לשוק ההון חוקים משלו ולעתים קרובות, אירועים שונים עשויים לתפוס אותנו בהפתעה גמורה, ודילול מניות הוא ללא ספק אחד מהתרחישים השנואים ביותר על ידי משקיעים.

ישנם גורמים רבים שמשפיעים על ערך המניות שלנו וככל שנעמיק להכיר אותם, כך נוכל לקבל החלטות מושכלות יותר.

כאשר קונים מניות, אנחנו תמיד לוקחים את הסיכון שהשווי שלהן ירד. אך יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם ערך המניה שלנו עשוי לצנוח גם אם שווי השוק של החברה לא ירד – ממש כמו שעשוי לקרות ברגע שמתבצע דילול.

אז מהו דילול מניות ומתי הוא מתרחש? כאן ניכנס לעובי הקורה של התופעה וננסה להבין האם ניתן למנוע דילול מניות.

ערימות מטבעות מופרדות לתיאור דילול מניות

מה זה דילול מניות בעצם? 

לעתים קרובות משהיינו מצפים, עשוי להיווצר מצב בו מספר המניות של חברה גדל אך שווי השוק של החברה אינו גדל באופן פרופורציונלי למהלך. במצב כזה, ייווצר מצב בו מניה קיימת שבבעלותנו תאבד מערכה הראשוני, גם אם שווי השוק הכולל לא פחת. 

כדי להסביר את הדברים באופן ברור יותר, הנה דוגמה שתעזור

נניח שחברה מסוימת מנפיקה 100 מניות ל 100 בעלי מניות. כל בעל מניות, אם כן, מחזיק במניה אחת בלבד או באחוז בודד מהחברה. לאחר מספר שנים, מחליטה החברה לבצע הנפקת מניות משנית ומנפיקה 100 מניות חדשות למאה בעלי מניות נוספים.

כך, בן רגע, כל בעל מניות מחזיק רק ב 0.5% מהחברה. אחוז הבעלות הקטן יותר אינו פוגע רק בשווי הכספי של ההשקעה, אלא גם מצמצם גם את כוח ההצבעה של כל משקיע.

לא קשה להבין כיצד צעד כזה עשוי לעורר תסכול רב בקרב משקיעים – כל משקיע בוחר לקנות מניה מסוימת ולהשקיע בה כי הוא מאמין שערך המניה כרגע נמוך והוא עתיד לעלות, ודילול כמו בדוגמה הנ"ל חותך את הערך של המניה שקנינו בשניים מבלי שנקבל שום ערך בתמורה.

מתי חברות בוחרות לדלל את המניות שלהן?  

דילול מניות מתרחש בכמה אופנים ומכמה סיבות:

גיוס הון ראשוני

דילול מניות הוא אירוע שכיח לצורך גיוס הון ראשוני.

הסיבה לכך היא שבמקרים רבים, חברות בתחילת דרכן צריכות הון נוסף כדי לממן את המשך הפעילות ו/או התרחבות של הפעילות העסקית והן בוחרות להנפיק מניות חדשות נוספות ומציעות אותן למכירה למשקיעים לטובת גיוס הסכום הרצוי.

בטווח הקצר, הערך של המניה נפגע מהדילול אך בטווח הארוך גיוס ההון והשקעתו בפיתוח יכולה להניב ערך למשקיעים שבחרו להישאר עם המניה למרות הדילול ו/או לקנות את המניה אחריו.

הנפקות משניות

חשוב שנזכור, נתח במניות מייצג בעלות על הון בחברה מסוימת. כאשר דירקטוריון החברה מחליט להנפיק את החברה לציבור, לרוב באמצעות הנפקה ראשונית, אחת מההחלטות שיתקבלו היא מה יהיה מספר המניות שיוצעו בתחילת הדרך.

אם בהמשך הדרך תבחר החברה להנפיק מניות נוספות (בתהליך המכונה הנפקה משנית), מספר המניות גדל וכתוצאה מכך, המניות ידוללו.

כלומר, לבעלי המניות שקנו את המניות בהנפקה המקורית יש כעת נתח בעלות קטן יותר בחברה מאשר לפני שהונפקו המניות החדשות. 

חלוקת אופציות

חברות מובילות במשק נוהגות להשתמש באופציות כהטבות אטרקטיביות עבור עובדים חדשים, כבונוסים לדרג הניהולי וכתגמולים על הישגים יוצאי דופן של שותפים ושלל גורמים בחברה.

המחזיקים באופציות, כגון עובדי החברה, או בעלי ניירות ערך אחרים, עשויים לבחור בשלב כזה או אחר לממש את האופציות שלהם. הדבר מוביל לעליה במספר המניות ושוב, כל בעל מניות יחזיק בנתח קטן יותר.

חברות ציבוריות יפרסמו את כוונתן לבצע דילול כדי שהמשקיעים בהן יוכלו לתכנן את הצעדים שלהם בהתאם.

דילול מניות משפיע על כל המעורבים

אמנם ההשפעה הניכרת ביותר היא על אחזקותיהם של בעלי המניות, אך ההשפעות של דילול מניות עשויות לחול גם על החברה.

הדילול מפחית את הרווחים שיכולה החברה להפיק מכל מניה והדילול משפיע על הסחירות, היציבות והביקוש שלה, דבר שבסופו של דבר ישפיע בצורה משמעותית על שווי השוק הכולל.

זוהי גם הסיבה שלעתים קרובות חברות בהנפקה ציבורית יפרסמו אומדני רווח בתרחיש של דילול מניות לשירות המשקיעים שלהן. 

האם ניתן למנוע דילול מניות?

מטבע הדברים, בעלי המניות לרוב יתנגדו לדילול המניות. בתקנוני חברה רבים, נהנים בעלי המניות מהגנות אנטי דילול.

הגנות אלו הן שורה של הוראות חוזה המגבילות או מונעות לחלוטין את דילול המניות של המשקיע בחברה בסבבי המימון המאוחרים. החברה תהיה מחויבת לפצות את המשקיע או להציע לו הטבות כאלו ואחרות שיכסו על ההפסדים שלו במקרה של דילול.

נניח, למשל, שחברה מסוימת מכרה מניות בשווי 1000 דולר המניה בסבב גיוס ההון האחרון שלה. כעת, בסבב הבא, קיים צפי לדילול המניות בשיעור של 15%. כלומר, לאחר הנפקת המניות החדשות עבור המשקיעים העתידיים תהיה שווה כל מניה 850 דולר.

במקרה כזה, עשויה מדיניות האנטי דילול לקבוע כי המשקיע יוכל לרכוש מניות נוספות בהנחה יחסית להפסדים שלו, או לקבל הצעות למניות בסיכון נמוך יותר.  

האם פיצול מניות גורם לדילול המניה?

יש הבדל מהותי בין פיצול (ספליט) במניות לדילול מניות – פיצול מניות אינו משפיע על שווי המניה. לאחר פיצול, כל אחד מבעלי המניות בחברה יחזיק במספר גדול יותר של מניות בעלות שווי יחסי לפיצול, כך שהערך הכולל של האחזקה תמיד יישמר.

ההיפך הוא הנכון, ברוב המקרים, הספליט דווקא יהיה בטובתם של המשקיעים, שכן הגמישות והסחירות במניה שלהם גדלה משמעותית עקב הצעד הזה.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.WhatsApp זמינים לכל שאלה