אחד הדברים שסוחרים רבים רוצים לדעת כדי לשפר את תוצאות המסחר שלהם, הוא האם כסף חכם נכנס או יוצא מהבורסה. המתנד הבא שתלמדו עליו, איסוף \ הפצה (באנגלית – Accumulation Distribution) מנסה לגרום לכם לדעת בדיוק את זה.

מה זה Accumulation Distribution

איסוף \ הפצה (Accumulation Distribution) הוא מתנד אשר משתמש בנפח המסחר ומחיר המניה אותה מנתחים כדי להעריך האם היא "נאספת" על-ידי קונים או "מופצת" על-ידי מוכרים.

הערכה מתבצעת תוך חישוב של ההפרש בין השינוי במחיר המניה לבין השינוי במחזורי המסחר. ככל שההפרש גדול יותר, לדוגמה, אם מחיר המניה מרקיע שחקים והמתנד יורד ויורד, הסיכוי שמחיר המניה ימשיך לעלות – יורד. ואם קו המתנד עולה בזמן שמחיר המניה יורד, מסתמן לחץ קניות שעשוי לגרום למחיר להתהפך (ריברסל).

בפשטות, אם המתנד יורד בזמן שמחיר המניה עולה – ככל הנראה העלייה במחיר לא תימשך יותר מדי זמן מכיוון שאין מספיק קונים שימשיכו לדחוף את המחיר כלפי מעלה. ואם המתנד עולה, ולהיפך.

הנה שתי דוגמאות מוחשיות שיגרמו לכם להבין;

גרף של מניית אפל מלווה במתנד Accumulation Distribution

בגרף לעיל ניתן לראות מגמת עלייה קלאסית במניית אפל (AAPL) אשר נתמכת לחלוטין במתנד שלנו. מחיר המניה עולה ועולה, אבל גם הקן של המתנד Accumulation Distribution. ולכן, ניתן להבין שהעלייה במחיר המניה נתמך  בכל העת על-ידי קונים שאוספים את המניה. 

גרף של מניית SPI עם מתנד איסוף \ הפצה

לעומת זאת, בתמונה למעלה ניתן לראות שחלה ירידה דרסטית בקו המתנד בזמן העליות האחרונות במחיר מניית SPI.

הנקודות החשובות שתזכרו;

* כאשר קו המתנד איסוף \ הפצה (Accumulation Distribution) עולה בזמן מגמת עליה – הוא מאשר את המשך עליית מחיר המניה (כדאי לשקול לונג).

* כאשר הקו יורד בזמן מגמת עלייה – ככל הנראה שנראה ריברסל והיפוך מגמה במחיר המניה (זמן לשקול שורט).

* אם המחיר של המניה יורד והמתנד יורד – מסתברת תמיכה בהמשך מגמת הירידה.

* אם מחירה של המניה יורד וקו המתנד עולה – המחיר עשוי להתחיל לעלות.

איך משתמשים במתנד Accumulation Distribution

קיימים סוגים שונים של מתנדים מורכבים שקשה מאוד ללמוד אותם ולהשתמש בהם, אבל המתנד איסוף \ הפצה (Accumulation Distribution) הוא ממש לא כזה, וקל מאוד ללמוד אותו ולהשתמש בו.

אם הבנתם את ההסבר שלנו למעלה, כבר היום, שצלצול הפעמון מצביע על תחילת המסחר בוול סטריט תוכלו לפתוח את מערכת המסחר, לחפש את המניות שאתם אוהבים לסחור בהן ולהוסיף את המתנד לגרף. 

הרעיון הוא פשוט; 

אם השוק במגמת עליה ואתם מתכננים לפתוח פוזיציה בכיוון המגמה, בחינת המתנד תסייע לכם בקבלת ההחלטה. אם אתם רואים שקו המתנד עולה בזמן שהמחיר עולה – ניתן להבין שקונים ממשיכים לאסוף את המניה ולקבל את ההחלטה בהתאם. 

אם השוק סוער וגוער בעקבות נתונים לא טובים שהתפרסמו באירועים כלכליים, מלחמה, אסון טבע או כל דבר אחר – אפשר להשתמש במתנד כדי לחזק את ההחלטה למכור מניות שקניתם בעבר או לנסות להרוויח מעסקאות שורט. 

גרף הממחיש איך לסחור עם המתנד Accumulation Distribution

תמונה למעלה ניתן לראות איך ה Accumulation Distribution מזנק ומצביע על המשך המגמה והעלייה במחיר המניה. במקרה הזה, מי שהיה עוקב אחרי המדד ורוכש את המניה זמן – היה נהנה מרווח של 40% לערך.

איך המתנד מחושב?

כמובן, שאין לכם באמת צורך לדעת בדיוק איך המתנד מחושב. אבל, אם תבינו את הבסיס לחישוב תבינו טוב יותר את הסיכויים שלו לדייק ולשפר לכם את המסחר. 

החישוב נעשה בשלושה שלבים עיקריים;

שלב 1מתחילים בחישוב המכפיל תוך כדי שימת לב לתקופת הזמן האחרונה (אם מנתחים גרף יומי אז יום המסחר האחרון, אם גרף שעתי את השעה האחרונה וכן הלאה) ולמחיר הסגירה, המחיר הגבוה והנמוך לפי הנוסחה הבאה;

מכפיל = (close – low) – (high – close)] (high- low)]

שלב 2מחשבים את תזרים הכסף על-ידי שימוש במכפיל שהתקבל ומחזור המסחר של התקופה האחרונה לפי הנוסחה הבאה;

תזרים הכסף = מכפיל X מחזור המסחר

שלב 3 – מחשבים את הערך הנוכחי של הקו של המתנד בעזרת הנתון של התקופה הקודמת ונתון "תזרים הכסף" שהתקבל כעת לפי הנוסחה הבאה;

Accumulation Distribution נוכחי = ערך Accumulation Distribution קודם + תזרים הכסף.

במידה ואתם מעוניינים ללמוד באופן מקצועי איך להשתמש במתנדים, אינדיקטורים וניתוח טכני מתקדם – עברו לעמוד לימודי שוק ההון ותוכלו למצוא קורס שמתאים לכם במחיר המשתלם ביותר. 

אנחנו זמינים עבורכם לכל שאלה,
צוות אינסיידרס.


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

WhatsApp זמינים לכל שאלה