים אינדיקטורים ומתנדים כדי לחזות לאיזה כיוון  הולך המחיר של המניה.

כדי לייצר רווחים מקסימליים מהמסחר, ומכיוון שבדרך כלל אחוז השינוי במחירי המניות במהלך יום מסחר יחסית נמוכים – סוחרים יקנו כמות גדולה של מניות לעיתים בעזרת מינוף (אשראי שחבר הבורסה מעניק כנגד בטחונות) או ינסו לאתר מניות שהתנודתיות בהן גבוהה בעקבות אירוע כלכלי כזה או אחר. 

סוחרים לטווח קצר מקדישים בין שעה בשבוע למספר שעות ביום, יכולים להתחיל להשקיע עם סכום ראשוני נמוך יחסית מכיוון שהם בונים על הרבה עסקאות המייצרות רווחים קטנים בזמן קצר, וגם נהנים מנזילות ויכולת למשוך כספים מהחשבון מתי שרק ירצו בכך – להבדיל ממשקיעי ערך שיכולים "לשבת" על מניות במשך תקופה ארוכה.

השקעות ערך

 משקיע לטווח ארוך בדרך כלל יבנה תיק השקעות מבוסס ניירות ערך יציבים או ישקיע ב"חברות צמיחה" אשר עומדות בפני פריצת דרך אפשרית. לדוגמה, רכישה של מניה של חברה העוסקת בפיתוח תרופה למחלה חשוכת מרפא. 

קניית המניה תתבצע לאחר ניתוח פונדמנטלי של החברה: קריאה וניתוח של דוחות כספיים וחקר מעמיק על המוצר או השירות אותו החברה מספקת.

 כמו כן, משקיעי ערך לוקחים בחשבון שעליהם לבצע פיזור של תיק ההשקעות בין מגוון ניירות ערך (לא רק מניות) במספר סקטורים (ענפים) שונים כדי לא להיות חשופים יותר מדי לסיכון כספם. ובנוסף, שהכסף שהם השקיעו לא יהיה "נזיל" לתקופה הקרובה.

 משקיע לטווח ארוך מקדיש הרבה זמן לביצוע מחקר מעמיק (ככל שנדרש) ומעט זמן למעקב אחרי חשבון ההשקעות.

משקיעים פסיביים

אם בחלק הבא של המדריך המסביר לכם איזה סגנון השקעה מתאים לכם יותר לא תמצאו נחלה, דעו לכם שחלקכם יכול להשקיע בשוק ההון גם באופן פסיבי.

אם יש לכם סכום פנוי שגבוה מ 300,000 ש"ח, ואתם לא מעוניינים להתעסק בניהול שוטף של החסכונות שלכם – תוכלו לפנות לחברות ניהול תיקים שיצרו תמהיל השקעה בהתאם לאופי שלכם ורמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת ולאחר מכן, יחליטו באיזה ניירות ערך להשקיע ויבצעו את הפעולות במקומכם.

איזה סגנון השקעה מתאים לכם?

 דבר ראשון שעליכם לעשות זה להחליט לאיזה סגנון השקעה אתם יותר מתחברים.

יש אנשים בוחרים יותר מסגנון השקעה אחד וסוחרים לטווח קצר עם סכום קטן בזמן סכום נוסף נמצא בהשקעות לטווח ארוך, זה בסדר גמור. רק תקחו בחשבון שתצטרכו להפשיל שרוולים ולצלול לספרים – כי יש לכם לא מעט ללמוד.

 אם אתם עדיין מתלבטים לאיזה כיוון ללכת, הנה מספר שאלות שיעזרו לכם להחליט:

מה הסכום הפנוי שיש לכם להשקעה?

בעוד שלמי שיש הון ראשוני גבוה יחסית יכול לבחור באיזה סגנון השקעה שרק ירצה, למי שכרגע יש הון ראשוני נמוך עדיף להתחיל לסחור לטווחים קצרים ולמנף את ההשקעה שלו. 

מה הייתם חושבים הייתם משקיעים במניה והיא הייתה עולה "רק" 5% בשנה? אם הסכום שהשקעתם היה גבוה כנראה שהייתם מרוצים אבל אם הוא נמוך כנראה שתהיו מתוסכלים.

מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת?

בעוד שבמסחר לטווח קצר ניתן "לשלוט" בהפסד, להגביל את הסכום המקסימלי אותו מוכנים להפסיד ולמכור באותו רגע שעסקה שנכנסתם אליה הולכת לרעתכם – בהשקעות לטווח ארוך הדבר פחות מתאפשר.

מכיוון ש משקיעי ערך "ישנים" עם המניות הם חשופים לאירועים שיכולים להפיל את המניות בהן הם מחזיקים בן לילה מבלי שיהיה להם יכולת לפעול עד שהמסחר בבורסה מתחיל. למשל, במקרה בו חברה שעוסקת בפיתוח של תרופה למחלה חשוכת מרפא הודיעה על כישלון בניסוי – המניה עשויה לצנוח בעשרות אחוזים בשנייה שהמסחר יפתח.

כמה אתם רוצים להרוויח?

אם אתם רוצים לייצר הכנסה נוספת או הכנסה פסיבית גבוהה – כדאי שתבחרו במסחר לטווחים קצרים. בהשקעות ערך עשויים להיות חודשים (ואפילו שנים) בהם לא תראו תזוזה מהותית של הכסף שלכם כלל.

יוצאים לדרך

יש לא מעט אנשים שמתחילים לסחור ולהשקיע בלי ידע מקדים, מפסידים מהר מאוד חלק ניכר מההשקעה שלהם, נבהלים ולעולם לא חוזרים יותר להשקיע בבורסה. 

איזה מזל שאתם כבר הבנתם שתצטרכו להתאמץ כדי להתחיל להרוויח משוק ההון?

רוצים לדעת מה הדרך הנכונה בשבילכם ללמוד לסחור ולצאת לדרך? קחו דף ועט ותתחילו לענות על מספר שאלות;

מעדיפים ללמוד לבד או בקורס מסודר?

האינטרנט הוא מאגר מידע בלתי נגמר ואם ממש תרצו תוכלו ללמוד את כל רזי שוק ההון מבלי לצאת מהבית ומבלי להשקיע שקל אחד על לימודים (גם באתר שלנו יש מלא תוכן מקצועי שניתן ללמוד ממנו).

הבעיה היחידה היא, שזה ייקח לכם לא מעט זמן ולא תוכלו לדעת אם הידע שרכשתם מספיק עד שתקנו מניה בעצמכם ותגלו שעשיתם החלטה לא כל כך טובה.

קורס מסודר ייקח אתה מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום, מבלי לפסוח על אף שלב ויאפשר לכם גם לתרגל את שלמדתם על כסף וירטואלי (ראו את השלב הבא במדריך – "מתנסים ולא הפסדים")

כמה כסף אתם מוכנים להשקיע בלימודים?

קורס טוב מתחיל במחיר של 3,000 ש"ח ויכול גם להגיע ל 15,000 ש"ח ויותר במידה ומדובר על קורס אישי של סוחר מוערך שלא מוכן לבזבז את הזמן שלו עבור כמה מאות שקלים למפגש.

כמה זמן פנוי יש לכם ללימודים?

לימודי שוק ההון פרונטליים למתחילים נמשכים לרוב שלושה חודשים ומתקיימים פעם בשבוע בשעות הערב.

אם אתם עובדים או לומדים בשעות האלו, תוכלו לבחור לרכוש קורס אינטרנטי ולראות את השיעורים בזמן הפנוי שלכם (וגם לשלם פחות).

תוך כמה זמן אתם רוצים להתחיל לסחור?

לימודים עצמאיים אורכים הכי הרבה זמן, אחר כך לימודים פרונטליים (שלושה חודשים) והלימודים הקצרים ביותר הם דרך קורסים אינטרנטיים אותם ניתן לסיים תוך מספר ימים (אם אתם ממש נחושים).

עניתם? מעולה. 

עכשיו הגיע הזמן  שלנו לעזור לכם למצוא מסלול לימודים מתאים ולחשוף אתכם לכל מאגרי המידע שלנו שיעזרו לכם ללמוד באופן עצמאי.

איך בוחרים מכללה ללימודי שוק ההון?

אם תחפשו בגוגל קורס לשוק ההון יחשפו בפניכם לא מעט אפשרויות. 

עשרות מכללות ומנטורים מכל רחבי הארץ יציעו לכם מגוון רחב מאוד של קורסים ובחירה נבונה וכלכלית הופכת לבלתי אפשרית עבור מי שלא עשה "שיעורי בית" קודם לכן.

ומכיוון שאנחנו לא מוכנים שתצרו איתנו קשר בעוד חודשים אחרי שהתאכזבתם מקורס כזה או אחר, הנה חמשת הדיברות לבחירת מכללה ללימודי שוק ההון:

תוכן

"תוכן הוא המלך"  והדבר החשוב ביותר הוא שבקורס שתבחרו יהיה כמה שיותר תוכן לימודי קונקרטי ואיכותי. כדי לסחור ולהשקיע בהצלחה בשוק ההון עליכם ללמוד כמה שיותר אבל לא להתפשר על תוכן בלתי מדויק או תוכן שחוזר על עצמו.

כמות

כמות המפגשים / שעות הלימודים היא פרמטר חשוב שיש לשים לב אליו. אם מכללה או מנטור מסוימים מבטיחים ללמד אתכם את "סודות שוק ההון" בכמה שעות או במספר מפגשים בודדים – תברחו.

מרצים

גם אם הם מבינים בשוק ההון זה לא אומר שהם יודעים איך להעביר לכם את החומר בצורה המיטבית. בדקו שהמרצים או המרצה בקורס שלכם באמת משקיע או סוחר בשוק ההון ושיש לו ניסיון לא מבוטל גם בהוראה.

תרגול

אם מתנסים חוסכים הפסדים. ואתם חייבים לבחור קורס המאפשר לכם גם לקבל מערכת מסחר עם "כסף וירטואלי" שתוכלו לעשות בה עסקאות מדומות ולבדוק את היכולות שלכם לפני שאתם מתחילים להשקיע ולסחור בכסף אמיתי.

מחיר

קניתם בזול? קניתם ביוקר. אל תעשו קורס שמחירו נמוך מ 2,000 ש"ח – תמיד מדובר על קורס בסיסי ודל מאוד שאחרי שתסיימו אותו תגרדו את הראש ולא תבינו על מה בזבזתם את הכסף והזמן שלכם.

איך לומדים לבד?

אנחנו לא ממליצים לכם ללמוד לבד אבל במידה ובכל זאת בחרתם לנסות, אנחנו מרגישים מחויבים לתת לכם את כל המידע שיש ברשותנו ואנחנו בטוחים שיכול לעזור.

כאן, באתר יש לכם את מילון שוק ההון שלנו עם מידע מקיף על כל המונחים שאתם חייבים להכיר. בנוסף, יש עשרות ספרים שתוכלו לקרוא וסרטוני "יוטיוב" שתוכלו לצפות בהם בחינם.

אם החלטתם ללמוד לבד, חשוב שתתאמנו ותיישמו את מה שלמדתם על תיק השקעות "וירטואלי" (חשבון דמו) לפני שאתם מסכנים את החסכונות שלכם.

מתנסים וחוסכים הפסדים

שלב ההתנסות הוא למעשה חלק בלתי נפרד משלב הלימודים. וכמו שכבר הבנתם, קורס או לימודים עצמיים בלי יכולת לתרגל את הפעולות במערכת, האסטרטגיות השונות שלמדתם וביצוע החלטות השקעה – צפויים להיגמר רע עבורכם ולגרום לכם להפסדים.

 אם בחרתם ללכת על ליודי השקעות לטווח ארוך תוכלו די בקלות לבנות תיק השקעות וירטואלי באמצעות אחד מאתרי האינטרנט הכלכליים.

אם בחרתם במסחר לטווח קצר, אתם חייבים חשבון "דמו" למערכת מסחר בזמן אמת המאפשרת לכם לתרגל עסקאות בלייב, לנתח אותן, ללמוד מהטעויות שלכם לאחר מכן, להחכים ולהמשיך חלילה. 

נשמח למצוא לכם קורס איכותי ומשתלם ולספק לכם חשבון דמו (ללא עלות) כדי שתוכלו ללמוד ולתרגל באמת לפני שאתם מתחילים לסחור במניות. 

מתחילים לסחור במניות

הגעתם לשלב האחרון בו אתם מתחילים לסחור במניות (מקווים שלא דילגתם על לימודים, אה?) והדבר היחיד שנשאר לכם לעשות זה להחליט דרך איפה להשקיע או לסחור.

איך בוחרים?

בפתיחת חשבון מסחר והשקעות יש לשים לב לשלושה דברים;

נוחות

הנוחות של האתר או מערכת המסחר בהם תשמשו חשובה, בייחוד אם אתם מתכננים לבצע מסחר יומי. 

בדקו את הממשק של בית ההשקעות דרכו אתם חושבים לסחור או להשקיע למשך כמה ימים (לכולם יש חשבונות דמו) לפני שאתם מעבירים לשם כסף.

כמו כן, בדקו שיש זמינות טלפונית לתמיכה טכנית וביצוע הוראות מסחר בזמן שאינכם יכולים לגשת למחשב או לפתוח את הסמארטפון (נהיגה למשל) או שיש תקלות טכניות במערכת שמונעות מכם לבצע פעולות.

עמלות נמוכות

מסחר במניות עולה כסף (עמלות קניה ומכירה) וכלל שתשלמו עמלות גבוהות יותר – ככה שורת הרווח שלכם תתכווץ.

יש לנו באתר השוואת עמלות מסחר שמתעדכנת באופן קבוע. כשמגיע הרגע בו אתם רוצה לפתוח חשבון, פתחו אותה ובדקו איזה בית השקעות או ברוקר מציעים את התנאים הטובים ביותר נכון לאותו הרגע.

ביטחון על הכסף

אם לא שמעתם, בעשר שנים האחרונות התגלו מספר "חברות מתחזות" שבעליהם ברחו עם כספי ההשקעה של אלפי סוחרים ומשקיעים.

 אל תתפשרו על הביטחון של הכסף שלכם ופתחו חשבון מסחר רק בבית השקעות / ברוקר מפוקח ומבוטח.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה