איך קונים מניות

קניה של מניות מתאימה לאלו הרוצים להתפתח ולהתקדם מבחינה כלכלית. כשאנו קונים מניה, אנחנו משקיעים בחברה ואם החברה מרוויחה הרווח יהיה גם שלנו. אי לכך ובהתאם לזאת, מניות הן אלטרנטיבה שכיחה מאוד להשקעה של כספים פנויים ומי שחסך סכום ומעוניין להשקיע אותו בדרך כלל בוחר בהן.

יש שתי אפשרויות לקנות מניות. האפשרות הראשונה היא לקנות באמצעות חשבון הבנק הפרטי שלנו. האפשרות השנייה היא לפתוח חשבון ייעודי להשקעה בבית השקעות ולהפריד בין העו"ש שלנו לכספים אותם אנחנו מעוניינים להשקיע. לשתי האפשרויות יתרונות וחסרונות, עליהם ארחיב בחלק הבא של המאמר. בסופו כבר יהיה לכם את הידע הדרוש ותקבלו החלטה היכן לבצע את הרכישה הראשונה שלכם.

איך קונים מניות

איך קונים מניות

איך קונים מניות דרך חשבון הבנק

רכישת מניות דרך חשבון הבנק היא האלטרנטיבה הנפוצה ביותר מסיבה אחת – נוחות. הכסף כבר נמצא שם ואת שם המשתמש והסיסמה שלנו לכניסה לחשבון באינטרנט אנחנו כבר יודעים. הדבר היחיד שנותר הוא רק ללחוץ על החלק באתר של שוק ההון ולבחור את המניה שאנחנו רוצים לקנות. בהתחלה קונים בכמה אלפי שקלים רק כדי לראות שהכל עובד כמו שצריך ולאט לאט מגדילים את ההשקעה. מפה לשם כבר הזמן עובר וכבר יש לנו תיק ניירות ערך המנוהל דרך חשבון הבנק. עד כאן, הכל מעולה. הבעיות העיקריות של ניהול השקעות דרך חשבון הבנק הן העמלות והשירות.

עמלות

בנק כמו בנק, אוהבים להרוויח יפה כדי לממן שכר עתק למנכ"ל ובונוס שנתי לעובדים. מתחקירים שבוצעו לאחרונה העמלות אותם הבנקים גובים עדיין גבוהות משמעותית מאלו המוצעות בבתי ההשקעות (למרות שיפור קל שחל בשנתיים האחרונות). קנייה או מכירה של מניות בבורסה בארץ (כן, משלמים גם בקנייה וגם במכירה) עשויה להגיע עד ל0.65% משווי העסקה. זאת אומרת שעוד לפני שהתחלתם להרוויח משהו כבר תרמתם לבנק יותר מאחוז משווי ההשקעה שלכם.

בנוסף לעמלות הקניה והמכירה הבנק עמלה על החזקת החשבון בשם "דמי משמרת" או "דמי ניהול". העמלה גם נגבית כאחוז מסוים משווי התיק (סך כל המניות שקניתם) ועשויה להגיע ל 0.5% לשנה (עוד כסף שנתרם סתם לבנק).

שירות

מלבד קניה ומכירה של מניות בנקים עוסקים בעוד אלף ואחת דברים. מתן הלוואת, הנפקת כרטיסי אשראי וצ'קים, הפקדות, משיכות וכו' וכו'. הזמן שיש להם להקדיש לטובת העניין קצר יותר מבית השקעות שמסחר במניות הוא כל עיסוקו ואם תצטרכו לשאול איזושהי שאלה תתפללו למצוא איזה נציג בסניף שיענה לכם.

איך קונים מניות דרך בית השקעות

בתי השקעות מספקים אלטרנטיבה טובה להשקעה במניות והתנאים שלהם טובים יותר מהבנק. בכדי לקנות מניות דרך בית השקעות תצטרכו לפתוח חשבון נוסף שלא קשור לחשבון הבנק שלכם ולבצע אליו העברת כספים. פתיחת החשבון הוא תהליך פשוט שניתן לעשות באופן עצמאי דרך האינטרנט או בפגישה שנערכת בערך כחצי שעה.

הבעיות העיקריות בפתיחת חשבון בבית השקעות הן שהכספים לא נמצאים בחשבון עו"ש שלנו ובכל פעם שנרצה למשוך או להפקיד כספים ל/מחשבון הבנק נצטרך לבצע העברה בנקאית לחשבון בנאמנות. שהוא "הבעיה" השנייה.

אצל חלק מהמשקיעים אתם אנחנו מדברים קיים פחד בלתי מוסבר להעברת כספים לבית השקעות. ההרגל שבו החסכונות מוחזקים בחשבון הבנק שלנו לא מרפה ומקשה לקבל החלטה לפתוח חשבון השקעות ייעודי. פה אני יכול להרגיע אתכם, ולהגיד לכם שעל נייר הכסף שלכם הרבה יותר בטוח בחשבון הנאמנות של בית ההשקעות מאשר בחשבון הבנק הפרטי שלכם. על החשבונות האלה יש ביטוח ופיקוח שוטף של הרשויות הרלוונטיות.

עמלות

מדובר על הוזלה משמעותית מהעמלות אותן גובה הבנק. האחוז המקסימלי שאותו תשלמו לבית השקעות לקניה של מניות בבורסה עומד על 0.1% (חסכון של עשרות אחוזים). ישנם "דמי טיפול" חודשיים קבועים שבתי השקעות גובים בחשבון הללו (20 ש"ח מקסימום) אבל הם קבועים ולא משתנים ומתעדכנים כלפי מעלה ככל שגודל התיק צומח. בנוסף, אם תבצעו פעולה אחת או שתיים של קניה או מכירה, דמי הטיפול יקוזזו בגובה העמלות בגין הפעולה שביצעתם.

שירות

שירות לקוחות ותמיכה טכנית בכל שעות העבודה והמסחר בבורסה, חדר עסקאות עם מענה מהיר לביצוע הוראות טלפוניות במידה ותרצו ומערכות מסחר מתקדמות יותר מאלו אותן הבנק מציע והדרכות מסודרת על השימוש בהן. רמה אחת מעל השירות אותו מציע הבנק. אם תרצו להעביר הוראה בטלפון דרך הבנק סביר להניח שתצטרכו להמתין לא מעט זמן ולשלם על כך עמלה (מעבר לעמלה הרגילה).

איך קונים מניות? הגיע הזמן לבצע השוואת עמלות למסחר עצמאי

 

תחשבו איפה הכי כדאי לכם לקנות מניות

כעת הבחירה בידיים שלכם. תוכלו להשאיר את הכספים בחשבון הבנק ולקנות דרכו. אתם תהנו מכך שלא תצטרכו להקדיש זמן לפתיחת החשבון הנוסף והעברת הכספים אבל תסבלו מאוד מהעמלות ותראו שיהיה לכם קשה יותר להרוויח בגללן. אחרי שתפתחו חשבון בבית השקעות ותבצעו העברה ראשונה תגלו שהשד לא נורא כ"כ. ותשלמו הרבה פחות. בהחלט משתלם יותר לטווח ארוך.

אז אחרי שהבנתם איך קונים מניות תוכלו לעשות השוואה מהירה בין בתי ההשקעות השונים באמצעות שאלון קצר שנמצא בראש העמוד מצד שמאל ולהבטיח שאתם מקבלים את ההצעה הטובה ביותר. בהצלחה!


אולי יעניין אותך גם: לימודי שוק ההון


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.