מי מאתנו לא שמע על מדדים? מדובר במושג יוצא דופן בחשיבותו, כזה שהתקשורת נוהגת לעדכן על המגמות בהם כמעט בכל יום.

במאמר הבא נסביר מה זה מדד, אילו סוגי מדדים קיימים, מי המדדים הכי חשובים בבורסה וגם, איך משקיעים במדד? 

מה זה בעצם מדד?

 

מה זה מדד?

מדד משקף את רמת המחירים הממוצעת של קבוצות נבחרות של ניירות ערך הנסחרים בבורסה. השינויים במדדים משקפים את התשואה למשקיעים ומודדים את תוצאות ההשקעות במהלך יום המסחר.

התפקיד של המדד הוא למעשה לקטלג לנו את המניות בסקטורים שונים, על מנת שנוכל להביט על סקטור מסוים "ממעוף הציפור". זו הסיבה שמדדים מרכזים עניין רב מצד ציבור המשקיעים וכלי התקשורת מדווחים בזמן אמת על רמתם ועל השינויים שבהם.

בהמשך המאמר תגלו שבמדדים לא באמת ניתן להשקיע ואי אפשר לרכוש את המדד עצמו ישירות (קיימים פתרונות אחרים), אך כעת נתמקד בסוגי המדדים העיקריים.

אילו סוגי מדדי קיימים?

את עולם המדדים ניתן לחלק לשלושה סוגים:

מדדי בנצ'מרק

מדובר במדדים דיי פשוטים שמשקפים את התשואה של שוק או ענף מסוים. רוב המדדים הללו הם מדדי סוף יום, כלומר הם מחושבים אחת ליום, בתום המסחר ולפי שער הנעילה של ניירות הערך המרכיבים אותו.

מדדי השקעה

מדובר במדדים מתקדמים הרבה יותר, כאלה שמאפשרים לכל המוצרים הפיננסיים לחקות את הביצועים שלהם באופן מדויק. הכלל הוא פשוט, ככל שהמדד הספציפי מותאם יותר למכשיר הפיננסי שעוקב אחריו, כך הוא נחשב לאיכותי יותר.

ברוב המקרים, מדדי ההשקעה הם מדדים רציפים שמחושבים ממש כל 15 שניות בזמן אמת. למרות זאת, גם בתחום מדדי ההשקעה ניתן למצוא בארץ ובעולם מדדי סוף יום.

מדדים ענפיים

מדדים שמתעסקים בתחום מסוים, כמו מדד הנדל"ן, מדד הבנקים או מדדי אגרות החוב. לדוגמא, מדד תל בונד 20 הכולל את אגרות החוב הקונצרניות צמודות למדד בריבית קבועה, בעלת שווי השוק הגבוה ביותר של אגרות חוב מסוג זה.

מדדים שעוקבים אחרי עליות וירידות בבורסות ברחבי העולם

איך מתבצע חישוב השווי של המדדים?

חישוב המדדים מתבצע על ידי הבורסה לניירות ערך, בשיתוף פעולה עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

הבורסה מחשבת ומפרסמת את המדדים העיקריים ברציפות במהלך המסחר ומעדכנת אותם בזמן קבוע של כל 15 שניות. לעומת זאת, יש מדדים אחרים שמחושבים ומפורסמים בסוף יום המסחר בלבד.

הרכב המדדים נקבע על פי שווי השוק של המניה הנסחרת, או על פי מדדים ענפיים, כמו נדל"ן ופיננסים והבורסה מחשבת ומעדכנת אותם אחת לרבעון.

איך מחשבים את היחס בין סוגי המניות / נכסים במדד?

בכל מדד יש כל מיני סוגים של מניות, גם של חברות גדולות וגם של חברות קטנות ולכן, לא לכולן יש משקל שווה. למשל, חברה עם שווי שוק נמוך תקבל בהתאמה משקל קטן במדד, אפילו פחות מאחוז.

לעומת זאת, חברה עם שווי שוק גדול תהיה בעלת משקל גדול במדד, עד תקרת המשקל המותרת באותו המדד.

בתוך כך, זה בדיוק היתרון המשמעותי בכל הקשור בהשקעה במדדים, שאתם גם מפזרים את הסיכונים שלכם וגם מושפעים לפי משקל המניות והשווי שלהן בסל שלכם.

מה המדדים החשובים ביותר?

שני המדדים החשובים והמהותיים ביותר עבור המשקיעים הישראלים הם מדד s&p500 ומדדי תל אביב 35 ותל אביב 125.
שני המדדים הללו מייצגים לנו הן את השוק האמריקאי והן את השוק הישראלי.

מדד תל אביב 35

אחד המדדים הבולטים בבורסה בתל אביב, המכיל בתוכו את 35 המניות החזקות ביותר בשוק הישראלי.
בין המניות של המדד הזה תוכלו למצוא את מניית טבע, מניות של בנקים נחשבים וכן מניות טכנולוגיות חשובות כמו אלביט.

בנוסף, תוכלו למצוא במדד הזה חברות בולטות נוספות כמו פתאל, בזק, שופרסל, שטראוס, כיל, חברת הדלק פז ועוד.

מדד תל אביב 125

מדובר במדד השני בחשיבותו בבורסה של תל אביב. הוא מכיל בתוכו 125 חברות בסך הכל ומרכיב את 25 החברות הגדולות ביותר במשק ואת 75 החברות החשובות מבחינת שווי שוק.

מדד תל אביב 125 הוא מדד חשוב, שכן הוא מאפשר למשקיע הפוטנציאלי לקבל תמונה מלאה ורחבה לגבי מה שקורה בבורסה, כולל מידע על חברות קטנות יותר. 

s&p 500

זה המדד המרכזי בשוק האמריקאי והוא מכיל בתוכו את 500 המניות המגוונות ביותר בשוק האמריקאי.
הכוונה היא למניות טכנולוגיה, מניות מזון, מניות רכב ועוד.

אם אתם רוצים לדעת אם השוק האמריקאי נמצא בעליה, תוכלו לבדוק את מדד אס פי 500.
במידה והוא עולה, ככל הנראה רוב המניות האמריקאיות נמצאות בעלייה.

כמו כן, ולהיפך, אם מדד תל אביב 35 נמצא בירידה, רוב השוק הישראלי נמצא בירידה.

למה כדאי להשקיע במדד ולא במניה בודדת?

מומלץ להשקיע במדד ולא במניה בודדת מכיוון שזה יאפשר לכם, המשקיעים, לפזר את הסיכון שאתם לוקחים בהשקעה בשוק ההון.

למעשה, כשאתם משקיעים במניה בודדת או שתיים, אתם בעצם שמים את הביצים בסל אחד וזה סיכון גדול.
מספיק שמניה אחת תרד בצורה דרסטית וההון שלכם פשוט נמצא בסכנה.

לעומת זאת, כשאתם משקיעים במדד, אתם למעשה מחלקים את ההשקעה שלכם על פני מספר מניות מובילות.
במידה ומניה אחת יורדת, יתכן מאד ולא תחוו שום השפעה, או השפעה חלקית ביותר.

בסופו של דבר, משקיע חכם הוא משקיע שיודע לפזר את הסיכונים שלו על פני מגוון מכשירים פיננסיים, כאלה שמסכנים אותו יותר וכאלה שמסכנים אותו פחות, מילת הקסם היא איזון.

להשקיע במדדים

איך משקיעים במדדים?

אין ספק שהדרך הטובה ביותר כיום להשקיע בשוק ההון היא באמצעות השקעה במדד עצמו. העניין הוא, שאת המדדים אתם לא יכולים לקנות.

אז מה תוכלו לעשות? אתם יכולים להשקיע במכשיר פיננסי שעוקב אחר המדד והמטרה העיקרית שלו היא להשיג בדיוק את אותה התשואה שלו.

אלה שני המכשירים הפיננסיים:

קרן נאמנות מחקה

קרן נאמנות היא למעשה תיק השקעה שכולל מספר רב של משקיעים תחת מנהל השקעות אחד. תפקידו של מנהל ההשקעות הוא לגייס כספים מהציבור ולהשקיע אותם בניירות ערך. לכל משקיע יש בעלות מסוימת ויחסית על התיק והוא צריך לשלם דמי ניהול שנתיים.

כפי שציינו, הקרן המחקה שואפת להשיג את התשואה של המדד. לדוגמה, קרן המחקה את מדד תל אביב 35 תכיל את כל אחת מהמניות שבמדד לפי המשקל היחסי שלהן. מטרתה תהיה להניב את התשואה הכי קרובה לתשואה שהניב אותו המדד בשנה האחרונה.

קרנות סל

קרנות סל הן קרנות מחקות שנסחרות בבורסה ממש כמו כל נייר ערך אחר.
בניגוד לקרנות נאמנות, קרנות הסל נסחרות במהלך כל יום המסחר וניתן לקנות או למכור אותן בכל עת.

היתרון של קרנות הסל בא לידי ביטוי בכך שבמידה ומנהל ההשקעה שלכם לא מצליח להניב עבורכם את התשואה המרבית, בית ההשקעות יחזיר לכם חלק יחסי מדמי הניהול ששילמתם.

אז איך קונים?

האמת היא שאתם יכולים להתחיל להשקיע בבורסה בצורה דיי פשוטה.

תחילה, עליכם לפתוח חשבון בגוף שנקרא חבר בורסה או ברוקראז', שרק דרגו תוכלו לבצע פקודות רכישה ומכירה של ניירות ערך. לאחר מכן, תוכלו לרכוש למשל את נייר הערך בו אתם מעוניינים בטלפון או באינטרנט.

אתם פשוט צריכים להחליט מראש במה אתם רוצים להשקיע ובאיזה סכום. רק לאחר שתעבירו את הפקודה לרכישה, יחידות ההשתתפות בקרן יירשמו על שמכם.

בכל אופן, לפני שאתם ממהרים להחליט על אפיק ההשקעה שלכם, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם יועץ ההשקעות מוסמך או ללמוד את שוק ההון, על מנת שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם.

בסופו של דבר, אתם צריכים להשקיע באפיק שהכי מתאים לכם מבחינת האופי שלכם כמשקיעים. האם אתם מעדיפים להיות משקיעים אקטיביים, פאסיביים, האם אתם מחשיבים את עצמכם למשקיעים שמוכנים לקחת סיכונים גדולים, לכל הפרמטרים הללו יש חשיבות מכרעת בכל הקשור לבחירת אפיק ההשקעה שלכם.

יועץ השקעות מנוסה ומקצועי יוכל להכווין אתכם לרכוש את המכשיר הפיננסי המתאים לכם, להאיר את פניכם בכל הקשור ליתרונות והחסרונות וכמובן לעזור לכם לצאת לדרך עם אפיק ההשקעה שהכי מתאים לאופי שלכם כמשקיעים.

זהו, כעת כשיש לכם את כל הטיפים המקצועיים על המדד ועל הדרך שבה ניתן להשקיע בו, זה הזמן לצאת לדרך עם ההשקעה שלכם ולקוות שתוכלו להשיג את מירב התשואה עליה.

בהצלחה!

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה