אם עדיין לא הכרתם אותו, אז כנראה שהגיע הזמן – ה"וי-וואפ" (VWAP – Volume Weighted Average Price) אחד מהמתנדים החשובים ביותר שתכירו. VWAP נחשב למתנד בעל רמת אמינות גבוהה ומשמש בתי השקעות, קרנות גידור וסוחרים פרטיים כאחד מכלי העזר לקבלת החלטות.

VWAP - המתנד של המוסדיים

מה זה VWAP

כמו כל המתנדים, מתנד / אינדיקטור vwap נוצר במטרה לשרת את ציבור המשקיעים והסוחרים והוא משמש ככלי תומך לקבלת החלטות.

בדומה לממוצע נע (moving average), הוי-וואפ משקלל את ממוצע המחיר של נייר ערך (מניה, אג"ח וכו') שאחריו בחרנו לעקוב ולנתח, אך עם טוויסט קטן – מלבד שקלול המחיר ממוצע, ה vwap משקלל גם את מחזור המסחר ("ווליום" volume) ובכך נותן תמונת מצב כוללת יותר על מגמת המחיר. 

ומבלי להיכנס לנוסחאות מיותרות שרק יבלבלו אתכם, אלו הדברים שאתם צריכים לדעת על ה vwap;

  1. הוא זהה בנראות שלו לממוצע נע ומופיע כקו אחד במערכת המסחר.

  2. הערך שלו נקבע על-ידי חישוב כל העסקאות שבוצעו בני"ע ומחזורי המסחר שלהם בתקופת זמן מסוימת.

  3. ככל שמחיר המניה עולה ונפחי המסחר עולים, הערך של ה vwap עולה גם כן והקו מתחיל לעלות כלפי מעלה. מנגד, אם מחיר המניה יורד ומחזורי המסחר יורדים גם כן, הערך של ה vwap יורד.

  4. סוחרים פרטיים ומוסדיים משתמשים בערך ה vwap כבנצ'מרק (בוחן ביצועים) לפעולה שהם ביצעו. רכישת מניה מתחת לקו של המתנד נחשבת למוצלחת ורכישה מעליו נחשבת כרכישה פחות טובה.

גרף עם מתנד vwap

vwap (הקו הכחול) "מסמל את המחיר האמיתי של מניה"

איך משתמשים במתנד vwap

כל סוחר וסוחרת יכולים בקלות להשתמש במתנד לטובתם האישית על-ידי ביצוע פעולה פשוטה – הוספת המתנד במערכת המסחר.

לאחר הוספת הוי-וואפ מתחילה העבודה האמיתית ותצטרכו להחליט כיצד להשתמש בו – דבר שתלוי רבות באופי המסחר / ההשקעה שלכם.

הנה כמה דרכים פופולריות לשימוש באינדיקטור vwap;

חוכמת ההמונים

יש משהו שלומדים בכל קורס שוק ההון למתחילים שקיים – אפשר (וכדאי) לנצל את מחשבותיהם של ה"המון" לטובתכם האישית וגריפת רווחים ממסחר.

מכיוון שהמתנד הזה כל כך נפוץ בקרב סוחרים ומשקיעים, ורבים מהם מרבים להשתמש בו לצורך ביצוע העסקאות שלהם. אתם יכולים לנצל זאת לטובתכם.

כפי שהזכרנו לעיל, רכישת מניה מתחת ל vwap נחשבת לרכישה טובה ואילו רכישה מעליו נחשבת כלא כדאית. ומה אנחנו יכולים להניח מזה? פשוט! אם מניה נסחרת מתחת לוי-וואפ – יכול מאוד להיות שיבוצעו קניות של משקיעים וסוחרים שיגרמו למחיר המניה לעלות.

אם אתם עוקבים אחרי מניות ספציפיות ומשתמשים ב vwap תוכלו לנסות לזהות דפוסי התנהגות של סוחרים ומשקיעים אשר בוחרים לקנות את המניה, "לרכב על הגל" ולגרוף רווחים מהירים.

קונים לטווח ארוך? רק מתחת ל vwap?

יש סיבה שמשקיעים פרטיים ומוסדיים בוחרים לבחון את הפוזיציות שלהם (מניות וני"ע אחרים שהחליטו לקנות או למכור) על סמך ה vwap, האם גם אתם צריכים ליישר קו איתם?

הערך של הוי-וואפ מייצג את הערך "האמיתי" של נייר ערך בעקבות אופן החישוב שלו. עסקאות גדולות שבוצעו במחיר מסוים מקבלות משקל גדול יותר מעסקאות קטנות שבוצעו בנייר.

השאיפה שלכם, היא לקנות מניות מתחת לקו ולמכור מעליו. כך תעלו את הסיכוי שאתם קונים "מתחת" לערך המניה ומוכרים "מעל" הערך שלה. 

שילוב עם מתנדים / אינדיקטורים אחרים

ככל שתתקדמו, תלמדו יותר ותבינו איזו אסטרטגיית מסחר מתאימה לכם יותר, תדעו כיצד ומתי להשתמש ולהיעזר במתנדים. אבל בינתיים, תנו לנו לחשוף בפניכם שילוב מתנדים מומלץ – vwap & bollinger bands (רצועות בולינגר). 

מדובר על שילוב שנועד לשפר עוד יותר את אמינות השימוש בכל אחד מהמתנדים ועשוי להעלות את אחוזי ההצלחה שלכם בעסקאות.

שימו לגרף הבא;

גרף המציג שימוש ב vwap וברצועות בולינגר

vwap & bollinger bands

ניתן לראות שרכישות מתחת ל vwap (מסומן בקו כחול עבה) הן דבר שבשגרה ולרוב הן גם גורמות לזה שמחיר המניה יעלה מעליו. אבל, עד כמה נמוך המחיר יכול לרדת מתחתיו לפני שהוא עושה "פרסה" וחוזר כלפי מעלה?

שימוש ברצועות בולינגר יכול להבטיח שתקנו מניה לא רק במחיר נמוך מה vwap, אלא במחיר הנמוך ביותר. 

שימו לב שבגרף לעיל, בכל פעם שמחיר המניה נוגע בקו התחתון של הרצועות הוא עולה חזרה כלפי מעלה, נוגע בוי-וואפ וממשיך כלפי מעלה או שהוא מתעכב לשנייה וממשיך לעלות.

לסיכום

אמנם אין נוסחאות קסם ומתנדים אשר מבטיחים 100% הצלחה. אבל, בהחלט ניתן להשתמש במתנד הזה ככלי עזר לקבלת החלטות מסחר והשקעה.

למדו את המתנד, נסו לשלב אותו בחלק מהעסקאות שלכם ותראו אם ועד כמה הוא עוזר לכם להגדיל את הרווחים בהן. 

לכל שאלה אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר,
צוות אינסיידרס. 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מדד זרימת הכסף (MFI)

(Average True Range) ATR

ארון aroon

Accumulation Distribution - איסוף \ הפצה

WhatsApp זמינים לכל שאלה