מהו מתנד ה RSI וכיצד ניתן להפיק ממנו תועלת ?

הסוחרים היומיים בבורסה עושים שימוש בשיטת המסחר הטכני ולא בניתוח פונדמנטלי. המסחר הטכני מקדש את הגרפים ומהם הוא מסיק את המסקנות לטובת החלטות להשקעה. לצורך כך המשקיעים עושים שימוש במתנדים שונים ויש מאות מתנדים אשר הומצאו במהלך השנים, חלקם ידועים ומוכרים, אחרים פחות. RSI הוא אחד המתנדים בהם מרבים להשתמש סוחרי יום.

RSI-Relative Strength Index, או בתרגום לעברית מדד העצמה היחסית, הוא מתנד המשמש את הסוחרים היומיים העובדים לפי שיטת המסחר הטכני. מטרתו לזהות מומנטום של מכירת יתר או קניית יתר בשוק ההון. מתנד RSI נע בטווח של 0-100, כאשר הערכים הנמוכים מייצגים מכירת יתר והערכים הגבוהים מייצגים קניית יתר מעל 70 נחשב לקניית יתר ומתחת ל 30 נחשב למכירת יתר.  המתנד פותח בשנת 1978 על ידי אדם בשם ולס ויילדר. המדד זוכה לפופולריות רבה בקרב המשקיעים משום שהוא קל להבנה. כמו מתנדי מומנטום אחרים מדד זה מראה לנו את עצמת השוק והוא מחושב על פי שערי הסגירה של הנכסים הפיננסיים.

על מנת להשתמש במתנד RSI יש לבצע ניתוח בעזרת תקופת זמן של 14 נרות. להזכירכם, כל נר מתייחס לתקופת זמן שנקבעה מראש; זה יכול להיות נר שעתי, נר יומי וכיוצא בזה. אם נביט בגרף ונראה את הנקודה בה קו המתנד עובר את ה 70 נסיק את המסקנה שהשוק נמצא בקניית יתר ועל פי עקרונות הניתוח הטכני יש להעריך כי עכשיו השוק יתקן את עצמו ויתחיל לרדת. אם נראה שהמתנד ירד אל מתחת ל 30 נסיק את המסקנה שהשוק נמצא במכירת יתר וישנו סיכוי להיפוך מגמה, כלומר מכאן השוק יעלה. בהתאם למגמות השוק נוכל לבצע את ההשקעות שלנו. למשל, אם המתנד עבר את השבעים נרצה למכור אותו מכיוון שעל פי תחזית המתנד הוא עומד לרדת.

מתנד העוצמה היחסית

מתנד העוצמה היחסית

כמובן שאין ערובה וודאית שתוכל להבטיח לנו זאת אך בהשקעות תמיד קיים אלמנט של סיכון. משקיעים מנוסים בוודאי נתקלו באיתותי שווא של המתנד ולכן הם יודעים שיש להצליב את הניתוחים יחדיו עם מתנדים אחרים אשר יכולים לעזור לתמוך או לשלול את המגמה. בהזדמנות זו ניתן לציין כי המדד יכול להראות לנו גם עצמה יחסית של נייר ערך בהשוואה לענף או לשוק בכללותו.

מתנד MACD בשילוב עם RSI

כפי שאמרנו אין להסתמך אך ורק על מדד RSI, יש צורך במתנדים נוספים אשר יתמכו בתחזיות של ה RSI. אחד המתנדים המקובלים שיכול לשמש כמתנד משלים הוא מתנד ה MACD. זהו עוד סוג של מתנד מומנטום אך הוא עובד בצורה אחרת. מדד זה בוחן את המומנטום על פי הפער בין ממוצע משוקלל

RSI בשילוב עם MACD

RSI בשילוב עם MACD

קצר טווח לבין ממוצע משוקלל ארוך טווח. כאשר הממוצע המשוקלל הקצר נסחר במחירים שהם מתחת לממוצע הארוך, זהו מומנטום שלישי ולהפך כאשר הממוצע המשוקלל הקצר נסחר מעל רמת המחירים של הממוצע המשוקלל הארוך זהו מומנטום חיובי. נקודת האפס היא נקודה בעלת משמעות מכיוון שהיא מסמנת את המעבר בין מומנטום חיובי לשלילי או להפך. כאשר המתנד חוצה את עקום הפעולה מלמטה למעלה זוהי נחשבת לאינדיקציה לרכישת המוצר הפיננסי.

לסיכום, מתנדים הם כלי חשוב בניתוח הטכני אך יש לקחת אותם בערבון מוגבל ולזכור שהמסקנות העולות מהגרף הן אינו מדד מדויק לגבי העתיד והם עלולים להכשיל ולהטעות. שילוב של מספר מתנדים לצד ה RSI הוא יותר מומלץ אך עדיין חשוב לזכור שלא ניתן לסמוך על מתנד כזה או אחר במאת האחוזים לפני כניסה להשקעה כזו או אחרת.

רוצים ללמוד עוד? הכנסו לעמוד לימודי שוק ההון ומצאו מסלול לימודים שמתאים בדיוק עבורכם.


אולי יעניין אתכם גם: קורס שוק ההון מחירים


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

Accumulation Distribution - איסוף \ הפצה

מתנד MACD

WhatsApp זמינים לכל שאלה