מה זה גידור, איך הוא עובד, באיזה אמצעים אפשר לגדר את ההשקעות שלנו ולמה כדאי לגדר אותן? הנה הדברים שאתם חייבים לדעת

גידור

אז איך אתם "מבטחים" את ההשקעה שלכם? גידור


אם אתם בעלי עסקים או משקיעים בשוק ההון, סביר להניח ששמעתם על המונח "גידור".

מקור השם של המונח הזה, שמגיע מעולם המימון, מקורו במילה Hedge (גדר באנגלית). משמעותו היא להציב גבולות (גדר) ברורים מראש לסיכון.

במובן הרחב, גידור היא אסטרטגיית השקעה שמנטרלת או מצמצמת הפסדים פוטנציאלים שעשויים להיגרם בשל השקעות שוטפות.

המונח גדר מוכר בשל השימוש בביטוי "hedge your bets", שמקורו בכלל בעולם ההימורים והרולטה. פעם היה נהוג לומר את המשפט הזה למהמרים, שהיו מניחים שני ז'יטונים בין שני מספרים כדי לפזר סיכון.

בעולם של שוק ההון, גידור הסיכון מתנהל קצת אחרת;

מה זה גידור?

כשאתם משקיעים במניות, במט"ח, באופציות או בתחומים רבים אחרים בשוק ההון, תהיו מעוניינים להקטין את רמת הסיכון שלכם.

אם עשיתם עסקה מסוימת, לא תרצו להיות חשופים לסיכון בלתי נגמר, שעשוי להשאיר אתכם עם המכנסיים למטה. ומשמעותי מאוד במצבים בהן יש תנודתיות רבה בשוק ההון.

חברות עסקיות נוהגות לשלב את הגידור באופן קבוע בעסקאות שלהן, כדי להקטין את חוסר הודאות לפני העסקה. עבור אותן חברות, הדבר נחשב לחלק מתוך מערך ניהול הסיכונים של החברה.

גם גופים מוסדיים שמנהלים השקעות נוהגים לגדר את ההשקעות עבור הלקוחות שלהם. בנוסף, קרנות גידור ואפילו אנשים פרטיים עושים שימוש בגידור בהשקעות.

התשובה הכי טובה לשאלה "למה כדאי לגדר השקעות", היא פשוטה: המטרה היא "לבטח" אתכם מפני הפסד שיכול לגרום נזקים בלתי הפיכים.

זה קורה, בדרך כלל, באמצעות פעולה הפוכה להשקעה שביצעתם.

יתרונות השימוש בגידור 

פיזור ההשקעה וגיוון תיק ההשקעות

כשאתם עושים שימוש באסטרטגיית גידור, אתם מקטינים את הסיכון על כלל ההשקעה.

השקעה של חלק מהנכסים שלכם בגידור, מובילה לחוסר תלות בהשקעות הרגילות וה"יציבות" ולעתים גם משפרת את השורה התחתונה – הרווח.

במצב הזה, תוכלו לסחור בסוגי השקעות רבים ומגוונים יותר.

ניהול סיכון מושכל

ניהול סיכונים הוא פרמטר חשוב מאוד בהשקעות. ובאמצעות הגידור, אפשר לעשות שימוש במכשירים פיננסיים רבים המאפשרים לכם לשלוט בצורה חכמה ויעילה יותר על היחס בין הסיכון לסיכוי לרווח.

שורת הרווח

אסטרטגיית גידור מאפשרת לכם ליהנות גם מירידה במחיר הנכס.

לא רק שתוכלו להרוויח במקרה של עליה, אלא תהיו מוגנים ואף תוכלו להרוויח גם במקרה של משבר.

שינויים בשני קצוות השוק יהיו לרוב טובים יותר עבורכם.

אי תלות בהתנהגות השוק

כאשר אתם רוכשים מניות או אג"ח, למשל, אתם לא תלויים בשינויים קיצוניים.

הגידור לא תלוי בהתנהגות השוק – תוכלו להרוויח או להפסיד מבלי להמתין לתנודות מסוימות, כלפי מעלה או כלפי מטה.

גידור במט"ח

באמצעות הדוגמא הבאה, נדגים לכם בדיוק איך אפשר לגדר מט"ח.

נניח שבבעלותכם חברה שעשתה עסקה עם חברה אירופית, ורכשתם מוצר מסוים תמורת 100 אלף יורו והתחייבתם לשלם במטבע תוך 30 יום.

עבר זמן, יום הפירעון הגיע, ואז גיליתם ששער היורו עלה. המשמעות: אם באותו יום תמירו שקלים ליורו, תאלצו לשלם הרבה יותר כסף.

למשל: נניח ששער היורו ביחס לשקל עמד עם חתימת החוזה על 3.5. ביום הפירעון הוא עמד על 3.6. כעת, על מנת לשלם את החוב ביום הפירעון, תאלצו להיפרד מעוד עשרת אלפים שקלים. 

כאן, כמובן, מדובר בהשקעה קטנה. אבל מה קורה כאשר החברה שלכם עושה עסקה במיליונים? במקרה כזה, הנזק שעלול להיגרם לכם יהיה בלתי הפיך. 

בשל כך, החברה שלכם תרכוש יורו ביום העסקה בסכום ש"יבטח" אותה במקרה של עליה או ירידה. אם השער עלה או ירד, לא תשלימו את ההפרש או תרוויחו מכך. מבחינתכם, שער היורו יוותר כשהיה ביום העסקה.

גידור באופציות וחוזים עתידיים

כיום, עסקאות רבות בתחומי המכשירים הפיננסיים ניתן לבצע באמצעות עסקאות גידור. פורוורד, עסקאות SWAP, עסקאות ספוט ועוד מגוון שיטות מאפשרות לכם לגדר את ההשקעה שלכם.

גידור לא בא לידי ביטוי רק בעולם המט"ח. כיום ניתן לבצע עסקאות כאלה באמצעות מכשירים אחרים כמו אופציות וחוזים עתידיים, שהם דרך מעולה למנף את הכסף בחשבון המסחר שלכם.

אופציות וחוזים עתידיים נחשבים לכלי יעיל לגידור ולצורך הגבלת סיכון. כך תוכלו לבצע עסקה בסכום גבוה יותר ממה שחשבתם ולהגן על עצמכם.

למשל, אם אתם מושקעים בסכומים גבוהים במניות "אפל" (Apple), ואתם חוששים מירידה פתאומית במחיר המניה בעקבות משבר שבבים שמקשה על יצרנית הטכנולוגיה לייצר ולמכור מוצרים – תוכלו לקנות אופציות put שיגנו עליכם מפני ירידות שערים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה