אנחנו שומעים הרבה על היצע וביקוש, במיוחד בכל מה שקשור לעולם שוק ההון והכלכלה. אך האמת, שרוב האנשים לא מבינים מספיק לעומק את המושגים הללו ובעיקר את מערכת קשרי הגומלין ביניהם והשפעתם על המחיר של ניירות ערך (מניות, אג"ח) ונכסים פיננסים אחרים (חוזים, אופציות).

לכן, הפעם, במסגרת הכתבות המקצועיות שלנו, נסביר את כל מה שאתם צריכים לדעת על היצע וביקוש. וגם – איך אתם יכולים להשתמש בהם לטובתכם כדי להרוויח יותר במסגרת מסחר בבורסה ושוק ההון.

היצע וביקוש

היצע וביקוש

אין יותר מדי מידע לשפוך על שני המושגים האלו, מכיוון שהפירוש שלהם משתמע בקלות מהשם שלהם;

היצע 

היצע הוא כמות המוצרים או השירותים בשוק מסוים. אם אנו מדברים על היצע בשוק ההון, ההיצע הוא בעצם כמות הסוחרים, משקיעים, תאגידים בנקאיים וגופים מוסדיים אחרים שמעוניינים למכור את ניירות הערך שברשותם ו"מציעים" אותם למכירה דרך הבורסה.

לדוגמה, אם אני מחזיק את מניית אלעל ומעוניין למכור אותה. אני משדר הוראת מכירה לבורסה ובכך – מגדיל את ההיצע של המניות העומדות למכירה. 

ביקוש

מהצד השני של המטבע, יש לנו ביקוש. כלומר, אומדן מידת הדרישה לאותם ניירות ערך או נכסים פיננסים שונים.

משקיע שרוצה לבצע קניית מניות של חברה מסוימת שבה הוא מתעניין, ומשדר הוראת קנייה – מגדיל את הביקוש לאותה המניה.

דוגמה נוספת מעלם הנדל"ן להמחשה

על מחירי הנדל"ן בתל אביב, שמעתם? איך אפשר שלא. העיר המרכזית בישראל היא מעוז הביקוש למגורים של צעירים מרחבי הארץ, שנוהרים אליה בהמוניהם, מעלים בהתמדה את מחירי השכירות וכתוצאה את מחירי הדירות. הביקוש למגורים בעיר גבוה מההיצע, ולכן מחירי הדירות וגובה השכירות החודשית עלה בהתמדה במהלך השנים עד כה (אוגוסט 2020).

איך היצע וביקוש משפיע על מחיר של מניות בבורסה

היצע וביקוש הם אבני יסוד בכלכלה. על פי המודל הכלכלי המקובל, מחיר של מוצר נקבע על פי נקודת האיזון בין ההיצע לבין הביקוש. המודלים הכלכליים מראים זאת בחישובים מתמטיים בהם שתי עקומות חותכות אחת את השנייה. נקודת החיתוך בין שתי העקומות היא למעשה נקודות האיזון אשר קובעת את המחיר. 

כמובן, שאין צורך שניכנס למודלים מתמטיים מורכבים, אלא רק נשתמש בעיקרון כדי להבין איך מחיר של מניות, אג"ח או נכסים פיננסים אחרים מושפע כתוצאה מביקוש גבוה, היצע נמוך ולהפך.

הביקוש נקבע על ידי התנהגות המשקיעים. לדוגמה, כאשר מחיר נייר ערך מסוים זול באופן יחסי למחיר היעד שלו, משקיעים נבונים וסוחרים שיודעים לנצל הזדמנויות ירוצו לקנות אותו.

ההיצע נקבע, גם כן על ידי התנהגות משקיעים בבורסה והלך הרוחות המשתולל בעולם. משקיעים שרוצים להיפטר מהמניות שברשותם, למשל, בזמן שיש חשש עולמי לעתיד הכלכלה (כמו שקרה במשבר הקורונה), מוכרים את הנכסים שברשותם.

כתוצאה, כמות המשקיעים שמעוניינים למכור גבוה משמעותית מהמשקיעים שמעוניינים לקנות, ומחיר המניות יורד ויורד עד שמתקיים איזון בין אלו שמעוניינים למכור בכל מחיר, לאלו המעוניינים לקנות.

יש הבדל בין כלכלה רגילה ל"כלכלת בורסה"

המודל הכלכלי הרגיל מבוסס על הנחת היסוד שכל הצרכנים, הם צרכנים רציונליים. משמע, לא יקנו מוצר במחיר גבוה מדי (תבנית ביצים ב 50 ש"ח, הייתם קונים?). דבר אשר ממש לא מתקיים ב"כלכלת בורסה".

בבורסה, כמעט כל אדם יכול לקנות ולמכור ניירות ערך כאוות נפשו. אבל, להבדיל מתבנית ביצים, כל המחיר הנוכחי של נייר ערך או מניה הוא נמוך מדי או גבוה מדי ביחס למחיר הנוכחי ומחליט לבצע פעולות על סמך ניסיונו האישי והאמונות שלו במטרה לגרוף רווחים כתוצאה מהעסקה.

הרבה רגשות מעורבות בכל החלטה (בעיקר בהחלטות של משקיעים מתחילים). הפחד להפסיד את החסכונות והציפייה לייצר רווחים גבוהים מערערת את שיקול דעתם של רוב המשקיעים, דבר שלא היה קורה אם הם היו נכנסים למכולת ופתאום רואים שהמחיר של קרטון חלב עלה ל 35 ש"ח – ברוב המקרים, הם היו מוותרים על התענוג של נס קפה בבוקר והיו עוברים לקפה שחור. 

איך מרוויחים ממסחר כתוצאה מנתוני ביקוש והיצע

מי שמבצע היום מסחר יומי או השקעה במניות דרך פלטפורמת מסחר ולעתים רחוקות יותר, גם דרך מערכות מסחר בבורסה המקומית, יכול לראות בכל רגע נתון מהי רמת הביקוש וכמות ההיצע לנייר ערך מסוים.

כל אירוע שמתרחש בעולם, משפיע על הלך הרוחות בבורסה וגם לרמות ההיצע והביקוש לרדת ו/או לעלות. כשמתרחש אירוע חיובי (לדוגמה, הסכם סחר בין ארה"ב לסין) הביקוש למניות עולה וכך גם המחיר של המניות. כשקורה אירוע שלילי (מלחמת עולם, מגפה קטלנית) הפחד של המשקיעים ברחבי העולם מהעתיד לבוא משפיע וההיצע עולה.

סוחרים ומשקיעים נבונים מזהים הזדמנויות, קונים מניות שכולם בורחים ומוכרים מהסיבות הלא נכונות (ראו מה קרה למחירי המניות אחרי הבהלה סביב נגיף הקורונה נעלמה – מחקו ירידות של 30% בקירוב ושברו שיאים חדשים בתוך זמן יחסית קצר).

סוחרים יומיים נהנים בעיקר מאירוע גדול אשר משפיע על השווקים.  הם "רוכבים" על מה שנקרא קו מגמה בבורסה ונכנסים לעסקאות לונג או שורט בהתאם להלך הדברים. כשיש חדשה טובה – הם קונים ומנצלים את עליות המחירים שעתידות לבוא כתוצאה ממנה. כשקורה משהו פחות טוב בעולם, הם מוכרים כדי לממש רווחים או נכנסים לעסקת מכירה בחסר כדי להרוויח מהירידות.

בכללי, כדי להרוויח ממסחר בבורסה והשקעות בשוק ההון יש ללמוד הרבה ולתרגל עסקאות בחשבון "דמו" לפני שמשקיעים כסף אמיתי על מנת לנטרל את "רעשי הרקע" ולדעת איך לקבל החלטות נבונות ורווחיות.  לימודי שוק ההון תמיד יכולים לעזור לנו לדעת יותר על שוק ההון ואיך להרוויח ממנו.

אנחנו כאן לשירותכם לכל שאלה או בקשה, 
צוות אינסיידרס.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה