פותח ב 1995 על-ידי טושאר צ'אנדה (Tushar Chande), ה"ארוּן" (Aroon) משמש לזיהוי מגמות במחיר של מניות ונכסים פיננסים נוספים והחוזק שלהן – ועושה זאת די בהצלחה.

אז מה זה בדיוק ארוּן (Aroon), איך משתמשים בו והאם כל סוחר צריך להשתמש בו? הנה מה שאתם צריכים לדעת;

הכירו את Aroon

ה "ארוּן" מודד באמצעות שני אינדיקטורים שונים את מספר תקופות הזמן בהן נרשמו שיאים או שפלים חדשים במחיר המניה מאז המחיר הגבוה ביותר שהמניה הגיעה אליה בתקופה מסוימת. 

שני האינדיקטורים, מופיעים כקווים על גבי הגרף ונקראים "Aroon Up" ו – "Aroon Down".

לדוגמה, ארוּן אשר מכוון ל25 לתקופת של 25 ימים, ימדוד את מספר הימים בהם קבעו שיאים ושפלים חדשים, לפי המחיר הגבוה והנמוך ביותר שנרשמו ב 25 ימים האחרונים.

ליתר דיוק, ארוּן-אפ ימדוד את מספר הימים בהם נרשם שיא חדש מאז המחיר הגבוה ביותר בתקופה הנמדדת (25 ימים במקרה שלנו). וארוּן-דאוון ימדוד את מספר הימים בהם נרשמו שפלים חדשים מאז המחיר הנמוך ביותר שנקבע לאותה תקופה.

ארון AROON מתנד

אופן החישוב

בגרף לעיל תוכלו לראות את שני האינדיקטורים, Aroon Up אשר צבוע בצבע כתום ו – Aroon Down בצבע הכחול. שניהם, מוצגים באחוזים (בין 0 ל 100) ומחושבים לפי נוסחה פשוטה למדי; 

ארוּן-אפ (הקו הכתום בתמונה) מחושב כך –

((25 – Days Since 25-day High) / 25) x 100

25, פחות מספר הימים מאז השיא שנרשם ב 25 ימים האחרונים, חלקי 25, כפול 100

ארוּן-דאוון (הקו הכחול בתמונה) מחושב כך –

((25 – Days Since 25-day Low) / 25) x 100

25, פחות מספר הימים מאז השפל שנרשם ב 25 ימים האחרונים, חלקי 25, כפול 100

ה "ארוּנים" יורדים ככל שהזמן שעבר בין השיא והשפל שנקבע בתקופה גדל, כשהמספר 50 מתנד, מציין נקודת האמצע בה בדיוק 12.5 ימים עברו מאז נקבע השיא ו/או השפל במחיר. 

טבלה עם חישוב הנתונים במתנד AROON

איך משתמשים ב aroon במסחר במניות

כפי שהבנתם, הארוּן מתיימר להצביע בכל רגע נתון על כיוון המגמה ועוצמתה. ובתכלס, הוא עושה את זה יחסית טוב. השילוב בין המחיר לתקופות הזמן שעברו בחישוב שלו מראים די בבירור את כיוון המגמה והעוצמה שלה;

ככל שמספר תקופות הזמן שחלפו מאז השיא / השפל האחרון שנקבע במחיר המניה נמוך יותר – כך הערך של הארוּן גבוה יותר.

משמע, אם ארוּן-אפ מציג כבר כמה ימים ברציפות את הערך 100 – המניה שוברת שיא אחר שיא בימים האחרונים. אם הארוּן-דאוון מציג את הערך 100 – השפל במחיר המניה רק הולך ומחמיר.

לכן, בין אם תשתמשו בו במסגרת מסחר יומי ובין אם תרצו להוסיף אותו ל to do list שלכם כשמדובר על השקעה במניות לטווח ארוך – ה aroon יכול לסייע לכם די בקלות לקבוע את הכיוון והחוזק של המגמה. 

שני דברים נוספים שיש לקחת בחשבון; 

1) כששני הקווים מציגים מספר מתחת ל 30, מדובר על דשדוש במחיר שכן כבר תקופה ארוכה (יחסית לתקופת הזמן הנמדדת) לא נרשמו שיאים ושפלים חדשים.

2) ששני האינדיקטורים מצטלבים – סביר להניח שיתרחש שינוי מגמה.

בגרף החודשי של מניית "שלומברגר" (SLB) לעיל ניתן איך אחרי ההצטלבות בה ארוּן-דאוון עלה על הקו של ארוּן-אפ, התהפכה המגמה והחלה ירידה מתמשכת במחיר המניה.

האם אתם גם צריכים להשתמש במתנד?

שמדובר על מסחר בבורסה – אין חכם כבעל ניסיון. יש שיגידו שהמתנד הזה עושה עמם חסדים ומייצר להם רווחים רבים. ויש שיגידו שהם לא מצליחים לייצר בעזרתו רווחים כלל ועברו להשתמש ולהיעזר במתנד אחר.

כפי שראיתם, המתנד הזה כן יכול להיות מאוד שימושי. לכן, כשאתם מתכננים פוזיציה (עסקה) על מניה בפעם הבאה, נסו להשתמש במתנד ותראו עד כמה הוא מסייע לכם בקבלת החלטות ובצבירת הרווחים. ואחרי כמה ניסיונות תוכלו להחליט אם הוא מתאים לכם או לא. 

חשוב לזכור 

* ה aroon הוא מתנד אשר עושה שימוש בשני קווים ("ארוּן-אפ" ו "ארוּן-דאוון") המודדים את מספר המים שעברו מאז שנקבע שיא ושפל במחיר המניה.

* לרוב, המתנד מוגדר לחישוב לפי 25 תקופות אך ניתן לשנות זאת בקלות ברוב המערכות מסחר.

* כשארוּן-אפ נמצא מעל ארוּן-דאוון, הדבר מצביע על מגמה חיובית במחיר המניה, ולהיפך.

* הצטלבות של שני הקווים, מעידה על שינוי מגמה אפשרי.

* האינדיקטורים מצביעים על מספר בין 0 ל 100 ש 50 מהווה את נקודת האמצע (עברו בדיוק X/2 [תקופת הזמן שנבחרה, חלקי 2] מאז שנקבע שיא או שפל במחיר.

לכל שאלה נוספת אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר.


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

Accumulation Distribution - איסוף \ הפצה

WhatsApp זמינים לכל שאלה