מדד S&P500, המדד המוכר ביותר בעולם, מכתיב את העניינים ומשמש ככלי לקבלת החלטות להרבה סוחרים ומשקיעים בשוק ההון. 

מה הופך את ה S&P לכזה חשוב? ולמה הרבה משקיעים לא מוותרים עליו בתיק ההשקעות שלהם? הנה מה שאתם צריכים לדעת;

מה זה בעצם מדד

בקצרה, לפני שאנחנו ניגשים לעניין, מדד הוא "סל" של נכסים פיננסיים, אשר נבחרו בקפידה על ידי גוף מסוים, כדי שיהיה קל יותר לעקוב אחרי מה שקורה בשוק ההון באופן כללי ובסקטור מסוים בפרט.

אם מדדים לא היו קיימים, משקיע או סוחר שהיה רוצה לדעת מה הלך הרוחות בבורסה בתקופת זמן מסוימת או בסקטור מסוים, היה צריך לעבור מניה-מניה ולבדוק את התשואות של כל אחת מהן בנפרד.

הנה דוגמה שתעזור לכם להבין בקלות; 

בבורסות השונות ברחבי ארה"ב נסחרות מאות מניות שונות מתחום הפיננסים (בנקים, קרנות גידור, בתי השקעות וכד'). כדי לדעת אם הסקטור הזה נמצא בצמיחה או בדעיכה, איגדו מניות מהסקטור תחת "קורת גג אחת" וקראו לה בשם מסוים. למשל, מדד דאו ג'ונס פיננסים (Dow Jones Financials) המכיל בתוכו רק מניות מסקטור זה. 

כל מניה מקבלת משקל שונה במדד. לרוב, מניות של חברות בעלות שווי שוק גדול יותר מקבלות משקל גבוה יותר. אם נשליך זאת על הדוגמה שלנו, בנק גדול (למשל wells fargo) יקבל משקל גבוה יותר מפירמת השקעות קטנה שהחלה להיסחר בבורסה לא מזמן. 

שווי המדד מחושב לפי השינויים המתרחשים בכלל המניות בו. אם כל המניות במדד יעלו, שווי המדד יעלה. אם כל המניות בו ירדו, שווי המדד ירד. ואם חלק ירדו וחלקן יעלו – שווי המדד יהיה תלוי באיזה מניות עלו ואיזה ירדו. 

כל סוחר ומשקיע חייב להכיר את מדד S&P500

לצידם של מדד נאסדק ומדד דאו ג'ונס, ה S&P500 הוא אחד המדדים החשובים והמשפיעים ביותר (אולי החשוב ביותר) בארצות הברית ובכלכלה העולמית. 

המדד,  מנוהל על ידי חברת סטנדרד אנד פורס (Standard & Poor's) והוא מכיל בתוכו מניות של 500 חברות ציבוריות גדולות מסקטורים שונים בכל רחבי ארה"ב ומעט מניות של חברות גדולות מרחבי העולם. 

הסיבה שעיני המשקיעים נשואות לשינויים בו טמונה בפסקה הקודמת – השינויים במדד מייצגים את השינויים בכלכלה האמריקאית והאמון של המשקיעים בה. 

עליות במדד שוות ל צמיחה כללית ואמונה של משקיעים בכלכלה האמריקאית. ירידות במדד שוות ל ירידה בשווי החברות בארה"ב ובריחה של משקיעים שחושבים ששווי החברות בארה"ב גבוה מדי.

רוצים להשקיע בבורסה האמריקאית? עברו לעמוד מסחר בוול סטריט ומצאו בית ההשקעות שדרכו תוכלו להתחיל להשקיע! 

תמונה מ wall street מדד S&P500

המדד החשוב ביותר בבורסת ארה"ב

קצת היסטוריה

לפני שהמחשבים השתלטו עלינו ועל שוק ההון, החישוב של מדד S&P500 התבצע באופן ידני. בגלל הקושי הרב שהיה אז במעקב אחרי השינויים במחירי המניות והשקלול של שווי המדד, עד שנת 1957 המדד התבסס רק על 90 חברות והשווי שלו פורסם על בסיס יומי. הגרסה המורחבת, כללה 423 חברות, התפרסמה אחת לשבוע. 

החל משנת 1957, אחרי שהמחשבים חדרו גם לרצפות המסחר בבורסות השונות, שוויו של מדד S&P500 מוצג בזמן אמת בכל שעות המסחר. וכל משקיע או סוחר יכול לדעת בקלות מה הסטטוס בשוק ההון האמריקאי.

הרכב מדד S&P 500

הרכב המניות של החברות אשר נמצאות במדד נבחר על ידי ועדה ייעודית בחברה המנהלת אותו, חברת סטנדרד אנד פורס (Standard & Poor's). לוועדה ישנם קווים מנחים, אך בניגוד למדדים אשר מכוונים לעקוב אחרי סקטור מסוים (פיננסים, אנרגיה וכו'), הקווים המנחים הם לכלול מגוון תעשיות המייצגות את כל הכלכלה האמריקאית. 

אם נבחן את הרכב מדד s&p500 בימים אלו, נוכל לראות שהוא מוטה (בצדק) לטובת החברות הטכנולוגיה אשר כובשות לאט לאט את כל הכלכלה העולמית. 

את הרכב המניות המלא תוכלו לראות בקישור הזה

איך משקיעים במדד S&P500 ?

מדד הוא אינו נכס פיננסי ולא ניתן להשקיע בו. אבל אל דאגה, יש מגוון נכסים פיננסים "עוקבים" אשר מחקים את השינויים במדד שאותן ניתן לקנות; חוזים עתידיים על ה s&p500 וקרנות / תעודות סל שמחקות את תנועות המדד. 

חוזים עתידיים s&p 500

חוזים עתידיים מאפשרים לקונים ומוכרים בבורסה לעשות עסקה על נכס פיננסי מסוים (סחורה, מט"ח ושלל סוגי ניירות ערך נוספים) במחיר ומועד קבוע מראש. 

לדוגמה, ניתן לקנות חוזה עתידי על ה s&p500 לעוד שלושה חודשים במחיר מסוים, עבור עמלה מסוימת. אם השווי של נכס הבסיס אחריו עוקב החוזה (s&p במקרה שלנו) עולה, שווי החוזה יעלה גם כן וניתן למכור אותו במחיר גבוה יותר.

חוזים עתידיים על מדדים אינם נפוצים בארץ ועקבות כך רוב בתי ההשקעות המקומיים המאפשרים מסחר בארה"ב לא מאפשרים לסחור כלל בחוזים. האפשרות הנפוצה יותר להשקעה ב s&p500, היא דווקא תעודות הסל.

S&P500 תעודת סל

בעקבות הביקוש הגדול ברחבי העולם להשקעה במדד, קיימות הרבה תעודות וקרנות סל אשר עוקבות אחרי ה s&p500.

משקיע או סוחר שרוצה לנסות לייצר רווחים מהשינויים בשווי המדד יכול לעשות זאת באמצעות מגוון רחב של תעודות סל. החל מתעודות אשר מחקות אחד לאחד את השינויים בשווי המדד, ועד תעודות ממונפות בהן כל עליה בשווי המדד גורמת לעליה כפולה או משולשת במחיר התעודה או תעודות "הפוכות" שהמחיר שלהן עולה ששווי המדד יורד.

רשימה מורחבת של תעודות ניתן לראות בקישור הזה.

גרף תשואה של 300% במדד S&P500

3000% בארבעים שנה

למה משקיעים רבים בוחרים ב S&P500

הכלכלה האמריקאית נחשבת לכלכלה הגדולה בעולם ומשקיעים רבים בוחרים להשקיע חלק נכבד מהחסכונות דווקא בבורסות מעבר לים. אם נבחן את השינויים במדד בהסתכלות היסטורית, נוכל לראות שמשנת 1975, שווי המדד עלה ביותר  מ 3000% זאת אומרת, שכל שקל שהייתם משקיעים היה שווה היום 3000 ש"ח – תשואה נהדרת.

נכון שאי אפשר לדעת מה יהיה קדימה, אבל אם אתם מאמינים בהתפתחות הכלכלה העולמית, מדד ה s&p500 מייצג אותה היטב וככל שהכלכלה תתקדם – כך גם אמור לעשות המדד.

WhatsApp זמינים לכל שאלה