מה זה מידע פנים, מי יכול להעביר אותו ומה העונש הצפוי למי שעובר על החוק? המאמר הבא ידון באחת העבירות המסוכנות בענף שוק ההון

אדם עם אזיקים

חשבתם לעשות שימוש במידע פנים של החברה? חשבו שוב


אם בעבר שמעתם כי הרשות לניירות ערך והמשטרה חוקרים "העברת מידע פנים של בכיר בחברה" – קראתם נכון. מדובר באחד הנושאים הבוערים בשוק ההון. הוא עלה בשנים האחרונות לכותרות בשל העבירה הפלילית המיוחסת למעשה הזה.

מתי שימוש במידע פנים הופך לעבירה פלילית, מי יכול לבצע אותו ומה הדין של עובר העבירה? הנה מאמר שאתם חייבים לקרוא אם אתם עובדים או משקיעים בחברה כלשהי.

מה זה מידע פנים?

מידע פנים, כשמו כן הוא, הוא מידע מהותי על חברה, המונפקת בבורסה. העבירה בתחום מידע פנים נעשית כאשר גורם מסוים בחברה עושה שימוש במידע לטובת עושרו האישי או להעברת המידע לגורם אחר.

עבירת מידע פנים אינה מסוכנת רק בשל העבודה שאותו גורם יכול לנצל את המידע לטובתו. היא יכולה להשפיע על מחיר המניה, למשל. היא נותנת למי שמחזיק במידע המהותי הזה יתרון על שאר המשקיעים. 

אבל לפני שנמשיך, חשוב להדגיש – לא כל מידע פנימי בחברה נחשב למידע פנים. החוק מבדיל בין מידע פנים למה שאינו נחשב לכזה. המידע הזה חייב להיות בעל משמעות מיוחדת, שאם הייתה ידועה לציבור – הדבר היה משפיע על מחיר נייר הערך.

האיסור לעשות שימוש במידע פנים מופיע בפרק ח' בחוק ניירות ערך. ההגדרה בחוק מופיעה בסעיף 52א. לפי הסעיף הזה, מדובר ב"מידע על התפתחות בחברה, על שינוי במצבה, על התפתחות או שינוי צפויים, או מידע אחר… אשר אילו נודע לציבור היה בו כדי לגרום שינוי משמעותי במחיר נייר הערך".

מי יכול להעביר מידע פנים?

מידע פנים מקושר בדרך כלל לעובדים בחברה, או לאנשים שעובדים בשיתוף פעולה איתה. אנשים אלה, בדרך כלל בכירים בחברה, נחשפים למידע מהותי. המידע הזה יכול להשפיע על מחיר המניה. אם הם מעבירים אותו לגורם אחר, או עושים בו שימוש בעצמם, הם יכולים לרשום רווחים רבים.

דוגמא: נניח שמנכ"ל החברה מתכוון להכריז בשבוע הבא כי החברה נקנתה בסכום של מיליארדי שקלים על ידי חברה סינית. או לחלופין, אחד מחברי הדירקטוריון יודע שהמנכ"ל חשוד בשוחד ומרמה והדבר עומד להתפרסם בכלי התקשורת. בשני המקרים, ברור כי מחיר נייר הערך של החברה אמור להשתנות.

המנכ"ל או חבר הדירקטוריון לא חייבים להשתמש במידע הזה בעצמם. הם יכולים להעבירו לצד ג', שיעשה שימוש (רכישת מניה, או שורט, למשל), כדי לגרוף רווחים נאים – לעתים מדובר גם במיליוני שקלים. דוגמאות נוספות לשימוש במידע מהותי שכזה: זכיה במכרז, נתוני דוחות כספיים וכדומה.

מה העונש הצפוי לעובר על החוק?

מידע פנים נחשב לעבירה פלילית. בישראל, זוהי עבירת צווארון לבן. האיסור על פעולה כזאת החל בארצות הברית, בשנות ה-30. הדבר החל מתוך רצון ליצור שוק שוויוני והכרה באמון הציבור.

עבירה כזאת יכולה להוביל למאסר. בעבר, הרשות לניירות ערך חקרה חשדות רבים לעבירה כזאת. הדבר הוביל לא פעם לעונש מאסר בפועל, אם הוכח שאותו אדם שעבר עבירה.

מעבר למה שכתבנו קודם בנוגע למהות העבירה חשוב לציין כי שימוש במידע פנים יכול שייעשה על ידי מי שמבצע עסקה בנייר ערך, או מוסר מידע או חוות דעת בנוגע אליו. על אותו אדם לדעת כי יש יסוד סביר שאותו גורם לו מסר את המידע עשוי לעשות בו שימוש.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

 WhatsApp זמינים לכל שאלה