מהם השלבים השונים ושעות המסחר בבורסה בישראל ובארה"ב? הנה מה שאתם צריכים לדעת


רבים שואלים אותנו כיצד ניתן לסחור בבורסה ולמי צריך לפנות לפני שמתחילים. אבל עוד קודם, יש כמה שלבים שעליכם לדעת: זמני המסחר והשלבים השונים בבורסות המרכזיות בישראל ובניו יורק, למשל.

שעות ושלבי המסחר בבורסה המקומית ובארה"ב

שעות מסחר בבורסה הישראלית

ובכן, שעות המסחר בבורסה הישראלית בבורסה לניירות ערך בתל אביב (החל מהבוקר ועד אחר הצהריים) שונים מאשר זמני המסחר בבורסה בניו יורק, המתנהלים בשעות אחר הצהריים עד שעות הלילה המאוחרות (לפי שעון ישראל, כמובן). המסחר בישראל מתקיים בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 09:00 ל-17:35. בימי ראשון בלבד המסחר נסגר בשעה 16:00.

אבל מלבד שעות המסחר, ישנם הבדלים רבים בנוגע לשלבי המסחר והאופן שבו הוא מתנהל. כך למשל, המסחר בישראל מתחלק למספר שלבים. כפי שתראו מיד, שלבי מסחר בבורסה הישראלית, משלב הפתיחה ועד שלב הנעילה, אינם משתנים.

שלבי מסחר בבורסה הישראלית

נהוג לחלק את שלבי המסחר בבורסה הישראלית לשלושה שלבים: שלב הפתיחה, שלב מסחר רציף ושלב הנעילה.

יחד עם זאת, קיימים שני שלבים נוספים שהם חלק חשוב מתוך המסחר; שלב טרום הפתיחה, המתחיל בשעה 09:25 בבוקר, בו מוזרמות פקודות הקניה והמכירה של ניירות ערך. חשוב לציין כי בשלב הזה לא מבוצעות עסקאות כלל.

כמו כן, קיים שלב נוסף, טרום נעילה, שמתקיים בימי ראשון בשעה 15:39-15:40 ובימים שני עד חמישי בשעה 17:14-17:15. בשלב זה, שאורכו כדקה, מוזרמות פקודות קניה ומכירה של ניירות ערך. גם בשלב הזה לא מבוצעות עסקאות והפקודות מצטרפות לפקודות קנייה ומכירה שטרם בוצעו.

אז מהם שלושת השלבים העיקריים בבורסה לניירות ערך בתל אביב, אתם שואלים? כפי שתראו מיד, החלוקה בניהם ברורה ופשוטה – החל משלב הפתיחה ועד שלב הנעילה.

שעות ושלבי מסחר בבורסה בתל אביב

שלב הפתיחה

שלב הפתיחה עבור מניות מתקיים בשעה מניות 09:59-10:00, אך מניות שאינן כלולות במאגר המניות מתחילות להיסחר בשעה 10:15. בשלב זה, נקבע שער פתיחה לכל נייר ערך על פי הפקודות שהוזרמו בשלב טרום הפתיחה. השלב הזה מסתיים כעבור שניות ספורות בלבד.

בשלב הפתיחה מתבצע מסחר שבסופו לכל נייר נקבע שער הפתיחה (מחיר הפתיחה) על פי הפקודות בטרום פתיחה. שער ומחזור הפתיחה מחושבים לכל נייר ערך בנפרד. סדר ניירות הערך אקראי ומשתנה מדי יום.

על פי אתר הבורסה, שער הפתיחה בנייר נקבע כשער שבו נחתכות עקומות ההיצע והביקוש במחזור המסחר הגדול ביותר. כמו כן, אם אין פקודות ממתינות לקנייה (ביקוש) ומכירה (היצע) של הנייר, הוגשו פקודות קנייה או מכירה בלבד או קיימות פקודת לקנייה ומכירה אבל לא התקיימה עסקה – שער הפתיחה שיקבע הוא שער הבסיס ומחזור הפתיחה יהיה 0.

שלב מסחר רציף

שלב המסחר הרציף מתחיל ומסתיים בטווח שבין מסחר הפתיחה ושלב טרום הנעילה, עליו פירטנו קודם. השלב הזה כולל מסחר אונליין. העסקות מתבצעות באמצעות פקודות קנייה ומכירה. למעשה, בשלב הזה מתקיים מסחר דו-צדדי ורציף. כל עסקה מתבצעת בשער שנקבע כאשר פקודות הקנייה והמכירה נפגשות.

למעשה, כל פקודה חדשה שנקלטת במערכת המסחר ונמצאת תקינה, מצטלבת עם פקודות שכנגד. יחד עם זאת, ניתן לבטל כל פקודה כל עוד לא הופגשה במלואה עם פקודה נגדית. כלומר, ביטול הפעולה לרכישה או מכירה של נייר ערך, לא יתבצע אם בוטל לפני שנפגש עם פקודה אחרת. במידה והוחלט לשנות פקודה של מכירה או קניה, הדבר יגרור ביטול של הפקודה המקורית והחלפתה בפקודה החדשה.

שלב נעילה

המסחר בשלב הזה מתבצע בשעה 15:49-15:50 בימי ראשון ובשעה 17:24-17:25 בשני שני עד חמישי, אז מסתיים המסחר בשעה מאוחרת יותר.

בשלב הזה, מתבצע מסחר בכל ניירות הערך שבסופו ייקבע שער הנעילה הסופי.

השער למסחר הנעילה נקבע כמו השער בשלב הפתיחה; בהתאם לעקומות ההיצע והביקוש בעסקה בה היה המחזור הגדול ביותר. כמו כן, שער הבסיס בשלב מסחר הנעילה יהיה השער האחרון שנקבע בעסקה האחרונה שהתקיימה במסחר הרציף או שער הפתיחה. אם לא היו עסקאות בכלל, השער שייקבע יהיה שער הבסיס.

שעות מסחר בבורסה האמריקאית

ימי המסחר בבורסה בניו יורק היא בימים שני עד שישי, בין השעות 16:30 עד 23:00, לפי שעון ישראל. לפי שעון ניו יורק, המסחר מתבצע בין השעות ובשעות 09:30 עד 16:00. הבורסה בניו יורק סגורה במהלך קיומם של חגים ומועדים אמריקאים, ואלו הם:

Good Friday, Memorial Day, Independence Day, Labor Day, Thanksgiving Day, Christmas, New Year's Day, Martin Luther King, Jr. Day, Washington's Birthday/Presidents' Day.

שעות ושלבי מסחר בבורסה האמריקאית

שלבי מסחר בבורסה האמריקאית

בדומה למסחר בתל אביב, המסחר בארה"ב שמתנהל בכמה בורסות במקביל (המוכרות שבהן – הבורסה בניו יורק, הנאסד"ק והבורסה בשיקגו) מאפשר קנייה ומכירה של מניות תוך יום עסקים אחד. המסחר בניו יורק הוא בעל נפח מסחר גבוה ומגיע עד לעשרות מיליארדי דולרים ביום.

שלבי המסחר בבורסה האמריקאית מתחלקים לשלושה: זמן המסחר הרגיל (16:30 עד 23:00) וטרום מסחר ומסחר מאוחר להם יש יתרונות רבים.

אדם שקורא דו"ח של חברה מסוימת שפורסם לאחר סגירת המסחר, למשל, יכול לבצע עסקאות קנייה ומכירה למרות שהמסחר הרשמי הסתיים ועוד לפני שנפתח ביום שלמחרת. 

המסחר המוקדם, Pre Market שמו, מתחיל בשעה 11:00 שעון ישראל. ואילו המסחר המאוחר נקרא After Market והוא מסתיים בשעה 03:30 לפנות בוקר לפי שעון ישראל.

שני סוגי המסחר מתבצעים על ידי עושי שוק ולא באמצעות הבורסה. המסחר מתאפיין במחזורים נמוכים ובהפרשים גבוהים יחסית בין הקונים למוכרים, כך שהוא עשוי להשפיע באופן מהותי על השער. המסחר ממשיך להתנהל עד שעות המסחר הרגילות וככל שהשעה מתקרבת אליהן, כך ההפרשים מצטמצמים.

פעמים רבות, המסחר בשלבים הללו מתרחש כתוצאה מאירועים חריגים. מניה שצונחת בעקבות דו"ח מאכזב תפתח למחרת בירידה משום שרבים ינסו למכור אותה – ולהפך כמובן. את השפעת המסחר המאוחר ניתן לראות, בצורה ישירה, על המסחר בתל אביב, כאשר מדובר במניות דואליות שנסחרות בישראל וניו יורק במקביל.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה