מה זה מינוף, איזה סוגי מינוף קיימים בשוק, האם אפשר למנף את הכסף מחוץ לשוק ההון והאם זה מסוכן כפי שרבים חושבים? הנה כל מה שצריך לדעת

מינוף

לעשות יותר כסף באמצעות כסף. מינוף


אם אתם מתעניינים, אפילו מעט, בשוק ההון או בעולם הנדל"ן – סביר להניח שנתקלתם לאחרונה בביטוי "מינוף".

בהגדרה המילונית, מדובר בשימוש במשאבים קיימים להשגת משאבים רבים יותר. כלומר, שימוש באשראי שנועד לממן השקעות שיניבו תשואה גבוהה מהריבית עליו. 

אבל איזה כלים קיימים כדי למנף את הכסף שלנו? איזה סוגי מינוף קיימים בשוק והאם שימוש בו לא יוצר סיכון מיותר? כל הפרטים בכתבה הבאה.

ראשית: מה זה מינוף?

אז כמו שהזכרנו קודם, מדובר באפשרות לרכוש נכס מסוים בשווי גבוה יותר בהשוואה להון העצמי שלכם.

אם תשאלו סוחרים בשוק ההון, ייתכן שיענו לכם כי אפשרויות למינוף קיימות בעיקר באמצעות אופציות, אך במהלך השנים האחרונות השקעה ממונפת אפשר לעשות בדרכים נוספות.

אפשרויות למינוף אפשר להקביל בקלות לעולם הנדל"ן. נניח שאם מעוניינים לרכוש דירה בעלות של 1.5 מיליון שקל, אך ההון העצמי שלכם עומד על 500 אלף שקל בלבד.

במקרה כזה, תיגשו לבנק ותיקחו משכנתא. במהלך השנה נוצרה עליה במחירי הנדל"ן וקיבלתם עוד 10% על השווי שלה. כלומר, הדירה שווה כיום 1.65 מיליון שקל.

במצב כזה, תמכרו את הדירה, תחזירו מיליון שקל ותרוויחו את ההפרש, 150 אלף שקל, אחרי שהשקעתם 500 אלף שקל בלבד. כלומר, ללא המשכנתא, הגורם הממנף במקרה הזה, לא הייתם יכולים לעשות את המהלך.

איך מחשבים יחס מינוף? 

ובכן, נניח שברשותכם 2% מגובה העסקה. כלומר, רציתם לרכוש בשווי 100,000 שקל אבל ברשותכם 2,000 שקל בלבד. פירוש הדבר הוא שאתם צריכים מינוף ביחס של 1:50.

בנוגע לרווח בעסקה כזו, החישוב הוא פשוט: על כל רווח של 1% בעסקה, תייצרו תשואה של 50% על ההשקעה שלכם.

אז איפה הסיכון? בדיוק כמו שאפשר להרוויח במהירות, ככה אפשר גם להפסיד ובמקרה של ירידה של 1% ההפסד יהיה 50%.

בואו ניקח דוגמא נוספת, על מנת להשוות בין שימוש ברכישת נכס במינוף לשימוש ללא מינוף: אדם השקיע 50 אלף שקל בנכס מסוים ללא מינוף. השוק עלה ב 10%? הוא הרוויח 5,000 שקל. 

עכשיו ניקח את אותה השקעה, אך ממונפת. אדם השקיע 50 אלף שקל ורכש נכס ב 100 אלף (כלומר קיבל אשראי על סכום זהה לזה שהשקיע). העלות של המינוף היא 5% בשנה וההשקעה שלו הניבה 10% בשנה הזו – על המינוף הוא ישלם 5% מתוך ההלוואה שנטל, כלומר 2500 שקל, אבל יקבל 10% על 100 אלף שקל – כלומר 10,000 שקל. הרווח הוא 7,500 שקל. 

עכשיו בואו נחשב מה קורה במקרה של הפסד. אדם נטל הלוואה של 50 אלף שקל, לא מינף את עצמו והשוק ירד ב-5%. בסך הכל, הוא הפסיד 2.500 שקל.

אדם שמינף את עצמו, בדיוק לפי החישוב הקודם, ישלם 5% ריבית על האשראי, כלומר 2,500 שקל, אך הפסיד גם 5% על ההשקעה כולה, כלומר על 100 אלף שקל. ההפסד: 7,500 שקל.

עכשיו תחשבו על הלוואה בסכומים גבוהים יותר ותגיעו לשורה התחתונה – הרווח, כמו ההפסד, גבוה בהרבה.

אדם קופץ למים ממקפצה

מינוף עשוי להוות מקפצה לכסף שלך | צילום: Veronica Reverse

האם נדרשות בטוחות?

כמעט תמיד כן, תלוי בסוג המינוף ואופי ההשקעה שאתם רוצים לבצע.

למשל, כשלוקחים משכנתא ישנו יחס קבוע בחוק של הון עצמי שצריך "להביא מהבית" וביטח למשכנתא שחייבים לעשות גם כן, וסוחר בשוק ההון יידרש להשאיר כספים נזילים או לקבל מינוף כנגד ניירות ערך אחרים שנמצאים בחשבון המסחר שלו.

אבל, יש גם גופים שנותנים אשראי ללא כל צורך בבטוחות לפי ההיסטוריה הבנקאית ודירוג האשראי שלכם.

אם אתם ממש מאמינים בהשקעה מסוימת ואין לכם כסף נזיל, תוכלו לפנות לבנק שלכם, חברות אשראי ואפילו חברות ביטוח כדי לקבל הלוואה רק על בסיס ההתנהלות הכלכלית שלכם.

האם כדאי להשתמש במינוף בהשקעות?

למינוף בהשקעות יש לא מעט יתרונות, אבל כפי שהבנתם, היתרון המרכזי הוא אחד: אפשרות ליצירת אפשרויות השקעה גדולות יותר ויצירת רווחים גבוהים תוך זמן קצר, תוך השקעה נמוכה.

למעשה, מינוף בהשקעות מאפשר לכם להשקיע בעסקאות גדולות כאשר ההון הראשוני שהתכוונתם להשקיע נשאר על כנו. וכן, הוא יכול להיות דרך טובה מאוד לייצר רווח גדול בזמן קצר.

כיום, הריביות בשוק נמוכות מאוד ולכן נוצרה אפשרות ליצירת רווח באפיקים אחרים. 

בכלל, עושה רושם כי בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מנסים "למנף את עצמם" במקום לבחור בהשקעה סולידית ובטוחה שמייצרת רווח קטן בטווח הארוך.

במקרים רבים, ישנה חשיפה לשיעור הריבית. אם הבסיס לריבית שאתם משלמים נקבע על הפריים ובנק ישראל יעלה את הריבית, שיעור הריבית שלכם יגדל ואולי גם יצמצם את הרווח שלכם מהעסקה.

חשוב להבהיר: שימוש במינוף טומן בחובו לא רק סיכויי הצלחה, אלא גם סיכון גבוה. בדיוק כפי שצפיתם רווח גדול במקרה של עליה במחיר נייר הערך או הנכס, כך ירידה עשויה להוביל להפסד גדול יותר בהשוואה למצב שבו הייתם שמים רק את הכסף שלכם בהשקעה.

באיזה השקעות כדאי להשתמש במינוף?

בגדול, לא כל השקעה מתאימה למינוף.

השימוש בו מתאים למי שחושב שהתשואה שהוא יקבל עבור נייר הערך או הנכס שהוא רוכש, תהיה גבוהה משמעותית מהריבית אותה הוא ישלם עבור ההלוואה שנטל.

שתי השקעות שמוכרות מאוד בתחום המינוף הן השקעות בקרנות גידור, שיכולות למנף נכסים קיימים בעזרת מזומן שמתקבל מעסקאות שורט. כלומר, אם קרן קיבלה עבור עסקאות אלה 100 אלף דולר, היא תוכל להשקיע חלק ממנו עבור רכישת עסקאות לונג.

מינוף נוסף, שלא באמצעות שוק ההון, נהוג לערוך בעסקים קיימים. כלומר, במקרה שהעסק שלכם מציג מחזור נהדר, גופים מסוימים יוכלו להלוות לכם כסף כדי להגדיל את פעילותו. חלק מההלוואות הן הלוואות בערבות המדינה.

מסחר ממונף בשוק ההון

המשמעות של מסחר ממונף בשוק ההון, עליו אנחנו מרחיבים יותר במאמר הזה, הוא פשוט: לעשות יותר כסף באמצעות כסף. והמטרה היא לבצע עסקה בעלות מינימלית כדי ליצור רווח משמעותי, בדרך כלל בדרך לעסקאות נוספות בשוק ההון.

מסחר עצמאי בבורסה עם מינוף הפך לפופולארי מאוד בשנים האחרונות. במסגרתו, סוחרים נכנסים לפוזיציה (עסקה) הגבוהה בעשרות או אפילו בחלק מהמקרים גם במאות אחוזים – מההון העצמי שלהם.

למעשה, הסוחרים מקבלים מעין הלוואה מהברוקר וסוחרים תמורת סכומים גבוהים בהרבה מההון שברשותו.

חשוב להדגיש: כשם שאתם מקבלים מינוף גבוה, כך גדל גם הסיכון. ולא כדאי לסחור עם מינוף אם אין לכם את הכלים לכך ובעיקר את הניסיון החשוב לצורך הבנה של פלטפורמת המסחר.

סוחרים רבים ממנפים את כספם וחושבים לגרוף רווח נאה בטווח קצר, אבל כאשר הם מפסידים אותו הם מתקשים להחזיר את ההון הראשוני. 

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה