תמ"ג, תוצר מקומי גולמי מספק תמונת מצב חשובה וחיונית אודות כלכלת המדינה ומהווה אינדיקטור חשוב מאין כמוהו למשקיעים. ישנן דרכים רבות להעריך אותו והחשיבות שלו להערכת שיעור האינפלציה וקביעת שיעורי הריבית היא לאין ערוך.

התמ"ג הוא נתון חשוב ומשמעותי לזיהוי צמיחה או קיפאון וכדי להתנהל באופן נבון בהשקעות ההון שלך וליהנות מרווחים אופטימליים, חשוב שנבין אותו לעומק ונדע כיצד להתנהל מולו. כאן ננסה להסביר מה זה תמ"ג, כיצד משפיע התמ"ג בישראל על השווקים בארץ ומהי ההשפעה של תמ"ג על המסחר בבורסה ברחבי העולם.

תמ"ג - תוצר מקומי גולמי (GDP)

מה זה תמ"ג?

תמ"ג, או תוצר מקומי גולמי, הוא נתון המייצג את הערך הכספי או השוק הכולל של כלל המוצרים המוגמרים והשירותים המיוצרים בגבולות המדינה בתקופה נתונה.

התמ"ג בישראל מחושב על ידי הלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה אחת לשני. בארה"ב, לעומת זאת, הוא מחושב על בסיס רבעוני. והוא מהווה מדד רחב היקף להערכת שיעור הייצור המקומי ומהווה נייר לקמוס משמעותי ליציבותה ובריאותה של הכלכלה. 

התמ"ג מחשב את ערך המוצרים והשירותים בתוך גבולות המדינה בלבד ולכן, להבדיל מהתל"ג (תוצר לאומי גולמי), בתמ"ג לא נלקחים בחשבון העברות הכספים הנעשות עם מדינות זרות. 

המשבר הכלכלי בעקבות מגפת הקורונה, למשל, גרם לירידה משמעותית בתמ"ג בישראל.

מה כלול בתוצר מקומי גולמי?

כחלק מהשירותים והמוצרים המוגמרים, חישוב התוצר של המדינה כולל רכיבים רבים:

  • מלאי ציוד חברות
  • עלויות בנייה 

  • השקעות 

  • הוצאות ממשלתיות

  • כלל הצריכה הפרטית והציבורית

  • ככל שזה נוגע לסחר עם מדינות זרות, הייבוא מהווה חלק מהתמ"ג אך הייצוא נגרע מהחישוב.

מכל האלמנטים המרכיבים את התמ"ג במדינה נתונה, מאזן הסחר הזר הוא אחד החשובים ביותר.

ככל שהערך הכולל של הסחורות והשירותים שמייצאים יצרנים מקומיים למדינות זרות עולה על הערך הכולל של השירותים והמוצרים שצרכנים רוכשים ממדינות זרות , כך נוטה התמ"ג של מדינה נתונה לעלות. במצב כזה, מדינה נמצאת בעודף במאזן הסחר שלה.

כאשר המצב הפוך, והרכישה ממדינות זרות עולה על הייצוא, המדינה נמצאת במצב של גירעון מסחרי. בהתאם לתנאים אלו, התמ"ג עולה או יורד.

ישנם מספר נתונים נוספים הנגזרים מהתמ"ג ומשמשים להערכת חוסנה של הכלכלה. 

  • שווי כוח הקנייה – על ידי השוואה בין שיעור האינפלציה המקומית לבין האינפלציה במדינות זרות, מחושב חוזקו של המטבע ביחס אליהן. הנתון מספק לנו בסיס רחב להערכת שווי מוצרים וסחורות במדינה.

  • תמ"ג לנפש – מעריך את כוח הקנייה העומד לרשותו של כל תושב במדינה על ידי חלוקת התמ"ג לכמות התושבים. זהו מדד חשוב להערכת רמת המחייה.

  • קצב שינוי שנתי: על ידי השוואה בין התמ"ג הנוכחי לשנים קודמות, ניתן לזהות את קצב הצמיחה וללמוד על האופן בו צומחת הכלכלה במדינה. מדד זה פופולרי בקרב מקבלי החלטות מאחר והוא קשור קשר הדוק לשיעור האינפלציה והאבטלה.

תמ"ג בישראל

התמ"ג בישראל נמצא כיום במקום נמוך יחסית בקרב מדינות ה-OECD עם 1.272 טריליון ש"ח או 163,900 ₪ לנפש. 

נכון להיום, מדובר על כ-85% מהתמ"ג הממוצע במדינות אלו. עם זאת, קצב הצמיחה העומד על 3.5% ממשיך את מגמת הצמיחה אשר הינה בין המהירות ב-OECD, כך שישראל עשויה ליישר קו בהקדם.

ההשפעה של תוצר מקומי גולמי על בורסות ברחבי העולם

על אף שהמדד הוא נתון בעייתי אשר לעתים חישובו אינו משקף באופן מוצלח את רמת החיים במדינה, הוא אומר לנו לא מעט על אמון הצרכנים ועל יציבות השוק. ולכן, הוא משפיע באופן מכריע על ערכן של מניות חברות מובילות בתחום התעשייה, על שערי המטבעות והמסחר במט"ח ועל שיעורי האינפלציה והריבית.

לכן, בבואנו לבצע השקעה נבונה ומניבה, חשוב שנכניס אל מכלול השיקולים שלנו וכחלק מהייעוץ שנקבל התבוננות קרובה ומקיפה בנתוני התמ"ג.

 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

אירועים כלכליים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

החלטת ריבית (Interest Rate Decision)

מדד מכירות בתים קיימים בארה"ב (Existing Home Sales)

מדד המחירים לצרכן (consumer Price Index)

מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP Nonfarm Employment Change)

WhatsApp זמינים לכל שאלה