מה זה דילול מניות, איך מבצעים אותו ומה ההבדל בין דילול מניות לבין ספליט? הנה כל מה שחשוב לדעת על אחד המהלכים המסקרנים בשוק ההון

סך השלם גדול מסך חלקיו. זה בדיוק מה שקורה בעת דילול מניות


לשוק ההון חוקים משלו. לעתים קרובות, אירועים שונים עשויים לתפוס אותנו בהפתעה גמורה. המונח דילול מניות הוא ללא ספק אחד מהתרחישים השנואים ביותר על ידי משקיעים.

גורמים רבים שמשפיעים על ערך המניות שלנו. ככל שנעמיק להכיר אותם, כך נוכל לקבל החלטות מושכלות יותר.

כאשר קונים מניות, אנחנו תמיד לוקחים סיכון שהשווי שלהן יירד. ישנם לא מעט מקרים בהם ערך המניה שלנו עשוי לצנוח גם אם שווי השוק של החברה לא ירד. זה מה שעשוי לקרות בעת דילול מניות.

אז מהו דילול מניות ומתי הוא מתרחש? כעת, ניכנס לעובי הקורה של התופעה וננסה להבין האם ניתן למנוע אותו.

מה זה דילול מניות? 

לעתים קרובות משהיינו מצפים, עשוי להיווצר מצב בו מספר המניות של חברה גדל אך שווי השוק של החברה אינו גדל באופן פרופורציונלי למהלך. במצב כזה, מניה קיימת שבבעלותנו תאבד מערכה הראשוני גם אם שווי השוק הכולל לא פחת. 

כדי להסביר את הדברים באופן ברור יותר, הבאנו לכם דוגמה שיכולה לעזור: נניח שחברה מסוימת מנפיקה 100 מניות ל-100 בעלי מניות. כל בעל מניות, אם כן, מחזיק במניה אחת בלבד או באחוז בודד מהחברה. לאחר מספר שנים מחליטה החברה לבצע הנפקת מניות משנית. היא מנפיקה 100 מניות חדשות ל-100 בעלי מניות נוספים.

כך, בין רגע, כל בעל מניות מחזיק רק ב-0.5% מהחברה. אחוז הבעלות הקטן יותר אינו פוגע רק בשווי הכספי של ההשקעה, אלא גם מצמצם גם את כוח ההצבעה של כל משקיע.

לא קשה להבין כיצד צעד כזה עשוי לעורר תסכול רב בקרב משקיעים – כל משקיע בוחר לקנות מניה מסוימת ולהשקיע בה כי הוא מאמין שערך המניה כרגע נמוך והוא עתיד לעלות. דילול כזה חותך את הערך של המניה שקנינו בשניים מבלי שנקבל שום ערך.

מתי חברות בוחרות לבצע דילול מניות?  

דילול מניות מתרחש בכמה אופנים ומכמה סיבות:

גיוס הון ראשוני

דילול מניות הוא אירוע שכיח לצורך גיוס הון ראשוני.

הסיבה לכך היא, שבמקרים רבים חברות בתחילת דרכן צריכות הון נוסף כדי לממן את המשך הפעילות ו/או התרחבות של הפעילות העסקית. הן בוחרות להנפיק מניות חדשות נוספות. אחר כך הן יוצעו למכירה למשקיעים לטובת גיוס הסכום הרצוי.

בטווח הקצר, הערך של המניה נפגע מהדילול. בטווח הארוך, גיוס ההון והשקעתו בפיתוח יכולה להניב ערך למשקיעים שבחרו להישאר עם המניה למרות הדילול או לקנות את המניה אחריו.

הנפקות משניות

חשוב שנזכור כי נתח במניות מייצג בעלות על הון בחברה מסוימת. כאשר דירקטוריון החברה מחליט להנפיק את החברה לציבור, לרוב באמצעות הנפקה ראשונית, אחת מההחלטות שיתקבלו היא מה יהיה מספר המניות שיוצעו לו.

אם בהמשך הדרך תבחר החברה להנפיק מניות נוספות (הנפקה משנית), מספר המניות גדל וכתוצאה מכך המניות ידוללו.

כלומר, לבעלי המניות שקנו את המניות בהנפקה המקורית, יש כעת נתח בעלות קטן יותר בחברה מאשר לפני שהונפקו המניות החדשות. 

חלוקת אופציות

חברות מובילות במשק נוהגות להשתמש באופציות כהטבות אטרקטיביות עבור עובדים חדשים, כבונוסים לדרג הניהולי וכתגמולים על הישגים יוצאי דופן של שותפים ושלל גורמים בחברה.

המחזיקים באופציות, כגון עובדי החברה, או בעלי ניירות ערך אחרים, עשויים לבחור בשלב כזה או אחר לממש את האופציות שלהם. הדבר מוביל לעליה במספר המניות ושוב, כל בעל מניות יחזיק בנתח קטן יותר.

חברות ציבוריות יפרסמו את כוונתן לבצע דילול כדי שהמשקיעים בהן יוכלו לתכנן את צעדיהם בהתאם.

על מי משפיע דילול מניות?

ההשפעה הניכרת ביותר היא על אחזקותיהם של בעלי המניות. יחד עם זאת, ההשפעות של דילול מניות עשויות לחול גם על החברה.

הדילול מפחית את הרווחים שיכולה החברה להפיק מכל מניה. הדילול משפיע על הסחירות, היציבות והביקוש שלה – דבר שבסופו של דבר ישפיע בצורה משמעותית על שווי השוק הכולל.

זוהי גם הסיבה שלעתים קרובות חברות בהנפקה ציבורית יפרסמו אומדני רווח בתרחיש של דילול מניות לשירות המשקיעים שלהן.

האם ניתן למנוע דילול מניות?

מטבע הדברים, בעלי המניות לרוב יתנגדו לדילול המניות. בתקנוני חברה רבים, נהנים בעלי המניות מהגנות "אנטי דילול".

הגנות אלה הן שורה של הוראות חוזה המגבילות או מונעות לחלוטין את דילול המניות של המשקיע בחברה בסבבי המימון המאוחרים. החברה תהיה מחויבת לפצות את המשקיע. לחלופין, תוכל להציע לו הטבות שיכסו על הפסדיו במקרה של דילול.

דוגמה: נניח שחברה מסוימת מכרה מניות בשווי 1000 דולר למניה בסבב גיוס ההון האחרון שלה. בסבב הבא קיים צפי לדילול המניות בשיעור של 15%. כלומר, לאחר הנפקת המניות החדשות עבור המשקיעים העתידיים תהיה שווה כל מניה 850 דולר.

במקרה כזה, עשויה מדיניות האנטי דילול לקבוע כי המשקיע יוכל לרכוש מניות נוספות בהנחה יחסית להפסדים שלו. לחלופין, הוא יוכל לקבל הצעות למניות בסיכון נמוך יותר.  

ההבדל בין ספליט לדילול

יש הבדל מהותי בין פיצול (ספליט) במניות לדילול מניות. פיצול מניות אינו משפיע על שווי המניה. לאחר פיצול, כל אחד מבעלי המניות בחברה יחזיק במספר גדול יותר של מניות בעלות שווי יחסי לפיצול, כך שהערך הכולל של האחזקה תמיד יישמר.

ומה קורה בספליט? ברוב המקרים, הספליט דווקא יהיה לטובת המשקיעים, שכן הגמישות והסחירות במניה שלהם גדלה משמעותית עקב הצעד הזה.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.WhatsApp זמינים לכל שאלה