האם המצב הביטחוני משפיע על שוק המניות?

שורות אלו נכתבות בשעה שכוחות צהל פועלים ברצועת עזה, אך כנראה שבכל נקודת זמן ישנו איזה איום ביטחוני המטיל צל על שוק ההון. פעם זו הזירה הפלסטינית, פעם זה החיזבאללה, סוריה או איראן. המציאות הביטחונית של ישראל משפיעה על כל תחומי החיים וגם על שוק ההון. אך כיצד משפיע המצב הביטחוני בארץ על שוק המניות? כיצד עלינו להתנהג כמשקיעים והאם יש לחשוש? במאמר זה ננתח את השפעת המצב הביטחוני על שוק המניות.

מבט לעבר

במבט לאחור כאשר אנו מנתחים את שוק המניות, נראה כי לאירועים הביטחוניים אין השפעה ארוכת טווח, אפילו לא בטווח הבינוני. בחמש עשרה השנים האחרונות ישראל נקלעה לעימותים צבאיים כמעט על בסיס שנתי אשר הביאו ללחץ מיידי בשוק ההון ומכירה של מניות, בעיקר מתוך אפקט פסיכולוגי קצר טווח. אך כל עוד אין שינוי של ממש במצב הגאופוליטי, לא נראה שינוי ארוך טווח בשוק המניות. באופן טבעי כל סיטואציה ביטחונית מכניסה לשוק ההון אלמנט של אי וודאות ואפילו חשש להסלמה מהותית, ולכן השוק מגיב באופן מיידי.

מניתוחים שעשינו נראה שאירועים בתחום כלכלת המקרו, המקומית או הגלובלית, משפיעים בצורה חזקה יותר על שוק ההון. עוד נתון חשוב ומעניין למשקיעים הוא הנטייה של השוק המקומי להתאזן עם המגמות העולמיות שאינן מושפעות מכל אירוע ביטחוני ברצועת עזה או לבנון לצורך הדוגמה.

שוק המניות

התנהלות שוק המניות במצבים ביטחוניים

ברמת העיקרון, כל יועץ השקעות יחזור על אותה המנטרהיש לבחור בקפידה את הנכסים ולנקוט בניהול סיכונים זהירסוג של משפט שאותו שומעים הרבה בהקשר של שוק המניות. ברמת העיקרון ניתן לחלק את שוק המניות לפי שני סוגי משקיעים – ”הציבור הרחבוהמשקיעים הכבדים והמתוחכמים. בפועל מה שקורה במהלך התרחשויות ביטחוניות הוא שהציבור הרחב, אשר שואף להפחית סיכונים, מוכר מניות, דבר המגדיל את ההיצע ומביא מייד לירידת שערים. המשקיעים הכבדים לעומת זאת מתנהגים אחרת, הם פחות מתרגשים ודווקא רואים את ירידות השערים של שוק המניות כהזדמנות ולא כאיוםזוהי הזדמנות טובה עבורם למצוא נכסים איכותיים במחירים משתלמים והכל נעשה תחת הנחת בסיס שהכול יחזור לקדמותו בחלוף הזעם.

נסיים בכמה עצותחשוב לפזר את תיק ההשקעות שלכם ולהכניס לתוכו גם מרכיבים שאינם צפויים להיות מושפעים מאירועים ביטחוניים בארץ, כלומר להשקיע גם בשוק המניות בחול. אך מי שבאמת רוצה למנף את המציאות הביטחונית צריך לנצל את ירידות השערים הזמניות לצורך איתור הזדמנויות רכישה. זכרו שאירועים ביטחוניים יוצרים אווירת נכאים המביאה איתה פסימיות, אך הניתוח של התנהגות שוק ההון מוכיח שאין חשש להשפעות ארוכות טווח.


המידע המופיע בטקסט אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה