מדד הדאו ג'ונס (Dow Jones) הוא אחד משני המדדים הוותיקים ביותר בבורסה האמריקאית ונחשב כיום לאחד משלושת המדדים המובילים בוול סטריט.

כשהוא פורסם לראשונה, המדד כלל 12 חברות. כיום, מדד הדאו ג'ונס משקלל את מחיר מניותיהן של 30 חברות ענק, חברות אמריקאיות המייצגות נאמנה כמעט את כל הסקטורים בארה"ב.

ולכן, עיני המשקיעים נשואות אליו כמעט תמיד. ירידה במחיר שלו מייצגת במידה רבה היחלשות של הכלכלה האמריקאית או פסימיות של כלל המשקיעים. ואילו עלייה שלו, מצביעה על אופטימיות ושגשוג של הכלכלה האמריקאית.

אז עד כמה בעצם המדד הזה חשוב? איך ניתן להשקיע במדד והאם זה בכלל כדאי? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת;

הכל על מדד הדאו ג'ונס

מדד הדאו ג'ונס בקצרה

מדד הדאו ג‘ונס נחשב לאחד המדדים החשובים בארצות הברית ובעולם בכלל, ממש כמו מדד הנאסד“ק וה – S&P500 שבטח גם מוכרים לכם. 

המדד הראשון התפרסם לראשונה לפני למעלה ממאה שנה (1896) במטרה לשקף את מצבה הכלכלי של כלל התעשייה בארצות הברית. 

המדד מתעדכן באופן שוטף (חברות יוצאות ממנו ונכנסות אליו) על פי החלטה של החברה אשר מנהלת את המדד. לדוגמה, חברת ג'נרל אלקטריק המפורסמת (GE) הייתה כלולה במדד משנת 1907 עד שבשנת 2018, היא הוצאה ממנו עקב ירידה חדה בשווי שלה.

כיום המדד מכיל 30 חברות מסקטורים שונים שאת רובן אתם בטח כבר מכירים. הנה כמה מהן; אמריקן אקספרס, בואינג, קוקה קולה, אינטל, מיקרוסופט ועוד (את רשימת המניות העדכנית והמלאה ואת אחוז השווי שלהן במדד תוכלו לראות כאן).

תמונה מרחוב "וול סטריט" בארה"ב

הדאו ג'ונס הוא אחד המדדים המובילים ב"וול סטריט"

ההשקעה במדד

מכיוון שמדד הדאו ג‘ונס הוא מדד ולא נכס פיננסי שניתן לרכוש (מניות, אג"ח, תעודות סל וכו'), משקיעים שרוצים להשקיע במדד יכולים לעשות זאת בשלוש דרכים;

תעודת סל דאו ג'ונס

בישראל הן נקראו כך עד שנת 2018 עד שהבורסה המקומית החליטה ליישר קו עם שאר העולם ולשנות את שמן לקרנות סל, בארה"ב הן נקראות ETF ובכל מקרה, אם אתם רוצים להשקיע בהן כדאי שתדעו את הדברים הבאים;

תעודות סל על הדאו ג'ונס בבורסה המקומית

בישראל יש מגוון תעודות / קרנות סל על מדדים בחו"ל שניתן לרכוש. אך לצערנו, אין הרבה אלטרנטיבות לתעודות סל בארץ אשר עוקבות אחרי מדד הדאו ג'ונס. ואם תרצו לעשות זאת כמו שצריך, תצטרכו לפנות לבורסה האמריקאית.

תעודות סל על הדאו ג'ונס בבורסה האמריקאית

כולכם מן הסתם מכירים את הבורסה האמריקאית אשר ידועה בכינוי "וול סטריט". ואם אתם רוצים להשקיע במדד הדאו ג"ונס – "וול סטריט" זה המקום בשבילכם.

בבורסה האמריקאית תוכלו למצוא תעודות סל (etf) שמחקות אחד לאחד את השינויים במחיר המדד, תעודות הפוכות (שורט) שהשווי שלהן עולה שהמדד יורד ותעודות ממונפות המושפעות פי 2 או 3 מהשינוי במחיר המדד (הנה אחת שכדאי שתכירו).

לתשומת לבכם – כל רכישה של תעודת הסל (בישראל ובארה"ב) כרוכה בתשלום עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך ובתשלום דמי ניהול שנתיים. בארה"ב, תצטרכו להמיר שקלים לדולרים לפני הרכישה ולקחת בחשבון שהתשואה שלכם תהיה מושפעת גם משינויים בשווי הדולר אל מול השקל.

דאו ג'ונס חוזים עתידיים

חוזים עתידיים על מדד הדאו ג'ונס זה בעצם מכשיר פיננסי נוסף דרכו ניתן להשקיע במדד אך יש להכיר אותו לעומק לפני שעושים זאת.

חוזה עתידי הוא נכס ממונף, ממש כמו אופציות וניתן לרכוש אותו דרך ברוקראז'ים ספציפיים ובורסות ספציפיות (סביר להניח שדרך הבנק שלכם לא תוכלו לעשות זאת). 

היתרונות ברכישת חוזים עתידיים על הדאו ג'ונס הם שעמלות רכישת החוזים נמוכות מאוד באופן יחסי, שצריכים "להשכיב" סכום כסף יחסית קטן לרכישת חוזה עתידי ולא את כל שווי הכנס וגם, בין היתר, יכולים ליהנות ממינוף גבוה ולייצר בזכותו תשואות גבוהות יותר מהשינוי במחיר המדד בפועל.

לרכוש את המניות הכלולות במדד באופן ישיר

אם אתם לא רוצים לשלם דמי ניהול עבור ההחזקה של תעודת / קרן סל המשקללת את המחיר של מדד הדאו ג'ונס, יש לכם אלטרנטיבה לעשות את זה – לקנות את המניות של החברות אשר כלולות בו ישירות מהבורסה.

כדי לעשות זאת תצטרכו להסתכל ברשימת המניות במדד, להחליט אם אתם רוצים לקנות את כל המניות או רק חלק מהן ולשגר הוראות מתאימות לבורסה.

מדובר על "עבודת נמלים" והיא יכולה להשתלם רק אם העמלות מסחר בוול סטריט בחשבון ההשקעות שלכם נמוכות ואתם מתכננים להשקיע לטווח ארוך מאוד. 

אם אתם שואלים אותנו, במידה ואתם רוצים להשקיע במדד תקנו תעודת סל על הדאו ג'ונס וזהו.

האם כדאי להשקיע בו?

לצערנו מדובר על שאלה אינדיבידואלית וחוק ייעוץ השקעות בניירות ערך אינו מאפשר לספק לכל אחד ואחת מכם המלצה קונקרטית לגבי הדאו ג'ונס או כל נייר ערך אחר. 

לפני שאתם בוחרים להשקיע במדד הדאו ג'ונס, זכרו שאתם קונים נכס פיננסי אשר עוקב אחרי המדד את בעצם משקיעים בכלכלה האמריקאית. 

אם אתם מאמינים בכלכלה האמריקאית ובחרות אשר נכללות במדד (ויש שם רשימת חברות ותיקות ועצומות) אולי כדאי שתשקלו להשקיע בו. 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה